Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) dovezla na ISS kosmická loď Dragon ve svém nehermetizovaném nákladovém prostoru.16. dubna se složeného balíčku ujala robotická paže, která jej vyjmula z trunku Dragona a po několika hodinách připojila k volnému uzlu na modulu Tranquility. Tady modul čekal až do dnešního dne na svůj velký okamžik. Dnes totiž začne tolik očekávané nafukování celého modulu. V dnešním článku Vám dáváme možnost sledovat celý postup v přímém přenosu prostřednictvím NASA TV.
Vysílání by mělo začít okolo 11:30 našeho času, přičemž začátek samotného nafukování je naplánován na 12:10 středoevropského letního času. Je ale možné, že se s expanzí začne o trochu dříve. BEAM se během nafukování zvětší 4,5× na objem 16 metrů krychlových. Modul nebude trvale obydlen, posádka do něj během dvouleté mise vstoupí jen 4×do roka, aby zkontrolovala senzory. BEAM je totiž pouze testovací exemplář, který má ověřit chování nafukovacích modulů, pevnost jejich stěn, odolnost vůči změnám teplot, kosmické radiaci, nebo nárazům mikrometeoritů. Poprvé by měla posádka do útrob nafouknutého modulu vstoupit 2. června.
Zajímavé je, že ani NASA, ani firma Bigelow Aerospace, která za modulem BEAM stojí, neví, jak přesně se bude modul nafukovat. Počítačové simulace vytvořily hned několik předpokládaných scénářů, ale jak tomu bude ve skutečnosti, to se dozvíme až při ostrém nasazení.
Zdroje informací:
http://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/240/2016/05/beam_dual_views2.jpg
https://fsmedia.imgix.net/…the-beam-module.gif?dpr=2&auto=format,enhance&q=75
Nafukování bude trvat 1,5-2 hodiny.
https://www.facebook.com/ISS/videos/1205481039484825/
Mluví o tom v 6:50+ a detailně popisuje i postup napouštění.
Díky za informaci!
…no já nevím – tohle přeměřování multimetrem je normální? Stejně to vypadá u nás doma když nejede lednice… 🙂
Stále je to experimentální postup, takže se to dá pochopit. 🙂
A co je na tom špatného? Prostě použití univerzálního multimetru s připojeným převodníkem tlaku na napětí. K čemu spousta specializovaných zařízení, každé s vlastním displejem? To jen žere prostor. Možná, že příště už toho tolik měřit nebudou. Poprvé je ale dobré to ohlídat co nejvíc.
…klííííd – kde říkám, že je na tom něco špatného? Jen mě udivila tak primitivní a k chybě náchylná procedura… Ale věřím tomu, že k tomu mají důvod.
Multimetry měl ten prošedivělej strejda s brejličkama dva. Na jednom odečítal tlak (poslední hodnota 23 asi kPa).
Druhým ručně proměřoval odpory mezi pinama doho děsnýho konektoru. To doufám nebyla součást standardní procedury. Pochopil jsem, že to měly být odpory na konektorech k pyropatronám, co měli přeseknout ty šráky kolem modulu. Na některých naměřil megaOhmy, na jiných jen pár desítek ohmů.
Osobně bych si tipnul, že ty pyropatrony nezafungovaly úplně dobře a modul se ani po natlakování nechce rozbalit. Možná se nakonec dočkáme i výstupu s pořádnejma nůžkama v akci 🙂
ataky to typuji …..jak píšeš
Nějak se to nenafukuje. Snad to dopadne dobře.
Nafukování postupuje pomalu – Williams otevírá ventily vždy jen na pár sekund a pak se měří tlak. Drobné rozrušení způsobila zpráva amerického astronauta, že při začátku napouštění slyšel zvláštní zvuky. Nyní se ukázalo, že to bylo přirozené a zvuk pocházel ze čtyř šroubů.
Je tu ale jiná komplikace – tlak v modulu BEAM je o něco vyšší, než by měl být – jinými slovy na to, kolik vzduchu je uvnitř, se modul nafoukl méně, než se čekalo. Pozemní týmy vyhodnocují data.
Zapomněli klouzek… :-O Ale držíme palce dál, ono se to povede.
„Jeffe, teď pro tebe nic nemáme, tak jestli chceš, chvilku pracuj na něčem jiném.“ Když v Kritických momentech čtu jak to fungovalo v MIRu…
Co je to ta „anténa“ která je v pravém spodním rohu Beamu? Nějakeý velký kus železa 😀
viděl jsemt o už dřív ale nikdy mě nenapadl ose zamyslet k čemu to vlastně je
Napadl mě úchyt pro Canadarm, ale ten to není: https://www.youtube.com/watch?v=a8Q49Mss9iw&t=1m45s
Tak asi je, jsou tam dva: http://bigelowaerospace.com/beam/
Díky, jsem myslel že je jen jeden, kterým to připojovali
Ano, měl by to být úchyt pro Canadarm.
P.S. Zdá se, že dnes se už s nafukováním končí.
Když to porovnám s tím jak v práci napouštím 8m3 bojlery tak mi to přijde úsměvné,věřím že za pár let s tím napouštěním taky nebudou dělat takový drahoty 😀
PS: Mark Watney už by v tom modulu sklízel druhou úrodu 😀
Proč nechcou aby se cvičilo při nafukování? Napadají mě vibrace, ty by ale ten modul mohly trochu postrčit…?
No prave 🙂 Nejde o to modul popostrcit. V teto fazi neni vubec dulezite, ZE se modul nafukuje, ale JAK se nafukuje. Cilem neni nafouknout modul, cilem je ziskat data…
kedy dajú dole tie 3 „gurtnňe“ ? 🙂
Až si uvědomí, že na ně zapomněli 😀
Taky by mě to ale zajímalo, podle všech 4 scénářů se ta sekce nafukuje…
Myslím že by mali byť pružné ale asi niesu dosť nato aby ich vzduch vnútri dokázal pretlačiť 😀
hmmm, tak zase zítra…
…kdy už se konečně přestane používat ten nejnebezpečnější software posledních let ?!?
PS: Flash si může nainstalovat jen největší hazardér s osobními daty (speciálně pak, pokud používá elektronické bankovnictví nebo přístup do zabezpečených zón).
Od toho máme jeden prohlížeč s flashem, pluginama a blbostma na běžné používání a druhý prohlížeč na elektronické bankovnictví a přístup do zabezpečených zón.
…to je ale zcela k ničemu, pokud je to v rámci jednoho počítače (virtualizace systému s instalovaným Flash tomu sice trochu pomůže, ale bez dalších opatření je to opět jen o pocitu bezpečí… hlavně v případě, že je používáno stejné úložiště)
PS: Rozumní jedinci i firmy již dávno odmítají Flash (i některé další programy) vůbec instalovat.
Co tady s tim ma co spolecneho flash? Jestli jde o ustream, tak ten ho nevyzaduje, normalne mne to jede pres html5 v prohlizeci kde flash vubec nemam.
„Flash plugin missing – Get the latest Flash player to view this content“ 🙁
YouTube v HTML 5 jede normálně (Win7 & IE 11)
hmm, asi jim netěsní šlaušek, tak snad to zitra dofouknou, držím palce 😉
Drzim im palce, ale dnes to teda nebolo nic moc. Dufam, ze z toho nakoniec nieco bude. Tato technologia urcite funguje, pretoze Genesis I, II stale obletuju planetu. Ale ked to nebude fungovat aj to je dobra zprava, pretoze to moze priniest uzitocne informacie, ktore sa potom zakomponuju do konceptu. Falcon moze priniest novy modul kludne za rok.