Vesmírné výzvy – Březen 2016

Vesmírné výzvy - březen 2016 zdroj: esa.int

Tento měsíc je jednoznačně událostí číslo 1 zahájení mise ExoMars a to startem prvních sond TGO + EDM na špici rakety Proton z kazašského kosmodromu Bajkonur. Za pozornost rozhodně stál i návrat posádky Sojuzu TMA-18M, zejména jeho dvou členů, kteří strávili na ISS téměř rok. O doplnění obyvatelů Mezinárodní kosmické stanice se postaral pro změnu Sojuz TMA-20M. Užít jsme si mohli i start zásobovací lodi Cygnus, podruhé netradičně v nákladovém prostoru rakety Atlas V.

V krátkých zprávách se podíváme například na čínské kosmické stanice a zásobovací lodi, přípravy k prvnímu startu na novém ruském kosmodromu Vostočnyj nebo pravděpodobné vysvětlení světlých skvrn na Cereře. Maraton okolo velkých problémů s japonským rentgenovým teleskopem HITOMI rovněž neopomenou březnové Vesmírné výzvy zmínit.

Přejeme mírně překročenou kosmonautickou dvacetiminutovku.


Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/11/trace_gas_orbiter_schiaparelli_and_the_exomars_rover_at_mars/15667052-1-eng-GB/Trace_Gas_Orbiter_Schiaparelli_and_the_ExoMars_rover_at_Mars.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – Březen 2016”

 1. Karel napsal:

  To, … si, … ze … mě ….děláte srandu !!!? :))

  Mám na mysli Blue Origin ! A jeho famózní výkon !!!!
  To je pořád všude plno řečí o SpaceX a jeho pokusech, ale ono si tady vedle jiná firma už dvakrát sedla zpátky se stejným stupněm a jakoby nic ? 🙂

  Jsem nadšen, pouštím si jejich videa neustále dokolečka a prostě parádní věc ty jejich výskoky za karmanovu hranici. Od toho už je jen krůček k tomu aby to bylo třeba 150, 200, /00 km…. tomu já říkám horské dráhy pro moderní tisíciletí.

  Děkuji za Vesmírné výzvy – parádní pořad.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Děkujeme za pochvalu. A k první části – Blue Origin se samozřejmě věnujeme. Prvnímu letu New Shepard a úspěšnému přistání jsme se věnovali v listopadovém díle Vesmírných výzev – byla to dokonce první velká reportáž daného dílu. Druhý let (a přistání) New Shepard jsme pokryli v lednovém díle Vesmírných výzev také velkou reportáží. Třetí let (a přistání) proběhl 2. dubna a je tedy logické, že jsme jej nemohli zařadit do březnového dílu. V dubnovém ale bude mít zcela jistě své místo. 😉

 2. PaR napsal:

  Kdyby se náhodou někdy o podcastech uvažovalo, tak já jsem také zájemce. 🙂

 3. Peter napsal:

  Ahoj,

  nechcete zacat tento serial vydavat aj ako podcast, len s audiom? Samozrejme bez tych prestavok v rozpravani (ktore to inak cele zbytocne natahuju)

  Aspon by som mohol pocuvat cestou do/z prace 😉

  Vdaka.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.