sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Velká čínská premiéra snad už tento víkend

Nový kosmodrom se neotevírá každý den, pokaždé jde o velkou událost v rámci celého roku. Letos tomu ale osud chtěl, aby se v roce 2016 otevřely rovnou dva nové kosmodromy. Zatímco ruská brána do vesmíru, tedy kosmodrom Vostočnyj už má svou premiéru za sebou, jeho čínský protějšek Wenčang na ostrově Hainan na první start čeká. Ale podle všeho by se nemělo čekat dlouho – k premiérovému startu by mělo dojít v sobotu 25. června ve 13:30 našeho času. A bude to velká podívaná – premiéra totiž nečeká jen samotný kosmodrom, ale i použitou nosnou raketu Dlouhý pochod 7.

Převoz dílů rakety Dlouhý pochod 7
Převoz dílů rakety Dlouhý pochod 7
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Aby toho nebylo málo, tak nákladem při tomto startu bude testovací kabina pro novou čínskou pilotovanou loď. To už je dost důvodů pro to, abychom tento start shledali mimořádně zajímavým. Jednotlivé díly nové čínské rakety opustily 8. května čínský přístav Tianjin (počeštěně Tchien-ťin) a zamířily k jihu na ostrov Hainan (počeštěně Chjan-nan), který leží v jihočínském moři. 14. května už byla zásilka na místě a technici mohli zahájit sestavování prvního letového exempláře.

Pro Čínu je premiéra Dlouhého pochodu 7 (Čhang-čeng-7) důležitým krokem vpřed. Nasazení tohoto nosiče je součástí dlouhodobé strategie opustit současnou flotilu raket, které potřebují toxické palivo na bázi hydrazinu a oxidu dusičitého. Nové čínské rakety spalují ekologicky mnohem šetrnější letecký petrolej a kapalný kyslík.

Ostrý vývoz rakety Dlouhý pochod 7 na startovní rampu
Ostrý vývoz rakety Dlouhý pochod 7 na startovní rampu
Zdroj: https://i.imgur.com

První zástupce nové generace čínských nosičů se představil už vloni v září – lehkotonážní raketa Dlouhý pochod 6 měla za úkol především otestovat raketový motor YF-100. Letošní rok je pro čínský kosmický program opravdu nabitý – kromě premiéry nového kosmodromu Wenčang a středně silné rakety Čhang čeng 7 nás ještě na konci roku čeká premiéra těžkého nosiče Čchang čeng 5. „Pětka“dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit až 25 tun nákladu a při letu na dráhu přechodovou ke geostacionární si poradí se 14 tunami. Tyto výkony budou Čchang čeng 5 řadit mezi nejsilnější rakety současnosti po bok Ariane 5, Delty IV Heavy, nebo Protonu.

Vývoj rakety Čhang čeng 7 začal oficiálně v roce 2011. Nosič je vysoký 53 metrů, disponuje čtyřmi urychlovacími bloky a dvěma klasickými raketovými stupni. Urychlovací bloky mají průměr 2,25 metru, a jeden motor YF-100 poskytuje tah 1200 kN na hladině moře. Centrální stupeň má o jeden metr větší průměr a najdeme na něm dva motory YF-100. Druhý stupeň má opět průměr 3,35 metru a pohání jej čtyři slabší motory YF-115.

Raketa Dlouhý pochod 7
Raketa Dlouhý pochod 7
Zdroj: https://i.imgur.com

Plně natankovaná raketa váží 594 tun, přičemž je schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu 13,5 tuny nákladu a při letu na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 kilometrů je to 5,5 tuny. Za zmínku stojí, že raketa musela dostat do vínku i speciální počítače a další komponenty odolávající vlhkosti. Ostrov Hainan totiž leží v tropickém pásmu s vysokou vzdušnou vlhkostí – ostatní čínská kosmodromy najdeme v pouštích, kde je vlhkost mnohem menší.

Výhody nového čínského kosmodromu Wenčang můžeme shrnout do dvou hlavních směrů. Ten první nás napadne hned, jakmile se podíváme na mapu Ostrov Hainan leží jen na 19. rovnoběžce, takže má k rovníku mnohem blíže, než ostatní čínské kosmodromy. Čím blíže rovníku raketa startuje, tím více jí pomáhá zemská rotace. Navíc při vynášení družic určených pro geostacionární dráhu je potřeba eliminovat menší sklon dráhy.

Druhým plusem nového kosmodromu je samotný fakt, že stojí na ostrově. Vyhořelé stupně raket budou dopadat do oceánu, takže nebude hrozit, že by docházelo k bombardování vesnic celými vyhořelými stupni nebo jejich motory. Čína má s Wenčangem velké plány – startovat by odsud měly i meziplanetární mise včetně projektu Chang’e-5, který má přistát na Měsíci, odebrat z něj vzorky a vrátit je na Zemi – s touto misí se počítá nejdříve na příští rok, ale spíše 2018. Ostatní kosmodromy bude Čína využívat i nadále – především pro starty s lidskými posádkami, nebo pro lety na polární dráhy.

Integrace nákladu pro premiérovou misi rakety Dlouhý pochod 7
Integrace nákladu pro premiérovou misi rakety Dlouhý pochod 7
Zdroj: https://i.imgur.com

Ale zpátky k aktuální misi. Jejím prvořadým úkolem bude důkladně ověřit chování nové rakety za podmínek skutečného letu, ale kromě toho vynese i užitečný náklad. Jde o zmenšenou verzi (bez bližších informací o použitém měřítku) návratové kabiny, kterou by mohla Čína v budoucnu používat pro lety s posádkou.

Samotná raketa Dlouhý pochod 7 by měla v příštích letech především dopravovat na oběžnou dráhu nové zásobovací lodě označované jako Tiančou. Stanice Tiangong-2 by měla být vypuštěna letos v září (pomocí rakety Dlouhý pochod 2F) a v říjnu k ní mají vyrazit dva tajkonauti v lodi Šenčou-11. Půjde o první čínský pilotovaný let od roku 2013. Ti by zde měli zůstat 30 dní, což bude historicky nejdelší čínská vesmírná mise.

Ke stanici Tiangong-2 by měl dorazit i první zástupce lodi Tiančou – ta bude nepilotovaná a jejím úkolem bude dopravovat na stanici zásoby a palivo. Půjde tedy o čínskou obdobu ruské lodi Progress. Jelikož se s těmito loděmi počítá i u příštích kosmických stanic i po roce 2020, bude mít raketa Dlouhý pochod 7 o práci postaráno.

Jak jsme zmiňovali již v tomto článku, kosmická loď Tiančou je v podstatě jen drobně upravený stroj odvozený od první čínské stanice Tiangong-1. jelikož Tiangong-2 vychází ze svého předchůdce, setkají se na oběžné dráze dvě velmi podobná tělesa – zásobovací loď Tiančou a stanice Tiangong-2.

Plánované setkání na oběžné dráze - Tiangong 2 a Tiančou 1
Plánované setkání na oběžné dráze – Tiangong 2 a Tiančou 1
Zdroj: https://i.imgur.com

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://sinodefence.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/05/lm7_model.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/05/1279507.jpg
https://i.imgur.com/KkahbKK.jpg
https://i.imgur.com/dchAFK0.jpg
https://i.imgur.com/DDGnAbP.jpg
https://i.imgur.com/XZIRIlh.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Nabízí se otázka, jestli Čína vrhne do světa klasický přímý přenos, jaké vídáme třeba z Floridy. Už třeba jen z prestižních důvodů, aby ukázala zdravé sebevědomí a tím zastínila nedávný Vostočnyj. Své přistání na Měsíci také vysílala snad úplně komplet přímo, čímž docela překvapila.

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Kiez by to davali nazivo a cesky! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  vedator

Naživo a česky to nebude zcela určitě. Během tohoto víkendu budou naši redaktoři mimo PC. Pokusíme se ale zprostředkovat alespoň krátký článek s vloženým originálním přehrávačem.

Štěpán
Štěpán
8 let před

Všichni školáci-užijte si prázdniny 🙂

ptpc
ptpc
8 let před

Parádny článok!

Racek
Racek
8 let před

Nosnost CZ 7 dává tušit, že nová kosmická loď bude asi pěkný macek. A co se týče využití, Čína bude ještě větším konkurentem než dnes na trhu nosných raket. Rozhodně je vidět promyšlený postup.

gg
gg
8 let před
Odpovědět  Racek

Člověka ale nutně zarazí, že šestisettunová raketa s motory s uzavřeným cyklem, nadto efektivně dvouapůlstupňová, má nižší užitečnou nosnost než dvoustupňový Falcon 9 se „zastaralými“ motory. 🙂 Na té americké koncepci velice lehkých raket zřejmě něco bude.

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  gg

Dobry postreh, hoci ked pozeram wiki, tak hmotnosti F9 a CZ7 su porovnatelne. Nosnost F9FT na LEO v sucasnosti podstatne presahuje nosnost CZ7.

Dan
Dan
8 let před

Sice krátké, bez jakékoliv přidané informace, ale alespoň něco – https://youtu.be/iu0aAH-C2p0

ptpc
ptpc
8 let před
Odpovědět  Dan

Díky moc!

https://kosmonautix.cz/2016/06/24/velka-cinska-premiera-snad-uz-tento-vikend/