ŽIVĚ: Ariane 5 vynáší nejtěžší náklad na GTO v historii

Start s telekomunikačními družicemi EchoStar 18 a BRIsat se musel několikrát odkládat. Největší odklad (o více než týden) nastal když předletová kontrola objevila problém na potrubí, které spojuje kryogenní horní stupeň se startovní rampou. Vadný kus byl vyměněn, ale to s sebou přineslo posun. Nyní je již všechno připraveno a nejsilnější evropský nosič je již připraven ke startu z kosmodromu v Kourou. Bude se na co dívat, protože díky celkové hmotnosti obou družic je 10 730 kilogramů, což je o 230 kilogramů více, než v případě dosavadního rekordu. Ten se samozřejmě vztahuje pouze k letům na dráhu přechodovou ke geostacionární (GTO) – například zásobovací lodě ATV byly samozřejmě výrazně těžší, ale mířily pouze na nízkou oběžnou dráhu. V tomto článku budete mít možnost celý start sledovat živě.

Start je naplánován na dnešek – k zážehu motorů by mělo dojít ve 22:30 našeho času. Družice se od horního stupně oddělí zhruba půl hodiny po startu, přičemž Echostar pokryje potřeby zákazníků ve Spojených státech, zatímco BRIsat bude zaměřen na bankovní sektor v Indonésii – detaily najdete v našem starším článku.

EDIT: Start se kvůli špatnému počasí (silný vítr ve vyšších vrstvách atmosféry) odkládá na 23:30 našeho času.

EDIT 2: Stephane Israel, nejvyšší představitel společnosti Arianespace oznámil, že se dnes startovat nebude. Je pravděpodobné, že se opakovaný pokus uskuteční zítra. Budeme rádi, když se k tomuto článku a tím pádem i k přímému přenosu opět vrátíte.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/06/Transfert-lanceur_ZL_061.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Ariane 5 vynáší nejtěžší náklad na GTO v historii”

 1. Dan napsal:

  EchoStar i BRIsat na GTO už samostatně

 2. David Literák napsal:

  To je hrozná nuda, všechno jako na drátku … prostě Ariane. Skoro si říkám, jestli SpaceX nedělá ty přistávky prvního stupně jen, aby přitáhli pozornost znuděné veřejnosti 🙂

 3. Lubomír napsal:

  Nedaří se , ale nakonec Ariane odstartuje buď ještě dnes nebo jindy , myslím si ale že na tuto misi budou u ESA dlouho vzpomínat… Lu.

 4. rado napsal:

  Naťahujú to ako gumu v trenkách…

 5. Fleš napsal:

  A už zase ne, to je smolná zásilka

 6. Jenda Slabý napsal:

  Ahoj je tu někdo? kdo se díva na start?

 7. Jenda Slabý napsal:

  Tak asi zase zítra, no co se dá dělat 🙁

 8. Jenda Slabý napsal:

  Škoda že není „kosmonautix živě chat“ chat k tomu 🙂 věřím že z té hromady lidí co se vždy sejdeme na youtube by se našla hrstka která by si ráda podebatovala při krácení chvíle při odkladech jako je dnes 🙂

 9. Lubomír napsal:

  Výškový vítr stopnul start , ještě hodinu je start-okno , jestli to dnes dopadne je otázka ? Lu

 10. Matouš Klugar napsal:

  Doporučuji sledovat tento stream – je v podstatně lepší kvalitě.
  http://www.arianespace.com/mission/ariane-flight-va230/

 11. Peter P napsal:

  Aj tak je to zaujimavy start, dakujem za moznost to sledovat aspon cez ten livestream, pretoze inak by som na to asi zabudol.

 12. Jindra napsal:

  Až bude startovat galieo bude komentovat česky? předem děkuji

 13. Marek napsal:

  Bude živě česky komentováno? Kým?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nejedná se o přenos ze série ŽIVĚ A ČESKY – jde pouze o přímý přenos z originálního zdroje bez českého komentáře. Poznáte to jednoduše už podle nadpisu, navíc série Živě a česky obsahuje vždy i psaný online přenos a samotné video vede na YouTube – ani jedno v tomto případě není splněno. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.