křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Artemis Accords

Estonsko podepsalo dohody Artemis Accords. Stala se tak 45. zemí, která dohody podepsala.

FAA vydala licenci pro IFT-5

Úřad FAA vydal v 18:40 našeho času modifikovanou startovní licenci pro pátý start systému Super Heavy Starship.

FAA povoluje návrat Falconů do služby

Federální letecký úřad (FAA) oznámil, že přezkoumal a schválil výsledky vyšetřování SpaceX zaměřené na chybu při deorbiančím zážehu druhého stupně Falconu 9 při misi Crew 9. Rakety Falcon se tak mohou vrátit do služby.

Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking

Program Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking (TacSRT) US Space Force poskytuje družicové snímky a analýzu dat na podporu nouzových operací na jihovýchodě Spojených států po hurikánu Helene.

Mise Emirates

Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů (UAESA) oznámila 10. října, že vybrala společnost Mitsubishi Heavy Industries, aby v prvním čtvrtletí roku 2028 vynesla misi Emirates k pásu asteroidů (EMA) na raketě H3.

Federace komerčních vesmírných letů

Federace komerčních vesmírných letů (CSF) oznámila, že se jejím nejnovějším členem stala společnost Aetherflux. Společnost Aetherflux se připojuje k CSF, aby pomohla lépe komunikovat s Kongresem a výkonnými pobočkami.

Aetherflux

Společnost Aetherflux oznámila plány vyvinout a vynést konstelaci družic na LEO, které budou shromažďovat sluneční energii a přenášet ji na Zemi pomocí infračervených laserů. Společnost plánuje tuto technologii demonstrovat na malé družici roku 2026.

SpaceX

SpaceX obdržela 15denní zvláštní dočasné oprávnění (STA) k poskytování připojení zákazníkům T-Mobile na Floridě, kteří mohou přijít o mobilní služby kvůli hurikánu Milton. SpaceX povolila základní textové služby na telefonech T-Mobile.

HURCON I na Kennedyho středisku

Blížící se příchod hurikánu Milton způsobil přechod KSC do režimu HURCON I. Středisko je uzavřeno a jsou na něm pouze zástupci nezbytných záchranných týmů a výjezdových skupin.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak přistane Rosetta na kometě?

Září bude nabité událostmi – odstartuje americká sonda OSIRIS-REx, SpaceX oznámí plány pro lety k Marsu a sonda Rosetta ukončí svou historickou misi. Již dříve jsme Vás informovali o tom, že 30. září dosedne na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, nyní se postupně objevují další informace, které s tímto tématem souvisí. Jelikož Evropské kosmické agentuře hodně záleží na tom, aby zbytečně neznečišťovala kosmická tělesa, provede Rosetta poslední motorický zážeh, který ji navede vstříc povrchu 12 hodin před dosednutím – tím se zabrání kontaminaci jádra spalinami z trysek.

K dosednutí by mělo dojít při rychlosti zhruba půl metru za sekundu, což je rychlost srovnatelná s tou, kterou mělo Philae při svém přistání. Jelikož Rosetta disponuje solárními panely s rozpětím 32 metrů, vlivem setrvačnosti dojde při dosednutí k jejich polámání. Rosetta disponuje i anténou , která se otáčí směrem na Zemi a odesílají se přes ni data.

Technici ale nechtějí nic riskovat. Existuje možnost, že by Rosetta mohla náhodou dosednout tak, že by anténa mířila k Zemi. Tím by ESA riskovala, že by sonda mohla pořád vysílat a tím zbytečně rušit komunikaci s jinými misemi v hlubokém vesmíru. Než aby technici řešili tuto situaci až nastane a riskovali nečekané reakce třeba i poškozené sondy, rozhodli se, že před zánikem pošlou na Rosettu nové řídící pokyny, které po dosednutí elektronicky vyřadí její komunikační systém.

Sonda by měla na Zemi poslat detailní fotky z přibližovací fáze, které by mohly mít rozlišení v řádu centimetrů. Jelikož má jádro velmi nepravidelný tvar, bude se jen těžko předem určovat přistávací oblast – technici by ale sondu rádi posadili do oblasti Agilkia, kam mělo původně přistát pouzdro Philae.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/Rosetta_arrives_at_comet_node_full_image_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
hdjabsb
hdjabsb
8 let před

Wow, bolo by super keby pri zostupe vidime detailne zabery Philae 😮

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

„Uspat“ Rosettu před zřejmě celkem devastujícím dopadem (aby se poškozená netrápila) se mi zdá velmi na místě a jde o „humánní“ počin směrem k této extrémně zasloužilé sondě.

Z technického hlediska mi to ale připadá zbytečné. Obří solární panely půjdou do háje a už toho moc nenabijí a baterie se definitivně vybije za jak dlouho? Takže bych se nějakého rušení signálu dalších sond nebál. Na druhou stranu pokud jde o jednoduchý úkon a až do dosednutí se vysílat bude, není to nic proti ničemu.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Ono jde spíš o to, že raději vyřeší všechno předem, dokud vědí, že sonda funguje, než aby po přistání komunikovali se sondou, která třeba přistání nějak přežije, ale některé systémy už mohou být nepoužitelné.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Komunikace z povrchu by možná měla smysl, kdyby existovala možnost přinést záběry i odtamtud (na takovou blízkost ale hádám není kamera stavěna). Nebo pro zpřesnění dráhy jádra (což asi taky není potřeba). Každopádně by to bylo na náhodu.

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Z technického pohledu je absurdní ještě funkční stroj bezdůvodně rozflakat o kometu. Mohli ji zastavit pár set metru nad povrchem a fotit a měřit a zbytek nechat na Newtonovi a osudu. Možná by to uz nic navíc nepřineslo, ale možná taky jo. A o tom je prava věda a objevování, využít všechno a prolezt každou, i zdánlivě slepou uličku.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Sonda už má téměř prázdné nádrže, jádro se vzdaluje od slunce, další vzdálení za oběžnou dráhu Jupitera už sonda nepřežije. Jádro komety jsme zkoumali dva roky z jeho oběžné dráhy – ať už z dálky 200 km, nebo jen z pár kilometrů. Pravděpodobnost, že bychom tam něco nového objevili se limitně blíží nule.

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pravděpodobnost objevení Philae – 10%
Pravděpodobnost objevu struktur s nečekaným složením – 1%
Pravděpodobnost nalezení opuštěné sondy mimozemšťanů – ->0%

Dobrý pocit, že to aspoň zkusíte – k nezaplacení 🙂

Honza
Honza
8 let před

V první chvíli jsem si myslel, že je to vtip. Sonda vypne motory 12h před dosednutim, aby nedošlo ke kontaminaci jádra. Tohle opravdu někdo myslí vážně? Jestli jsou v ESA na jakékoliv pozici experti, kteří něco takového jsou schopni vymyslet, tak me udivuje, že tam vůbec doleteli a celkem úspěšně „ztroskotali“.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Berte to logicky – jde o to udělat zánik satelitu co nejšetrnější. Ten zánik proběhne tak jako tak, je tedy fér se pokusit udělat jej co nejšetrněji.

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já to přece beru logicky. Naplánovali „přistání“, při kterém se sonda skoro jistě poškodí a velmi pravděpodobně i rozláme na několik kusů. Každý ten kus bude mít dostatečnou rychlost na několik odrazů od povrchu, stejně jako měl Philae. Výsledkem bude kometa „posetá“ troskami. Vlivem intenzivního záření a aktivních procesů na kometě při přiblížení ke slunci dojde časem k degradaci a rozkladu materiálů sondy a úniku zbylých plynů a kapalin. To je podle vás šetrný zánik?

A vůbec, pro koho chceme zachovávat „čistou“ kometu. Plánuje se snad další průzkum, vadilo by to teoreticky nějaké budoucí těžbě? Nebo je to jenom víra bez nějakého rozumného důvodu?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Nejde o to, zda to za šetrný přístup považuji já, nebo Vy, ale odborníci z ESA. Já jejich postoj chápu, že se snaží být pokud možno co nejšetrnější – bez ohledu na to, zda k této kometě ještě někdy co poletí. Nemyslím si, že by destrukce byla tak ničivá, jak píšete. Solární panely se sice zlomí, ale myslím si, že by odlétly od zbytku. Polámané budou, ale myslím, že budou držet pohromadě.

Honza
Honza
8 let před
Odpověď  Honza

Už z principu je celkem jedno, jak tam s tou sondou fláknete, kolikrát se odrazí a co z ní všechno upadne. Žádný člověk se to už stejně nikdy nedoví. Nikomu to nikdy vadit nebude. Klidně ji mohli nechat dosloužit „nad povrchem“.

Jasné je jedině to, že nejpozději za pár milionů let z té sondy bude tak jako tak jen prach který zmizí v ohonu komety.

Používat argument kalibru „kontaminace“ je vhodné snad jednině pro církev. Od té nikdo nečeká, že bude používat fakta a logiku. U ESA mě to celkem překvapilo, i když by asi nemělo…

Machi
8 let před
Odpověď  Honza

Tady nejde nejspíš o znečištění komety, ale o „znečištění“ měření spektrometry, které bude určitě probíhat během přibližování ke kometě.
Vědci chtějí měřit složení kometární atmosféry a ne složení paliva Rosetty.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před

Pánové Honzo a Spytihněve, přečtete si ten článek prosím ještě jednou. Sonda dopadne na povrch komety rychlostí zhruba půl metru za sekundu. To je zhruba rychlost, jakou dopadne těleso, když ho na Zemi pustíte z výšky 2 cm (ano, čtete dobře, 2 CENTIMETRŮ). (Další věcí je pak váha sondy. Pokud bychom ji na Zemi pustili z výšky 2 cm a ona dopadla shodou okolností na solární panel, tak se tento pochopitelně vahou sondy odlomí. Na kometě ovšem celá sonda váží asi 15 deka).

Právě z toho důvodu je zde velmi oprávněná obava, že sonda zůstane po dopadu funkční a bude vysílat – nejspíš kamsi nazdařbůh. O nějakém povrchu pokrytém troskami absolutně nemůže být řeč.

K poznámce „Mohli ji zastavit pár set metru nad povrchem a fotit a měřit a zbytek nechat na Newtonovi a osudu“: Vzhledem k tomu, jak malý „štulec“ motory sondě při tom finálním navedení udělí, moc se to od tohoto návrhu lišit nebude. Když si spočtete, jakou rychlostí na povrch by dopadla sonda, kterou bychom zastavili ve výšce 150 m a nechali ji padat volným pádem, vyjde vám (překvapení!) půl metru za sekundu.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Pokud tedy po dopadu zůstanou solární panely funkční, tak zde jakási hrozba dlouhodobého vysílání někam do pryč určitě je (vzpomeňme výdrž Opportunity). Ale pokud by po dopadu již nabíjet schopné nebyly, tak to možné vysílání každopádně dlouho trvat nebude. Nic jsem proti uložení na povrch nenamítal, jen nadhodil otázku nutnosti vypnutí v případě vyřazení panelů (ale pokud to není složitý úkon, tak proč ne).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.