Přistání na plošině úspěšné, BEAM letí k ISS!

Po několika stále nadějnějších pokusech se konečně podařilo soukromé firmě SpaceX přistát s prvním stupněm rakety Falcon 9 na plovoucí plošině Of Course I Still Love You. Zatímco první stupeň přistával, druhý stupeň úspěšně doručil zásobovací loď Dragon i s nafukovacím modulem BEAM na oběžnou dráhu. Celou misi tedy můžeme označit za totální úspěch. SpaceX tímto kouskem podnikla další významný krok ke znovupoužitelnosti raket. Většina budoucích raket bude totiž muset přistávat na plovoucí plošině, protože nebudou mít dostatek paliva pro návrat na pevninu. Dnešní den tedy můžeme bez problémů zapsat tučným písmem do dějin kosmonautiky, je to ohromný úspěch který přináší velice nadějné vize budoucnosti.

Falcon 9 odstartoval bez jediného problému na první pokus. Vypadá to že SpaceX už konečně odstranila většinu problémů s podchlazeným palivem, kvůli kterým se odkládaly předchozí starty. Přesně na čas se zapálilo všech 9 motorů Merlin a raketa začala pomalu stoupat. Druhý stupeň se oddělil od prvního v čase T+2:35 za rychlosti okolo 6500 km/h. Zatímco druhý stupeň urychloval loď Dragon na oběžnou dráhu, první stupeň začal se sérií tří zážehů, které ho zbrzdily a nasměrovaly přesně na plošinu. Osm a půl  minuty po startu jsme pak mohli naživo sledovat přistání prvního stupně, obraz tentokrát poskytlo sledovací letadlo, takže nehrozil výpadek videa jako u minulých pokusů. První stupeň přiletěl podle plánu mírně zboku, ale svůj náklon vyrovnal a úspěšně dosedl na plošinu OCISLY. Mezitím druhý stupeň doručil Dragon na nízkou oběžnou dráhu. Po oddělení nákladní lodi byly vysunuty solární panely a Dragon zamířil k ISS, ke které se připojí v neděli, pokud vše půjde podle plánu. První stupeň bude zajištěn na přistávací plošině pomocí ocelových „botek“, které se přivaří přes přistávací nohy pro vyšší stabilitu. Pak už se vydá plošina zpět do přístavu. O příletu Dragonu k ISS a o příjezdu OCISLY do přístavu vás určitě budeme dále informovat.

Pohled na první stupeň přímo z plošiny.

Pohled na první stupeň přímo z plošiny.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

 

První stupeň sedí na plošině OCISLY.

První stupeň sedí na plošině OCISLY.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Vysunuté solární panely lodi Dragon.

Vysunuté solární panely lodi Dragon.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CfjPLvjWcAAMwfW.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CfjIZnsW4AALP_R.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CfjG1c0VIAQtRBk.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CfjIfhOWEAABomD.jpg

 

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

33 komentářů ke článku “Přistání na plošině úspěšné, BEAM letí k ISS!”

 1. Tonda napsal:

  Tak huráááááááááááááááá!jsem nadšenej,že se to povedlo a děkuji za komentovaný přenos,bohužel jsem koukal až ráno na záznam aopravdu pane Majer,to je emocionálně jako A-11,to si ještě pamatuju při svojí skleróze!!!!A už se těším naFH,to bude opět infarktovej stav,doufám,že nebudu zase v práci!Moc díky za přenosy!!

 2. Majkl napsal:

  No a ještě jsem se chtěl zeptat u všech prvních stupňu co se vraceli jsem viděl že spodní část stupně u noh je celá černá a když se nohy vysunou je ta oblast bílá. To sčernání se děje při návratu když stupeň brzdí?

 3. Adam Trhoň napsal:

  Dvě věci z tiskovky, co mě zaujaly:

  1. Falconu nasadí „botičky“ a ty pak *přivaří* k lodi
  2. Snaží se o návrat aerodynamických krytů

  • Vojta napsal:

   „Botičky“ jsou asi nejjednodušším způsobem upevnění, když s raketou nemohou na volném po¨moři hýbat, to chápu.
   Ale Dragon má pod krytem jen solární panely a pár dalších drobností a ani kryt na klasické družice mi nepřijde jako tak extrémně drahé zařízení, aby si zasloužilo složitou záchranu, protože vstup do atmosféry není žádná legrace zvlášť pro tak divně tvarovaná zařízení jako jsou díly krytu.

   • Daniel Heřt napsal:

    Aerodynamické kryty pro družice od SpaceX jsou relativně drahé, jsou vyrobené z kompozitu uhlíkových vláken a hliníku ve strutuře včelích pláství. Spíš než cena je ale problém pomalá výroba, pokud chce SpaceX zvýšit kadenci startů, můžou se aerodynamické kryty stát lehce bottleneckem. Proto existují plány na jejich záchranu. Kryty jsou lehké a mají ohromnou plochu, proto by pro ně průchod atmosférou neměl být moc problematický. Po zpomalení by měly vystřelit padáky a pak by je měly ze vzduchu zachytávat helikoptéry, aby se kryty nedostaly do kontaktu s mořskou vodou.

    • Majkl napsal:

     Možná jsem se sekl, ale nejsem si jistej co se s kryty po odhození děje, jestli spadnou zpět na zem a nebo zůstanou ve vesmíru, ale pokud tam zůstanou tak může jít i o snahu SpaceX snížit „znečištění“ vesmíru…

    • Daniel Heřt napsal:

     Kryty se odhazují chvilku po oddělení prvního stupně, takže určitě nemají rychlost na to aby zůstaly na oběžné dráze. Normálně spadnou zpátky do moře. Jediné kryty co chvíly zůstanou ve vesmíru jsou kryty solárních panelů Dragonu, ale ty rychle shoří v atmosféře.

    • Vojta napsal:

     Pokud jde o výrobní kapacity, tak to jistý smysl dává. Legrace to však rozhodně nebude, protože odpadlý kryt nemá tvar, který by ho při pádu atmosférou stabilizoval a při rotaci bude rázově namáhaný. Ale třeba už nějaké kryty z moře vylovili a zjistili, že až do nárazu na hladinu byly v pořádku, tak stojí za záchranu. Myslím, že se zachraňovaly i kryty raketoplánových SRB na vlastním malém padáku, tak uvidíme, jak to dopadne.
     Ad Majkl: Kryt by měl být odhozen ještě před dosažením orbitální rychlosti, takže neudělá ani jeden oblet. Obecně je snaha se ho zbavit co nejdřív to jde, aby se raketě odlehčilo. Tuším, že nějaké menší kryty z Dragona odpadávají později, ale jsou lehké s relativně velkým povrchem, takže by měly jít rychle dolů. Maximálně pár desítek oběhů.

    • gg napsal:

     „nejsem si jistej co se s kryty po odhození děje, jestli spadnou zpět na zem a nebo zůstanou ve vesmíru“

     I kdyby se dostaly na LEO, jejich aerodynamika (bez celé rakety za nimi) je tak tristní, že by tam dlouho nevydržely. 😉

 4. endemit napsal:

  Tak to byla paráda… Právě čtu knihu o E. Muskovi a chvílemi mám pocit jako když jsem se zatajeným dechem četl coby dvanáctiletý kluk tu krásně naivní, kouzelnou knížku o říši kapitána Nema od J.M.Trosky. Dříve narození budou vědět, o co jde. E. Muskovi nelze nefandit.

 5. Adam napsal:

  Wow, naprosto neuvěřitelné!
  Jsem rád, že jsem měl možnost vidět něco (a ještě v přímém přenosu), co se vidí jednou za život – ale je potřeba být ve správný čas na správném místě 🙂

  Jo a Dušane, děkuji vám za komentář.

 6. Vojta napsal:

  Skvělé! Teď jsem zvědavý na Falcon Heavy. Přistání všech tří částí prvního stupně bude teprve pořádný mazec.

 7. Daniel Bozner napsal:

  Velká gratulace, tak se to podařilo.

 8. Edemski napsal:

  Skvělý, skvělý, skvělý!!! Do pětice se to povedlo!

 9. Ondatra napsal:

  Of course i Still Love You………

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.