SpaceX si postaví vlastní kosmodrom

Úvodní obrázek

Po několika letech plánování a mnoha nutných administrativních krocích je firma SpaceX na nejlepší cestě ke stavbě svého vlastního kosmodromu. Bude se jednat o historicky první soukromý kosmodrom na světě, ze kterého budou startovat rakety na oběžnou dráhu Země. O této události jsme vás již krátce informovali v jednom z našich Kosmotýdeníků. Dnes se k této zprávě vracíme a rozebíráme ji poněkud podrobněji. Co všechno stavbě soukromého kosmodromu předchází? Kde bude umístěn? Jak bude vypadat? Kdy z něj odstartuje první raketa? Na všechny tyto otázky a některé další vám odpoví náš dnešní článek.

Definitivní oficiální oznámení o stavbě budoucího kosmodromu bylo veřejnosti sděleno 4. srpna 2014. První zprávy o chystané stavbě se však objevovaly již v roce 2011. Tehdy se začalo proslýchat, že SpaceX začíná jednat s mnoha různými představiteli jednotlivých amerických států o možnosti stavby soukromého kosmodromu. První oficiální oznámení přišlo 29. září 2011, kdy jej zakladatel firmy SpaceX Elon Musk sdělil na setkání National Press Clubu.

Původní kandidátské státy na stavbu soukromého kosmodromu SpaceX: 1. Aljaška, 2. Kalifornie, 3. Florida, 4. Texas, 5. Virginie, 6. Georgie, 7. Portoriko.

Původní kandidátské státy na stavbu soukromého kosmodromu SpaceX: 1. Aljaška, 2. Kalifornie, 3. Florida, 4. Texas, 5. Virginie, 6. Georgie, 7. Portoriko.

V dubnu 2012 bylo známo pět potenciálních lokalit pro stavbu kosmodromu – Aljaška, Kalifornie, Florida, Texas a Virginie. O půl roku později se mezi kandidáty zařadily také Georgie a Portoriko, které projevily o kosmodrom zájem. Ze všech sedmi možných lokací bylo favoritem místo zvané Boca Chica Beach poblíž města Brownsville v Texasu. O celou záležitost se začala zajímat agentura FAA (Federal Aviation Administration). Její kacelář pro komerční vesmírnou dopravu oznámila svůj záměr vypracovat Oznámení o dopadu na životní prostředí pro Boca Chica Beach, která byla favoritem mezi všemi kandidáty. Tento dokument je nezbytným požadavkem předcházejícím stavbě. Jen pro doplnění uvádíme, že FAA je agentura podřízená americkému ministerstvu dopravy a dohlíží na všechny aspekty civilní letecké dopravy nad územím USA.

Počátkem roku 2013 Texas stále zůstával na první příčce, ačkoli si i další lokace, zejména Forida a Georgie, doposud udržovaly reálnou naději na nový kosmodrom.

FAA publikovala první koncept zvaný ‘Oznámení o dopadu na životní prostředí‘ v dubnu 2013. Prohlášení znělo, že stavba kosmodromu nemá žádný signifikantní dopad na okolí a FAA nebude nucena zakazovat SpaceX provozovat své rakety poblíž Brownsville. V této zprávě je také uvedeno, že pro texaský kosmodrom je počítáno až se dvanácti starty raket Falcon ročně až do roku 2025. Z toho nanejvýše dva starty jsou rezervovány pro Falcon Heavy. Dále se také mnohé zdroje zmiňují o blíže nespecifikovaném počtu menších sub-orbitálních startů. V tomto případě s největší pravděpodobností půjde o testy F9R (Grasshopper 2), popřípadě DragonFly a možná i jiné další starty. V souladu s minimálním dopadem na životní prostředí se také uvádí, že maximální počet startů se odehraje mezi sedmou hodinou ranní a sedmou hodinou večerní s jedním možným nočním startem za rok.

V červnu letošního roku FAA vydala finální rozhodnutí ohledně návrhu SpaceX vypouštět své rakety z lokality Boca Chica Beach. Ve zprávě bylo uvedeno „Návrh Elona Muska a jeho firmy Space Exploration Technologies nebude mít žádný významný dopad na životní prostředí.“ Toto poslední povolení umožňuje SpaceX podat další žádost. Ano, byrokracii ještě stále není konec. Tato další formalita bude opět směřovat k FAA a bude žádat o udělení licence pro starty raket Falcon 9, Falcon Heavy, popřípadě další rakety či testovacího zařízení z nového kosmodromu

Dost ale nudných administrativních záležitostí. Pojďme si popsat, jak vlastně bude kosmodrom vypadat a co od něj lze očekávat. Veškeré budovy a zařízení se budou rozkládat na celkové rozloze větší než 100 akrů. Oblast se nachází na řídce osídleném pobřeží Mexického zálivu. Jedná se o nejjižnější cíp Texasu pouhých 5 kilometrů severně od hranic s Mexikem a asi 15 kilometrů východně od 175-ti tisícového města Brownsville.

Vizualizace soukromého kosmodromu s raketou Falcon Heavy na rampě.

Vizualizace soukromého kosmodromu s raketou Falcon Heavy na rampě.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Tato lokace má na první pohled hned několik výhod. Jako první se samozřejmě nabízí blízkost k rovníku. Chce-li SpaceX stavět na území USA, Boca Chica Beach je jedna z nejlepších možností. Rakety tak budou dostávat nejvyšší možnou dodatečnou rychlost poskytnutou rotací planety.

Druhá výhoda vyplývá z plánů týkajících se návratů vyhořelých prvních stupňů. Všechny rakety z nového kosmodromu budou startovat na východ. Podíváme-li se na mapu, zjistíme, že po přeletu nad Mexickým zálivem se do dráhy dostává Florida. Jakmile raketa Falcon 9 odhodí svůj první stupeň, bude pro něj jednodušší přistát na Floridě, než brzdit a vracet se do Texasu a spálit tak více paliva. Dá se tedy očekávat, že nosnost rakety mírně stoupne. První stupně Falconu 9 dopadají přibližně 1100 km daleko od startovací rampy, což je téměř přesná vzdálenost z jižního cípu Texasu na pobřeží Floridy. První stupně navíc mohou využít levné a jednoduché lodní přepravy, aby se dostaly zpět. Kdyby ale SpaceX nechtěla či snad nemohla přistávat na Floridě, je zde další zajímavá možnost. Mexický záliv je plný starých vrtných plošin, které jsou často těsně před uzavřením. Mohou tak být další alternativní přistávací plochou pro první stupně za poměrně levné peníze. Obrovskou výhodou této možnosti je bezpečnost v místě přistání.

Další výhody jsou již spíše politické a ekonomické. Oblast jižního Texasu je proslulá především pašováním drog a vysokou nezaměstnaností. Nový kosmodrom tak nabídne nová pracovní místa a podpoří cestovní ruch. Očekává se, že bude vytvořeno 300 nových pracovních míst a do regionální ekonomiky bude napumpováno až 85 milionů dolarů. Sám Elon Musk uvedl: „Kromě vytvoření stovek pracovních míst pro technicky odbornou texaskou pracovní sílu bude toto místo také inspirací pro studenty, rozšíří dodavatelskou základnu a přitáhne turisty.“

Místními politickými představiteli je proto Muskův záměr vnímán velice pozitivně. SpaceX obdrží dotaci 2,3 milionu dolarů z fondu pro rozvoj podnikání a dalších 13 milionů na rozvoj infrastruktury. V místě totiž není vodovod ani elektrická síť. Místní úřady ještě navíc stavbu podpoří dalšími pěti miliony. Region mimo jiné upravil i zákony a zajistil tak SpaceX imunitu proti stížnostem týkajícím se hluku. Guvernér státu Texas Rick Perry pak na svém Tweeteru oznámil: „S potěšením oznamuji, že si SpaceX vybrala Texas pro rozšiřování komerčních letů do vesmíru.“

Návrth Vertical Launch Area s popisky jednotlivých zařízení.

Návrth Vertical Launch Area s popisky jednotlivých zařízení.
Zdroj: http://www.faa.gov/

Kosmodrom bude rozdělen na dvě části. Přímo na pobřeží bude Vertical Launch Area a přibližně 3 kilometry západně se pak bude nacházet Control Center Area. Vertical Launch Area, jak název napovídá, bude místem, kde se bude nacházet startovní rampa. Spolu s ní bude postaveno i další důležité zázemí – hangár pro kompletaci rakety a jejího nákladu; vodárenská věž, která bude zkrápět startovací rampu během startu; s tím souvisí odtokový kanál, kterým budou proudit i spaliny z motorů Merlin 1D; čtyři věže s hromosvody pro ochranu před blesky; sklad paliva; dílny a kanceláře; sklad pro jednotlivé díly raket; a nesmíme také zapomenout na potřebnou infrastrukturu, cesty, parkoviště, oplocení, ochranné prvky či osvětlení.

Návrth Control Center Area s popisky jednotlivých zařízení.

Návrth Control Center Area s popisky jednotlivých zařízení.
Zdroj: http://www.faa.gov/

Control Center Area bude obsahovat dvě budovy řídícího střediska; dvě budovy pro přípravu nákladů, který bude raketami vynášen; výrobní halu pro rakety; dvě rádiové stanice; sklady paliva a plynů pro satelity; generátory a další potřebná infrastruktura jako u Vertical Launch Area. Celý kosmodrom pak bude napájen elektrickou energií, kterou poskytne nová solární elektrárna postavená firmou Solar City. Této firmě předsedá Elon Musk, který ji také svým dvěma bratrancům pomáhal zakládat. V první fázi, která začala před měsícem a potrvá dva roky, bude postavena tato solární elektrárna a všechny nejnutnější prvky nutné k uskutečnění prvních startů. V další fázi mezi lety 2017-2020 by mohlo dojít k rozšíření o nové budovy pro výrobu a přípravu supertěžké rakety FalconX, známou také jako MCT (Mars Collonial Transporter), která bude používat motory Raptor spalující metan.

Cedule u silnice Highway 4 uporozňující na stavbu.

Cedule u silnice Highway 4 uporozňující na stavbu.
Zdroj: http://www.valleymorningstar.com/

První práce na kosmodromu již začaly. Tedy, spíše se jedná o práce přípravné, ale ty jsou neméně důležité. Jako první přišla na řadu silnice Highway 4, která jako jediná vede na Boca Chica Beach. Tato silnice bude velmi intenzivně využívána nejen během provozu kosmodromu, ale především při jeho výstavbě. FAA ve svém finálním Oznámení o dopadu na životní prostředí odhaduje, že během průměrného pracovního dne se bude po cestě pohybovat 18 nákladních automobilů. Ovšem během budování velkých betonových staveb jako je startovací rampa nebo hangár to bude až 60 nákladních automobilů dovážejících beton. V počátcích provozu kosmodromu pak po silnici projede zhruba 130 osobních automobilů a s postupujícími roky se počet vyšplhá až na 250. K tomu je ještě potřeba připočítat dva až tři kamiony.

Inu, SpaceX čeká obrovská hromada práce. Oficiální plány hovoří o 24 měsících budování. Prvního startu bychom se tak mohli dočkat koncem roku 2016 nebo začátkem roku 2017. Starosta města Brownsville Tony Martinez dokonce optimisticky prohlásil, že věří v první start už za 18-19 měsíců. Tedy už v březnu či dubnu 2016! Tento termín je však šibeniční a s největší pravděpodobností práce potrvají déle. Pro SpaceX je to pole neorané a vždy se mohou objevit nějaké neočekávané problémy a komplikace. SpaceX již však nesčetněkrát dokázala, že jde tvrdě za svým cílem a tak věříme, že se prvního startu z Texasu dočkáme brzy. Pokrok ve stavbě kosmodromu samozřejmě budeme sledovat a o všem vás budeme informovat.

 

Zdroje informací:
http://federalregister.gov/
http://www.faa.gov/
http://www.dailynews.com/
http://press.org/
http://vela.house.gov/
http://forum.nasaspaceflight.com/
http://www.valleymorningstar.com/
http://www.cob.us/
FAA – Environmental Impact Statement SpaceX Texas Launch Site

FAA – Record of Decision – SpaceX Texas Launch Site, Cameron County, Texas, July 2014

Zdroje obrázků:
http://www.bloomberg.com/news/
http://forum.nasaspaceflight.com/
http://www.faa.gov/
http://www.faa.gov/
http://www.valleymorningstar.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “SpaceX si postaví vlastní kosmodrom”

 1. Tomáš Kohout Redakce napsal:

  Výborný článek. Hlavně, aby kolem rampy dali hodně kamer, ať se je na co koukat při přenosech startů. Doufám, že časosběr ze stavby si taky určitě nenechá SpaceX pro sebe.

  to Radim: Výstavba Vostočného je natolik urychlená, že každé další nařízení urychlení je krokem zpět. 😀

 2. Radim Redakce napsal:

  Bude zajímavé srovnávat vývoj na kosmodromu Space X a ruském Vostočném. Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž…

  P.S. Určitě není náhoda, že po oznámení Space X přikázal Putin urychlit výstavbu ruského kosmodromu…

 3. Rico napsal:

  Hmm oproti KSC alebo Baikonuru vskutku minimalisticky kozmodrom 🙂

  By ma zaujimalo ake vyhody by prinieslo postavenie kozmodromu na Aljaske alebo v Kalifornii.

  V Kalifornii by museli vsetky starty smerovat smerom na zapad, co je znacne nevyhodne a neprakticke. No a na Aljaske aj ked by asi mohli startovat vsetkymi smermi (obrovske neobyvane uzemia), tak caste zle pocasie, vzdialenost od rovnika, a od vsetkych subdodavatelov by boli velkou nevyhodou. Z navrhovanych lokalit mi pridu tieto dve ako jednoznacne najnevyhodnejsie.

  • Michael Voplatka napsal:

   Nevím, jaké přesné úmysly byly s Aljaškou a Kalifornií, ale je velmi pravděpodobné, že by se jednalo o kosmodrom pro starty na polární dráhu.V tom případě by poloha určitě nebyla nevýhodná. Ostatně USA už v Kalifornii jeden kosmodrom má. Je jím Vandenberg Air Force Base.

   A co se týče rozměrů kosmodromu, v jednoduchosti je síla, řekl bych. Bude odtamtud startovat jen jeden typ rakety (počítám-li že FH a F9 používají stejné palivo, rampu a další zázemí). Navíc se bude startovat průměrně jednou za měsíc, tudíž uvedené zázemí a jedna rampa stačí. Není vyloučeno, že se v budoucnu kosmodrom nerozroste. S KSC nebo Bajkonurem, odkud už startovaly tisíce raket to nemůžeme srovnávat.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.