sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Nafukovací modul snadno a přehledně

Pokud se vše podaří, vydá se už zítra k Mezinárodní vesmírné stanici kosmická loď Dragon. Jejím asi nejsledovanějším nákladem bude nafukovací modul BEAM, který se ve druhé polovině měsíce připojí ke stanici, aby se v polovině června nafouknul, čímž začne dvouletá zkouška, při které se bude studovat, jak si modul vede. V dnešním článku Vám přinášíme povedenou infografiku, která jednoduchou formou seznamuje veřejnost s tímto novým typem kosmické techniky, který má před sebou slibnou budoucnost. Jelikož byla grafika v angličtině, rozhodli jsme se ji pro naše čtenáře přeložit.

Tento článek cílí především na čtenáře, kteří se v kosmonautice teprve rozkoukávají. Odborníci, kterých na náš web chodí nemálo, v něm zřejmě nic nového nenajdou, ale i tak si myslíme, že je čas od času vhodné naservírovat do článku známé informace v graficky povedeném kabátě.

Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Infografika o nafukovacím modulu BEAM
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/research/experiments/BEAM1.jpg
http://www.nasa.gov/…/beam_infographic_20160406_lowres.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peter
peter
8 let před

otázka,..po dvoch rokoch, čo s ním bude? nechajú ho pripojený a začnú reálne používať, alebo ho nejako zlikvidujú? Alebo sfúknu, a zanikne až spolu s ISS ?

Daniel Heřt
8 let před

Zatím je v plánu ho jednoduše odpojit a nechat shořet v atmosféře. Ale není vyloučené, že v průběhu těch 2 let přijde NASA s návrhem aby se modul použil například pro skladování, pokud se osvědčí.

peter
peter
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

Vďaka za odpoveď, to ale znamená, že ho robotickou rukou odpoja a pustia len tak popri stanici, kým samovoľne neklesne? Alebo existuje nejaký systém, ktorý ho dostane na bezpečnú vzdialenosť? Hm, aj ma napadá, že po odpojení, by mohla stanica zvýšiť orbitu, je to nejako takto?

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  peter

Robotickou rukou modulu udělí nějakou malou rychlost proti směru pohybu stanice. Bohatě to stačí, protože tím je zajištěno, že odhozený modul bude mít nižší dráhu (i když jen o pár metrů), Zemi tím pádem oběhne rychleji a už se se stanicí nepotká. Odhodit ho v okamžiku, kdy je stanice nejníž a pak ji posunout na vyšší dráhu, ale není úplně od věci, protože modul pak zanikne dřív.
Jinak si nejsem jistý, jestli je normálně obyvatelný se vším všudy. Světlo a klimatizaci mít asi bude, ale nějaké úchyty na laboratorní zařízení, elektrické přípojky pro ně a podobně tam možná nejsou. Jako sklad by samozřejmě použít šel a místa na orbitě není nikdy dost.
Zajímalo by mě, jestli ho budou plnit odpadem už při průběžných kontrolách nebo ho nacpou až těsně před odhozením 🙂

zvejkal
zvejkal
8 let před

Tomuto fandim. Je to tak jednoduche a pritom perspektivne riesenie mnozstva problemov… A sucasne technologie uz dovoluju nieco take zrealizovat.

https://kosmonautix.cz/2016/04/07/nafukovaci-modul-snadno-a-prehledne/