sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Domove, sladký domove – po roce

Našli byste spoustu fanoušků kosmonautiky – a možná k nim i sami patříte – kdo by přísahali, že Scott Kelly a Michail Kornijenko startovali do kosmu (tehdy s Gennadijem Padalkou) téměř včera. A nyní tu máme článek, který informuje o tom, že se jejich téměř roční mise pomalu chýlí ke konci. Pokud půjde všechno podle plánu, budou Scott Kelly, Michail Kornijenko společně se Sergejem Volkovem zpátky na Zemi už dnes ráno. V tomto článku potěšíme především čtenáře, kteří si jej přečtou krátce po vydání – budeme se věnovat termínům, které nás v dalších hodinách čekají, ale dostane se i na povídání o významu roční mise.

Prvním náznakem, že se blíží konec aktuální mise bylo předání velení nad stanicí. Scott Kelly,který byl hlavou 46. dlouhodobé expedice předal pomyslné žezlo svému krajanovi, Timothy Koprovi, který bude velet 47. dlouhodobé expedici. Ta začne přesně ve chvíli, kdy se Sojuz s Kellym, Kronijenkem a Volkovem oddělí od stanice. Kosmonauti se v minulých hodinách oblékli do skafandrů Sokol, které jsou určeny pro start a přistání. Přesně ve 2:02:30 našeho času by mělo dojít k fyzickému oddělení západek a pojistek, které spojují loď Sojuz TMA-18M se staničním modulem Poisk a trojice kosmonautů se začne vzdalovat od orbitálního komplexu. Dalším důležitým momentem bude zážeh hlavního motoru Sojuzu. Ten začne ve 4:32 našeho času a má podle plánu trvat 4 minuty a 49 sekund. Tím, že bude motor hořet proti směru letu, loď na oběžné dráze zpomalí natolik, aby nejnižší bod její dráhy ležel v atmosféře.

Struktura lodi Sojuz - uprostřed mezi orbitálním a servisním modulem se nachází modul návratový s posádkou
Struktura lodi Sojuz – uprostřed mezi orbitálním a servisním modulem se nachází modul návratový s posádkou
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Pak už návrat na rodnou planetu nic nezastaví. Sojuz se rozdělí na tři části – orbitální, návratový a servisní modul,přičemž první a poslední shoří v atmosféře, protože nemají tepelný štít. Ten bychom našli jen na modulu návratovém, ve kterém sedí posádka. Okolo 5:02 by se měla kabina začít nořit do atmosféry, jejíž stlačování dá tepelnému štítu pořádně zabrat a i posádka si zažije pěkné přetížení. V 5:11 našeho času už bude návratová kabina dostatečně nízko na to, aby mohla vystřelit padáky, na kterých se snese do kazašské stepi. Zhruba 147 kilometrů od města Džezkazgan by měla kabina dosednout v 5:25 našeho času. Celý manévr bude vysílat NASA TV a tak pokud se Vám nebude chtít spát, tak můžete pozorovat, jak se roční mise chýlí ke konci.

Tedy, abychom byli přesní, ona to ve skutečnosti roční mise není – Kelly a Kornijnko startovali v Sojuzu TMA-16M 27. března 2015, takže v kosmu strávili 340 dní. Do celého roku jim tak bude chybět 25 dní, ale to je spíše jen zajímavost – po vědecké stránce to pochopitelně žádný vliv nemá. Michail Kornijenko a Scott Kelly strávili na ISS dvojnásobek času, který tu běžně tráví klasické dlouhodobé posádky. Důvod byl prostý – lékaři chtěli důkladně prozkoumat, jak se na lidském těle podepíše téměř roční pobyt ve stavu mikrogravitace.

Valerij Poljakov při lékařském experimentu na stanici MIR
Valerij Poljakov při lékařském experimentu na stanici MIR
Zdroj: http://www.pepijnvanerp.nl/

Hlavně Sovětský svaz v minulosti s dlouhými pobyty kosmonautů ve vesmíru experimentoval – dodnes je v rekordních tabulkách zapsán úctyhodný výkon Valerije Poljakova, který mezi roky 1994 a 1995 strávil na stanici MIR nonstop 437 dní. Tehdejší experimenty byly jistě přínosné, ale vzhledem k technologickému pokroku se nedají srovnat s tím, co je možné změřit dnes.

Na Kellym a Kornijenkovi se proto během jejich pobytu na stanici prováděly desítky různých experimentů, které měly monitorovat změny v jejich zdravotním stavu – nešlo jen o experimenty postavené na fyziologických změnách, ale pozornost se věnovala také psychologickým studiím. Výsledky se budou porovnávat s daty, která byla naměřena v různých časových obdobích před startem a ani po přistání se oba astronauti nevyhnou dalším lékařským pokusům. Bude se totiž zjišťovat, jak se tělo po návratu vrací do normálního stavu.

Zapomínat nesmíme ani na dvojče Scotta Kellyho – Marka, který také působil jako astronaut. I on se podrobil zevrubným zdravotním prohlídkám, zatímco jeho bratr pobýval na ISS. Pro vědce je možnost studia dvojčat, kdy jedno pobývá ve vesmíru a druhé na Zemi, velmi zajímavá. Do výsledků se tím vnáší další rozměr a díky tomu budou získané výstupy podrobnější.

Mark Kelly - bratr Scotta Kellyho během pozemních lékařských experimentů
Mark Kelly – bratr Scotta Kellyho během pozemních lékařských experimentů
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Všechny tyto experimenty a vlastně celý roční pobyt na stanici mají jediný cíl – údaje z nich budou mít cenu zlata až jednou, za nemálo let lidé vyrazí na dlouhodobé cesty mimo ochrannou náruč nízké oběžné dráhy Země – ať už to bude k Marsu, asteroidům, nebo k Měsíci. Ačkoliv se to může zdát přehnané, tak díky právě skončenému ročnímu pobytu na ISS jsme k těmto dlouhým cestám udělali jeden z prvních kroků.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://www.usnews.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/02/24648234235_00468e1991_z.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/02/soyuz_descent_full.jpg
http://www.pepijnvanerp.nl/wordpress/wp-content/uploads/2014/03/poljakov-prognos.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/02/22009194102_1bdc746541_z.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
8 let před

Úplne súhlasím s tým malým krokom vpred…

ptpc
ptpc
8 let před
Odpověď  ptpc

A aj s tým, že sme stále len na začiatku…

tomáš
tomáš
8 let před

jakou rychlosti se pohybuje ted ten Sojuz?

jb
jb
8 let před
Odpověď  tomáš

Ve 2:19? 7.7km/s+-.

Radim
Radim
8 let před

Po ročním pobytu na ISS musí být tělo tak zesláblé, že samotný sestup v modulu do atmosféry musí být strašně bolestný, nebo se pletu? Zažívají při sestupu obdobné přetížení jako při startu? Předem děkuji za vysvětlení.

maro
maro
8 let před
Odpověď  Radim

Posilují a udržují fyzičku i na oběžné dráze každý den. A poslední měsíc před návratem ještě několikanásobně víc. Zvedat své tělo proti zpětnému tahu gumových pásů, nebo šlapání na rotopedu s magneticky bržděným setrvačníkem má účinek na svaly bez ohledu na to, že jste ve stavu beztíže.

PepaSFI
PepaSFI
8 let před
Odpověď  maro

kéžby to bylo tak jednoduché. Jak napsala Samantha Cristoforetti, bolí svaly o kterých jste nevěděli že je máte. Ono prostě všechno procvičit nejde. Krevní oběh, to by museli mít centrifugu. Spoustu svalů používáme aniž si uvědomujeme jejich funkci, musíme udržovat polohu těla, nepřetržitě přemáhat gravitaci při naprosto obyčejných pohybech. Při běžné koordinaci pohybů se svalstvo zatěžuje úplně jinak než v mikrogravitaci. Vnímání rovnováhy, polohy těla bude úplně rozházené, funkce vnitřních orgánů určitě taky. Určitě mají vypracovanou metodiku cvičení takže je to přímo neohrozí ale příjemné to nebude.

Radmk
Radmk
8 let před

Docela pěkně popsaný návrat sojuzu na zem: https://www.youtube.com/watch?v=PMtm4fteV8Q

maiden
maiden
8 let před

To dvojce na Zemi jedlo zaky kosmickou stravu a melo stejny treninkovy profil?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  maiden

Měl lehce upravený režim, ale pokud se nepletu, tak identické to nebylo.

Lubomír
Lubomír
8 let před

Nevite někdo proč ti 2 rekordmani Kelly a Kornienko mají dvoje hodinky na ruce , ostatní je nemají.Jedny budou náramkové hodinky určitě a ty druhé ? vypadají jako digitální , které byly v minulosti hitem , nebo jsou to nějaké snímače biofuncí u těch dvou sledovaných rekordmanů ?

rado
rado
8 let před
Odpověď  Lubomír

Jeden má Fortis Official Cosmonauts a druhý Breitling Emergency. Tie druhé hodinky neviem čo sú..

rado
rado
8 let před
Odpověď  rado
PepaSFI
PepaSFI
8 let před
Odpověď  rado

žeby Chronomag? 🙂

rado
rado
8 let před
Odpověď  rado

🙂

Lubomír
Lubomír
8 let před

Díky pane “ rado “ za info . L.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.