sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kráter Occator v plných detailech

Vědci z NASA konečně odhalili dlouho očekávané snímky kráteru Occator které nafotila sonda Dawn ze své nejnižší oběžné dráhy. Sonda Dawn mapuje Ceres už od začátku minulého roku a postupně snižuje svojí oběžnou dráhu, aby nám poskytla co nejvíce detailů. Nejzajímavějším regionem Cerery je bezesporu kráter Occator, který je nápadný velmi jasnými světlými skvrnami, které objevil už Hubbleův vesmírný dalekohled. Dawn sestoupila na svojí nejnižší plánovanou oběžnou dráhu v polovině prosince. V tuto chvíli prolétá jen asi 385 kilometrů nad povrchem Cerery (což je níže než orbita ISS) a posílá nám úžasné obrázky s rozlišením 35 metrů na pixel.

V nově zveřejněné mozaice, která je složená z desítek obrázků se nám naskýtá dech beroucí pohled na detaily kráteru Ocattor. Nejzajímavější částí snímku je světlý dóm, který se nachází uprostřed kráteru. Víme, že světlý materiál určitě není z vodního ledu, jak se dříve uvažovalo. Asi jde o depozity nějakých solí, ale přesnou povahu a chemické složení ani družice Dawn jen tak neodhalí. Pro její senzory je dóm přeci jen příliš malý, než aby se na něj mohla jednoznačně zaměřit. Některé vlastnosti a parametry ale půjdou odvodit z celkového obrázku planetky Ceres, který sonda Dawn postupně vytváří, a ze studia geologie a morfologie okolního terénu i samotné hory. Vidíme například různé praskliny. Některé jsou paralelní s obvodem světlé skvrny, jiné zdánlivě nesouvisí. Další najdeme přímo na vrcholku a svazích centrálního kopce. Tři použité barevné filtry odhalily různé odstíny přímo na dómu a několik ještě světlejších jasně bílých teček kolem jeho úpatí. Mohlo by jít o aktivní místa? Další již ne tak světlé fleky neznámé povahy jsou vidět opodál v pravé části snímku.

Occator nafocený z výšky 385 km, kdy nejmenší rozlišitelné detaily mají kolem čtyřiceti metrů. Celý kráter měří napříč devadesát dva kilometrů a hluboký je kilometry čtyři.
Occator nafocený z výšky 385 km, kdy nejmenší rozlišitelné detaily mají kolem čtyřiceti metrů.
Celý kráter měří napříč devadesát dva kilometrů a hluboký je kilometry čtyři.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

 

Soustředný systém fraktur v jihozápadní části Occatoru
Soustředný systém fraktur v jihozápadní části Occatoru
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Určitě si prohlédněte celou mozaiku od NASA v plném rozlišení. (pozor, obrázek má 59 megapixelů  a 15,9 MB)

Část článku byla s povolením převzata z http://slunecnisoustava.blogspot.cz/, za což děkujeme uživateli slappy!

Zdroje informací:
http://slunecnisoustava.blogspot.cz/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/pia20350.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kája
Kája
8 let před

Snímky jsou parádní. .ráno jsem se díval už na
http://www.bbc.com/news/science-environment-35880029

Tip: komu se nedaří vidět snímek správně prostorově, otočte ho zrcadlově, aby stíny byly na levé straně.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před

U jednoho z dřívějších článků o sondě Dawn byl vznesen dotaz, „proč nám vědci neukáží snímky světlých skvrn, když je sonda již na nejnižší dráze.“
Dobře na to odpovídá toto video:
https://www.youtube.com/watch?v=ZMHcl0Lz1Vg
Všimněte si, jak dlouho „vzdorovala“ centrální část kráteru Occator. Což ovšem nebyla plánovaná věc, ale vznikla ne úplně snadno předvídatelnou drahou sondy.

Steve
Steve
8 let před

Nádhera! a konečně je kráter Occator tady. Akorát je divné, že avizovaný odkaz na nejvyšší rozlišení 59 MB http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia20350.jpg je po stáhnutí rozmazaný jako prase s nízkými detaily a snímky v článku jsou oproti tomu ostré ?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Steve

Schválně jsem si zkusil obrázek otevřít a není vůbec rozmazaný. Z vlastní zkušenosti poradím, co byste měl zkontrolovat a co mne už několikrát „vypeklo“. Zkontrolujte si, zda náhodou nemáte aktivovanou „lupu“. Prohlížeč Chrome si totiž pamatuje, na kterých doménách jste tuto fci (byť nezáměrně) použil – stačí držet (tuším) Ctrl a otočit scrollovacím kolečkem – prohlížeč pak stránku příslušně zvětšuje a může tak dojít k rozmazání. Tohle se mi už stalo několikrát a proto si myslím, že podobná příčina může být také u Vás.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.