sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nafukovací modul snadno a přehledně

Pokud se vše podaří, vydá se už zítra k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Dragon. Jejím asi nejsledovanějším nákladem bude nafukovací modul BEAM, který se ve druhé polovině měsíce připojí ke stanici, aby se v polovině června nafouknul, čímž začne dvouletá zkouška, při které se bude studovat, jak si modul vede. V dnešním článku Vám přinášíme povedenou infografiku, která jednoduchou formou seznamuje veřejnost s tímto novým typem kosmické techniky, který má před sebou slibnou budoucnost. Jelikož byla grafika v angličtině, rozhodli jsme se ji pro naše čtenáře přeložit.

Tento článek cílí především na čtenáře, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají. Odborníci, kterých na náš web chodí nemálo, v něm zřejmě nic nového nenajdou, ale i tak si myslíme, že je čas od času vhodné naservírovat do článku známé informace v graficky povedeném kabátě.

Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/research/experiments/BEAM1.jpg
http://www.nasa.gov/…/beam_infographic_20160406_lowres.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peter
peter
9 let před

otázka,..po dvoch rokoch, čo s ním bude? nechajú ho pripojený a začnú reálne používať, alebo ho nejako zlikvidujú? Alebo sfúknu, a zanikne až spolu s ISS ?

Daniel Heřt
9 let před

Zatím je v plánu ho jednoduše odpojit a nechat shořet v atmosféře. Ale není vyloučené, že v průběhu těch 2 let přijde NASA s návrhem aby se modul použil například pro skladování, pokud se osvědčí.

peter
peter
9 let před
Odpověď  Daniel Heřt

Vďaka za odpoveď, to ale znamená, že ho robotickou rukou odpoja a pustia len tak popri stanici, kým samovoľne neklesne? Alebo existuje nejaký systém, ktorý ho dostane na bezpečnú vzdialenosť? Hm, aj ma napadá, že po odpojení, by mohla stanica zvýšiť orbitu, je to nejako takto?

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  peter

Robotickou rukou modulu udělí nějakou malou rychlost proti směru pohybu stanice. Bohatě to stačí, protože tím je zajištěno, že odhozený modul bude mít nižší dráhu (i když jen o pár metrů), Zemi tím pádem oběhne rychleji a už se se stanicí nepotká. Odhodit ho v okamžiku, kdy je stanice nejníž a pak ji posunout na vyšší dráhu, ale není úplně od věci, protože modul pak zanikne dřív.
Jinak si nejsem jistý, jestli je normálně obyvatelný se vším všudy. Světlo a klimatizaci mít asi bude, ale nějaké úchyty na laboratorní zařízení, elektrické přípojky pro ně a podobně tam možná nejsou. Jako sklad by samozřejmě použít šel a místa na orbitě není nikdy dost.
Zajímalo by mě, jestli ho budou plnit odpadem už při průběžných kontrolách nebo ho nacpou až těsně před odhozením 🙂

zvejkal
zvejkal
9 let před

Tomuto fandim. Je to tak jednoduche a pritom perspektivne riesenie mnozstva problemov… A sucasne technologie uz dovoluju nieco take zrealizovat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.