sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Názorná ukázka gyroskopů

Často se můžeme v různých článcích setkat s informací, že nějaké družice, nebo dokonce stanice využívá ke stabilizaci v prostoru gyroskopy, neboli hezky česky setrvačníky. Málokdo si ale dokáže představit, jak to ve skutečnosti funguje. Jak může něco, co připomíná rotující dětskou káču udržovat orientaci ve stavu beztíže. Britský astronaut Tim Peake, který právě pobývá na ISS se rozhodl, že použije kapesní model gyroskopu, na kterém všem názorně ukáže, jaký je rozdíl mezi neroztočeným a naopak roztočeným setrvačníkem. V tomto případě platí dvojnásobně známé tvrzení o nenahraditelnosti názorné ukázky. Rozdíl je totiž vidět na první pohled.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://www.macgasm.net/wp-content/uploads/2010/12/Gyroscope2.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Amper
Amper
9 let před

Hezky, spousta lidi netusi ze na kazdem biciklu jsou dva jednoose gyroskopy diky kterym z nej clovek nespadne 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Amper

To je skvělé přirovnání! Přiznám se, že ani mne byl jízdní kolo nenapadlo jako příklad gyroskopu a přitom je to tak!

Bystroushaak
Bystroushaak
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Velmi pěkně je to vidět tady: https://www.youtube.com/watch?v=8H98BgRzpOM

Daniel Heřt
9 let před
Odpověď  Amper

Mimochodem kolo nejde samo kvůli kvůli efektu gyroskopu, je to trochu složitější – https://www.youtube.com/watch?v=oZAc5t2lkvo

maro
maro
9 let před
Odpověď  Amper

Jak píše pan Heřt, u bicyklu je to jinak. Tam jde především o to posunutí osy předního kola dopředu, takže každé naklonění na stranu způsobí zmenšení poloměru zatáčení a tedy zvýšení odstředivé síly, která kolo zase narovnává. Tedy klasická záporná zpětná vazba, která stabilizuje celé kolo bez ohledu na moment setrvačnosti samotného předního kola.

Vojta
Vojta
9 let před

Moc pěkný trik, který ukáže, jak lze stanici pomocí gyroskopů nejen stabilizovat, ale i natáčet, se dá předvést pomocí otočné židle.
https://www.youtube.com/watch?v=5cRb0xvPJ2M

maro
maro
9 let před
Odpověď  Vojta

Parádní. To je tak názorné, že už si podle toho může každý představit úplně přesně jak se natáčejí gyroskopy v ISS, když je potřeba pootočit celou stanicí.

Pája
Pája
9 let před

na případě bicyklu to vysvětluji často, hlavně když vysvětluji, proč není dobré rychle naklánět harddisk, potažmo notebook (lágrování ložisek atd.). Jenže většinou narazím na to, že nikdo nedržel (za osu) roztočené kolo z jízdního kola, tak si ty síly působící na osu při snaze o pohyb neumí představit 🙂
U jízdního kola se udržuje rovnováha jednak díky stabilizačnímu momentu rotujících kol, tka i zpětné vazbě nájezdu do oblouku, ale myslím si hlavně díky udržování těžiště v přímém rovovnočarém pohybu, a nepodceňoval bych ten balanc 😉

Amper
Amper
9 let před
Odpověď  Pája

Jo, je jasne ze pro kolo by gyroefekt nestacil ale priklad je to dobry

maro
maro
9 let před
Odpověď  Pája

U toho bicyklu opravdu na tu stabilizaci stačí jen to vyosení předního kola vpřed. Využívá se toho i u miniaturních jednostopých RC modelů motocyklů, kdy se zatáčí jen tím způsobem, že se posune těžiště modelu na tu stranu, na kterou se má zatočit. Předním kolem se ten model vůbec neřídí. Naklopením si tam ta řídítka totiž sama vyregulují díky posunuté ose předního kola ten správý rovnovážný poloměr. A to i při velmi malých rychlostech, kdy u plastového kolečka o průměru 6 centimetrů nelze vůbec mluvit o nějakém gyroskopickém efektu, který by měl na řízení podstatný vliv.

B.Boruvka
9 let před

Parada! Jen tak dal tohle je presne ten pripd kdy nam pouze stav beztize umozni vydet jak to kompletne funguje

Vlastimil Svoboda
9 let před

Už před devíti lety se to na ISS demonstrovalo v jedné, dvou i třech osách a jako platforma pro stabilizaci světla…

https://youtu.be/gdAmEEAiJWo

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=gdAmEEAiJWo&w=420&h=315%5D

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.