sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – Březen 2016

Vesmírné výzvy - březen 2016 zdroj: esa.int

Tento měsíc je jednoznačně událostí číslo 1 zahájení mise ExoMars a to startem prvních sond TGO + EDM na špici rakety Proton z kazašského kosmodromu Bajkonur. Za pozornost rozhodně stál i návrat posádky Sojuzu TMA-18M, zejména jeho dvou členů, kteří strávili na ISS téměř rok. O doplnění obyvatelů Mezinárodní kosmické stanice se postaral pro změnu Sojuz TMA-20M. Užít jsme si mohli i start zásobovací lodi Cygnus, podruhé netradičně v nákladovém prostoru rakety Atlas V.

V krátkých zprávách se podíváme například na čínské kosmické stanice a zásobovací lodi, přípravy k prvnímu startu na novém ruském kosmodromu Vostočnyj nebo pravděpodobné vysvětlení světlých skvrn na Cereře. Maraton okolo velkých problémů s japonským rentgenovým teleskopem HITOMI rovněž neopomenou březnové Vesmírné výzvy zmínit.

Přejeme mírně překročenou kosmonautickou dvacetiminutovku.


Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/11/trace_gas_orbiter_schiaparelli_and_the_exomars_rover_at_mars/15667052-1-eng-GB/Trace_Gas_Orbiter_Schiaparelli_and_the_ExoMars_rover_at_Mars.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Peter
Peter
8 let před

Ahoj,

nechcete zacat tento serial vydavat aj ako podcast, len s audiom? Samozrejme bez tych prestavok v rozpravani (ktore to inak cele zbytocne natahuju)

Aspon by som mohol pocuvat cestou do/z prace 😉

Vdaka.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Peter

Hezký den,
momentálně o tom neuvažujeme. Chceme se držet toho, co (snad) umíme a to je video. 🙂

PaR
PaR
8 let před

Kdyby se náhodou někdy o podcastech uvažovalo, tak já jsem také zájemce. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  PaR

Díky za informaci. Ale přiznám se, že na tomto poli jsem naprosto nepolíben. 🙂

Karel
Karel
8 let před

To, … si, … ze … mě ….děláte srandu !!!? :))

Mám na mysli Blue Origin ! A jeho famózní výkon !!!!
To je pořád všude plno řečí o SpaceX a jeho pokusech, ale ono si tady vedle jiná firma už dvakrát sedla zpátky se stejným stupněm a jakoby nic ? 🙂

Jsem nadšen, pouštím si jejich videa neustále dokolečka a prostě parádní věc ty jejich výskoky za karmanovu hranici. Od toho už je jen krůček k tomu aby to bylo třeba 150, 200, /00 km…. tomu já říkám horské dráhy pro moderní tisíciletí.

Děkuji za Vesmírné výzvy – parádní pořad.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Karel

Děkujeme za pochvalu. A k první části – Blue Origin se samozřejmě věnujeme. Prvnímu letu New Shepard a úspěšnému přistání jsme se věnovali v listopadovém díle Vesmírných výzev – byla to dokonce první velká reportáž daného dílu. Druhý let (a přistání) New Shepard jsme pokryli v lednovém díle Vesmírných výzev také velkou reportáží. Třetí let (a přistání) proběhl 2. dubna a je tedy logické, že jsme jej nemohli zařadit do březnového dílu. V dubnovém ale bude mít zcela jistě své místo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.