sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

InSight na Mars poletí, ale až v roce 2018

NASA nově plánuje start mise InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) na rok 2018. Startovní okno konkrétně začíná 5. května a cesta k Marsu by měla trvat 206 dní. InSight je lander, který má za úkol přistát poblíž rovníku Marsu a pomocí citlivého seismometru a tepelné sondy zkoumat geologickou aktivitu Marsu. Mise měla původně startovat už letos, na raketě Atlas V v konfiguraci 401, ale kvůli problémům se seismometrem musel být start zrušen. Před NASA stálo těžké rozhodnutí, protože další okno pro přelet k Marsu se otevírá až za dva roky. Dokonce se vážně uvažovalo i o zrušení celé mise, NASA se ale nakonec rozhodla investovat další finance a přesunout start na rok 2018.

Problémy se objevily už v srpnu minulého roku, kdy bylo při zkouškách zjištěno, že vakuový kontejner se senzory seismometru SEIS netěsní. SEIS je hlavním přístrojem celé sondy, bez kterého by mise nedávala moc velký smysl. Technici se pokoušeli několikrát utěsnit problémovou schránku, ale při dalších testech se únik vždy opět objevil.

Netěsnící pouzdro senzorů přístroje SEIS.
Netěsnící pouzdro senzorů přístroje SEIS.
Zdroj: https://cnes.fr/

Kvůli nemožnosti opravy a nedostatku času pro výrobnu nového přístroje tedy musel být celý start mise zrušen. V té době už NASA utratila 525 milionů dolarů z maximálního rozpočtu 675 milionů.

Posun startu se může pěkně prodražit a to nejen díky tomu, že je potřeba vyrobit a ozkoušet novou vakuovou schránku pro senzory SEIS. Také je potřeba sondu pečlivě uložit na dva roky a udržet celý tým pracovníků a odborníků, kteří lander připravují.

NASA dokonce uvažovala o zrušení celé mise, protože je téměř jisté, že se prodloužením překoná maximální nastavený rozpočet 675 milionů dolarů. Na druhou stranu by bylo asi velmi neekonomické poslat celou misi k ledu, když už do ní bylo investováno tolik financí. Přežití mise je také dobrou zprávou pro dva malé demonstrační satelity MarCO, které sondu doprovodí. Tím se stanou prvními cubesaty, které se podívají k jiné planetě. Jejich hlavním úkolem bude přenášet data ze sondy během jejího přistávacího manévru. Oba cubesaty se od nosné rakety oddělí hned po startu, k Marsu tedy poletí po vlastních trajektoriích, bez závislosti na hlavním landeru. Úspěch mise samotné samozřejmě na cubesatech není závislý, ale pokud se ověří jejich funkčnost, mohly by podobné satelity doprovázet další budoucí mise na Mars.

InSight v přeletovém pouzdru během testů.
InSight v přeletovém pouzdru během testů.
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Sonda samotná už byla dopravena na Vandenbergovu základnu, odkud měla startovat. Odtud se přesunula zpátky do továrny Lockheed-Martin v Coloradu, kde bude uložena až do roku 2017, kdy začnou opět přípravy na start. Mezitím se americká Jet Propulsion Laboratory ujme designu a stavby nové vakuové schránky pro senzory SEIS. Ta by měla být hotová už v roce 2017. Francouzská kosmická agentura CNES, která vyrobila původní netěsnící schránku, bude mít poté na starosti testování a integraci přístrojů. NASA i CNES už spolupracují na vytvoření nového časového plánu, který bude obsahovat všechny důležité cíle a termíny. NASA dále pracuje na odhadu prodražení celé mise, je ale potřeba počkat na výsledky plánovaného srpnového jednání s ULA, která poskytuje nosnou raketu. Tou bude osvědčený Atlas V ve své nejslabší konfiguraci 401. Sonda InSight totiž váží pouze 350 kilogramů, nepotřebuje tedy silnější verze rakety.

Fanoušci kosmonautiky ale nebudou letos ochuzeni o misi na Mars. V nejbližších dnech by měla startovat první část evropsko-ruského projektu ExoMars, která se skládá z družice Trace Gas Orbiter a přistávacího modulu Schiaparelli. I u této mise se těsně před startem objevily problémy, ale v tomto případě se podařilo týmům vše vyřešit. Jako nosná raketa bude použit ruský nosič Proton-M, který nepatří zrovna mezi nejspolehlivější. Poslední dobou si připisuje neúspěšnou misi téměř každý rok. Jeho posledních šest startů ale dopadlo dobře, tak doufejme, že to vyjde i posedmé. Start této mise budeme samozřejmě vysílat naživo s českým komentářem.

Umělecká představa landeru InSight na Marsu.
Umělecká představa landeru InSight na Marsu.
Zdroj: http://www.jpl.nasa.gov/

 

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://spaceflight101.com/
http://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflightinsider.com/…NASA-image-posted-on-SpaceFlight-Insider.jpg
https://cnes.fr/sites/default/files/migration/wordpress/images/2013/08/P44247_HD_2000.jpg
http://spaceflight101.com/…/pia19813_20150713_insight_prep_for_acoustics1-512×384.jpg
http://www.jpl.nasa.gov/missions/web/insight.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
9 let před

Jak by se toužila silnější konfigurace doletí sonda dřív k Marsu ?

roman.hronza
roman.hronza
9 let před

Novou schránku pro SEIS má na starosti JPL. To je docela „rána“ do důvěryhodnosti CNES. Kdo schránku pro CNES vyrobil?

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Rok 2018 by mohl být kvalitní. EM-1 včetně hejna cubesatů, InSight + MarCO, BepiColombo, SolarProbe+, JWST, Hayabusa 2 a OSIRIS REx u svých cílů, retranslační satelit Chang’e 4 + lander samotný, k tomu kdyby se podařilo vyslat i rover Exomars… A kdo ví co ještě. Byl by to krásně náročný rok, po tom meziplanetárním půstu v poslední době. Snad nedojde k příliš mnoha zádrhelům.

Peter P
Peter P
9 let před

Skutocne rozumne rozhodnutie. Zrusenie misie potom, co sa utratilo 525 milionov $ tak to by museli byt uplny blazni. Dufam, ze sa z toho ponaucia, aby sa taketo odklady uz neopakovali.

Hansnasa
Hansnasa
9 let před

Cnes to zbabrala a tak by bylo logické,aby škodu zaplatila.Je to ostuda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.