sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Německo bude mít velitele ISS

Velení na ISS si tradičně předávají zástupci dvou největších agentur, které se podílejí na budování a chodu ISS, tedy Američané a Rusové. Mezi ně se občas vklíní i zástupce jiného státu. Nás může těšit, že se prestižní nominace na místo velitele dočkal i evropský astronaut – Alexander Gerst z Německa. Ten se v roce 2018 na ISS podívá už podruhé – v roce 2014 tu strávil půl roku jako člen 40 a 41. dlouhodobé expedice. Tentokrát bude součástí expedic s pořadovými čísly 56 a 57, přičemž právě sedmapadesáté expedici bude velet.

Na Alexandera si určitě vzpomenete – třeba díky velmi povedeným fotkám naší planety, které bodovaly na sociálních sítích, nebo díky sázce, kterou tehdy během fotbalového mistrovství světa uzavřel s americkými kolegy Reidem Wisemanem a Stevenem Swansonem. Pokud by Německo se Spojenými státy prohrálo, nakreslil by si Gerst na svou hlavu americkou vlajku. V opačném případě měli jít Američané dohola. Vzhledem k výhře Německa to pak na stanici vypadalo jako v holičském salonu.

Alexander Gerst při výstupu do otevřeného kosmu
Alexander Gerst při výstupu do otevřeného kosmu
Zdroj: http://www.esa.int/

Ale abychom připomněli i významnější momenty – Alexander Gerst se během svého půlročního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici zúčastnil také jednoho výstupu do otevřeného prostoru. V rámci 41. dlouhodobé expedice vystoupil 7. října spolu s Reidem Wisemanem na 6 hodin a 13 minut do volného prostoru aby společnými silami přemístili dříve vyměněnou poškozenou jednotku čerpadla, na mobilní vozík naisntalovali záložní zdroj a konec robotické paže vybavili novým světlem. Alexander Gerst startoval do vesmíru 28. května 2014 na Sojuzu TMA-13M a ve stejné lodi se 10. listopadu vracel domů. Ve vesmíru tedy strávil celkem 165 dní, 8 hodin a 1 minutu.

Alexander ale nebude prvním evropským velitelem tohoto orbitálního komplexu. Toto prvenství si už v roce 2009 přivlastnil jeho belgický kolega Frank de Winne, který šéfoval expedici s pořadovým číslem 21.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://img.rt.com/files/2015.12/original/566f1f30c36188127a8b45ff.jpg
http://www.esa.int/…/selfie_alexander_gerst/14960765-1-eng-GB/Selfie_Alexander_Gerst.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Poletí v soukromých lodích, nebo je ešte nestihne?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

To zatím není jisté.

Luděk
Luděk
8 let před
Odpověď  Štěpán

Předběžná nominace Němce A. Gersta je s Rusem A. Samokutjajevem a Američankou J. Epps v Sojuzu MS 09 v květnu 2018. Demo starty Dragonu 2 a Starlineru s 2člennými posádkami (D. Hurley/S. Williams a E. Boe/R. Behnken, vše NASA) jsou zatím srpen 2017 resp. únor 2018, dá se předpokládat, že dojde ke skluzu a Gerst poletí z Bajkonuru Sojuzem.

gg
gg
8 let před

Ha! Jsem zvědav, jak to ponesou Rusové. 😀

vedator
vedator
8 let před
Odpověď  gg

Predpokladam, ze to ponesu ako cca 90kg zivej vahy.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  gg

Bez problémů, milión dolarů za kilogram šéfa, to bych taky bral. 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před

Mám kliku, že jsem se dnes nevsadil s Amíky jako Gerst, už bych měl na kedlubně nasázený bílý hvězdy. 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

No, byli bychom v tom spolu. :-/

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

No co, přenosy startů se blíží, alespoň nějaká radost na obzoru. 🙂

endemit
endemit
8 let před

Nedávno jsem četl, že NASA podepsala dohodu s Ruskem o dopravě dalších šesti astronautů Sojuzy na ISS do roku 2020 v přepočtu za dvě miliardy Kč. Není to předčasné, když v té době budou mít USA téměř jistě svoje kosmické lodi?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  endemit

Možná se bude létat častěji a pak by výpomoc od Rusů nebyla od věci. Rovněž se tu psalo, že se nějací Rusové svezou na soukromých lodích, takže na oplátku může mít NASA křesla v Sojuzu. Vyřadit Sojuz z provozu, což by mu při zachování současné frekvence letů a přepravě jen ruských kosmonautů reálně hrozilo, evidentně nechce nikdo. Uvidíme.

endemit
endemit
8 let před
Odpověď  Vojta

Ještě jedna možná hloupá otázka. Z toho dotyčného článku to vypadalo, že ty cca dvě miliardy budou za všech šest astronautů. Je to možné?

josr
josr
8 let před
Odpověď  endemit

Dvě miliardy Kč za jednoho astronauta.

endemit
endemit
8 let před

Já jsem si myslel, jestli Rusové nezlevnili, když už je téměř jisté, že si USA budou moct dopravovat na oběžnou dráhu své lidi samy. Mně trochu nejde do hlavy, proč by Američani pořád platili tolik peněz i v době, kdy už nebudou „vydíratelní.“

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.