Nafukovací modul snadno a přehledně

Pokud se vše podaří, vydá se už zítra k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Dragon. Jejím asi nejsledovanějším nákladem bude nafukovací modul BEAM, který se ve druhé polovině měsíce připojí ke stanici, aby se v polovině června nafouknul, čímž začne dvouletá zkouška, při které se bude studovat, jak si modul vede. V dnešním článku Vám přinášíme povedenou infografiku, která jednoduchou formou seznamuje veřejnost s tímto novým typem kosmické techniky, který má před sebou slibnou budoucnost. Jelikož byla grafika v angličtině, rozhodli jsme se ji pro naše čtenáře přeložit.

Tento článek cílí především na čtenáře, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají. Odborníci, kterých na náš web chodí nemálo, v něm zřejmě nic nového nenajdou, ale i tak si myslíme, že je čas od času vhodné naservírovat do článku známé informace v graficky povedeném kabátě.

Infografika o nafukovacím modulu BEAM

Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/research/experiments/BEAM1.jpg
http://www.nasa.gov/…/beam_infographic_20160406_lowres.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Nafukovací modul snadno a přehledně”

 1. zvejkal napsal:

  Tomuto fandim. Je to tak jednoduche a pritom perspektivne riesenie mnozstva problemov… A sucasne technologie uz dovoluju nieco take zrealizovat.

 2. Daniel Heřt Redakce napsal:

  Zatím je v plánu ho jednoduše odpojit a nechat shořet v atmosféře. Ale není vyloučené, že v průběhu těch 2 let přijde NASA s návrhem aby se modul použil například pro skladování, pokud se osvědčí.

  • peter napsal:

   Vďaka za odpoveď, to ale znamená, že ho robotickou rukou odpoja a pustia len tak popri stanici, kým samovoľne neklesne? Alebo existuje nejaký systém, ktorý ho dostane na bezpečnú vzdialenosť? Hm, aj ma napadá, že po odpojení, by mohla stanica zvýšiť orbitu, je to nejako takto?

   • Vojta napsal:

    Robotickou rukou modulu udělí nějakou malou rychlost proti směru pohybu stanice. Bohatě to stačí, protože tím je zajištěno, že odhozený modul bude mít nižší dráhu (i když jen o pár metrů), Zemi tím pádem oběhne rychleji a už se se stanicí nepotká. Odhodit ho v okamžiku, kdy je stanice nejníž a pak ji posunout na vyšší dráhu, ale není úplně od věci, protože modul pak zanikne dřív.
    Jinak si nejsem jistý, jestli je normálně obyvatelný se vším všudy. Světlo a klimatizaci mít asi bude, ale nějaké úchyty na laboratorní zařízení, elektrické přípojky pro ně a podobně tam možná nejsou. Jako sklad by samozřejmě použít šel a místa na orbitě není nikdy dost.
    Zajímalo by mě, jestli ho budou plnit odpadem už při průběžných kontrolách nebo ho nacpou až těsně před odhozením 🙂

 3. peter napsal:

  otázka,..po dvoch rokoch, čo s ním bude? nechajú ho pripojený a začnú reálne používať, alebo ho nejako zlikvidujú? Alebo sfúknu, a zanikne až spolu s ISS ?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.