Texaský kosmodrom pro SpaceX pomalu vzniká

Většina fandů kosmonautiky ví, že rakety Falcon od firmy SpaceX startují z Mysu Canaveral na Floridě a občas také z Vandenbergovy základny v Kalifornii. Ale soukromá firma buduje i svůj vlastní kosmodrom v jižním Texasu. Tomuto tématu jsme se na našem blogu věnovali v době, kdy projekt začínal. Od té doby uplynulo již hodně času a proto je vhodné si připomenout, jak práce pokročily. O aktuálním vývoji celého zajímavého projektu informoval na našem fóru uživatel Mirek Pospíšil.

Na přiložených snímcích je vidět, jak technici naváží velké objemy zeminy do míst, kde vyroste příjezdová cesta ke startovní rampě a montážní hala HIF (Horizontal Integration Facility). Tyto stavby totiž vyrostou na místech, kde dříve byly tekuté písky. Je proto potřeba podklad důkladně stabilizovat. V polovině května, kdy byly snímky pořízeny už bylo navážení zeminy prozatím dokončeno.

Snímek z května 2016 - terénní úpravy na místě budoucí haly HIF

Snímek z května 2016 – terénní úpravy na místě budoucí haly HIF
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Až se bude budovat vlastní startovní rampa, využije se pro její podloží zemina z horní vrstvy uměle vytvořeného návrší. Nyní je na tomto  místě velké množství zeminy, takže je kopec vyšší, než ve výsledku bude. Ale tento násyp má svůj důvod – SpaceX chce, aby kopec svou tíhou vytlačil podzemní vodu, která je nasáklá v písečných dunách původního terénu. Voda byla následně odčerpána pomocí drenážních  vrtů. Rampa nebude vyžadovat mnoho zeminy – na rozdíl od montážní haly bude z mnohem větší části tvořena betonem. Na místě budoucího řídícího střediska došlo k prvnímu většímu stavebnímu kroku, když stroje odhrnuly horní vrstvu zeminy i s původní vegetací.

Snímek z května 2016 - terénní úpravy na místě budoucí haly HIF

Snímek z května 2016 – terénní úpravy na místě budoucí haly HIF
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Přibližně měsíc stará mapa pozemků v oblasti Boca Chica, s vyznačenými parcelami ve vlastnictví SpaceX. Nově do ní byly zelenou barvou zakresleny zastavěné parcely v držení soukromých vlastníků - Boca Chica village.

Přibližně měsíc stará mapa pozemků v oblasti Boca Chica, s vyznačenými parcelami ve vlastnictví SpaceX. Nově do ní byly zelenou barvou zakresleny zastavěné parcely v držení soukromých vlastníků – Boca Chica village.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
https://riograndeguardian.com

Zdroje obrázků:
http://forum.nasaspaceflight.com/…topic=35425.0;attach=1114646;image
http://forum.nasaspaceflight.com/…topic=35425.0;attach=1115042;image
http://forum.nasaspaceflight.com/…topic=35425.0;attach=1115420;image
http://forum.nasaspaceflight.com/…topic=35425.0;attach=1313040;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

20 komentářů ke článku “Texaský kosmodrom pro SpaceX pomalu vzniká”

 1. slappy Redakce napsal:

  Díky za nové zprávy! Jeden hnidopišský detail: kopec nevytlačí podzemní vodu svou gravitací (ta je oproti zemské gravitaci zanedbatelná), ale svojí tíhou : )

 2. Thelvyn napsal:

  Uz sa neviem dockat na to jesenne oznamenie co Musk planuje

  asi si pomaly zacnem trenovat sanku aby sa mi nezasekla ked mi spadne …

  PS kozmeticka drobnost 🙂
  Canaveral an Floridě

 3. Adam napsal:

  Tak Elone, ještě ty hodinky s vodotryskem a pak už nevím…

 4. maiden napsal:

  Kdyby Musk vystudoval klasickou strojařinu a pár let se živil v českých firmách, tak je rád, že mu v bance daji hypotéku…:-)))

  Musk je dokonalej v tom, že ho ani nenapadne, že něco nejde. Prostě to udělá. Paypal mu vyšel a teď už to jen všechno hrne před sebou. Není čas ztrácet čas.
  Snad ho jednou vlastní zaměstnanci neuškrtěj.

 5. Lubix napsal:

  Občas mě napadá že asi Elon Musk není pozemšťan ale marťan a proto chce letět na mars, tedy vlastně domů.
  Ale teď vážně s naprostým úžasem sleduju co ten člověk už dokázal, a co je v plánu, a to co dokázaly firmy SpaceX a Tesla, to jiný firmy nedokázaly ani za sto let.

 6. Rudolf Šíma napsal:

  Toho Muska začíná být všude plno. I přes posouvání termínů to všechno kolem něj nabírá takový fofr, že začínám přemýšlet, zda je to člověk z této planety. 🙂 Jeho kroky a přijaté koncepce vypadají promyšleně. Zdá se, že myslel na všechno. Pokud opravdu znovu poletí použitý první stupeň, stane se ze mne nekritický uctívač všeho od SpaceX. 🙂

  • Pospíšil Redakce napsal:

   Co byla NASA v druhé polovině 60′ let, to je dnes SpaceX. Magnet na mladé talenty, inspirované vytýčeným mega-cílem a ochotné pro to vydat ze sebe naprosto vše, přitom za průměrný honorář.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Nechť jim to vydrží! Fandím jim a závidím. Pamatuji Gagarinův let a přistání na Měsíci jsem vždy považoval za největší dobrodružství lidstva.
    Kdybych se dožil „šlápoty“ na Marsu, začnu věřit, že tu budoucnost lidstvo zvládne i beze mne. 🙂

 7. Štěpán napsal:

  Kdy je očekávaný konec stavby a zahájení? (orientačně)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.