sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testovací exempláře motorů na tuhá paliva

Do haly Rotation, Processing and Surge Facility na Kennedyho středisku dorazily dva tzv. pathfindery, tedy zkušební modelové exempláře segmentů urychlovacích bloků SRB pro raketu SLS. Zkušební segmenty z Promontory v Utahu dorazily po železnici a s jejich pomocí se budu zkoušet postupy manipulace s těmito kusy ještě předtím, než dorazí letový hardware. Má se zkoušet jejich zvedání, přemísťování i skládání. Na těchto zkouškách se budou podílet jak zástupci NASA, tak i inženýři z partnerů, kteří se na výrobě podílejí.

Ano, může se to na první pohled zdát jako zbytečné, když si uvědomíme, že se s velmi podobnými segmenty v hale VAB už pracovalo při provozu raketoplánů. Tyhle zkoušky ale budou určeny hlavně pro stoprocentní jistotu nacvičení všech manévrů, které budou potřeba pro obsluhu nejen SRB samotných, ale také celého prvního stupně rakety SLS. Jinými slovy – zkoušky, které testovací makety segmentů podstoupí jsou potřebné a zároveň nebudou ve výsledku příliš drahé, takže se vyplatí je udělat, aby byla stoprocentní jistota, že u letového hardwaru nedoje k nečekaným chybám.

Testovací exemplář segmentu na tuhá paliva pro raketu SLS
Testovací exemplář segmentu na tuhá paliva pro raketu SLS
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Vysvětlení pod čarou pro nové čtenáře: Na našem blogu vychází dva typy článků – velké, které mají alespoň 500 slov, nebo 20 fotek vydáváme po půlnoci,nebo v případě Kosmotýdeníku v poledne. Kromě těchto velkých článků vydáváme i články krátké, které vychází během odpoledne. Krátké články mají mnoho důvodů, ale jedním z nich je přinášet informace i o událostech, které by nevydaly na velký článek, ale přesto jsou zajímavé a domníváme se, že by se o nich měli naši čtenáři dozvědět.

Tohle vysvětlení sem přidávám proto, že se nám v poslední době ozvalo několik lidí, kteří se  ptali, proč jsou některé články oproti ostatním krátké. Napadlo mne, že by to mohlo zajímat i ostatní čtenáře.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/…/254/2016/02/GSDO_SRB-Pathfinder-Segment-Arrival.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…5e4c2e8821228ca1b4852c085b97a385&oe=576A756A

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Samo
Samo
9 let před

Sú motory SRB vektorovateľné? Myslím si že áno ale nie som si istý 😀

Daniel Heřt
9 let před
Odpověď  Samo

Ano jsou.

spacok
spacok
9 let před

K tomu dodatku o kratkych clankoch, nebolo by vhodne spravit sekciu nieco ako spravicky ktora by taketo male clanky zahrnovala? Mne osobne to nevadi ale novi uzivatelia by to mohli pokladat za uzitocne

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  spacok

Jeden čas jsme uvažovali o tom, že bychom k těmto článkům dávali speciální štítek, ale pak jsme to zavrhli. Zavedení speciální sekce pro krátké zprávy nepovažuji za vhodné, protože pak by se k nim dostalo méně čtenářů, než když jsou takto přímo ve výpisu článků.

Honza
Honza
9 let před

Má palivo SRB nějakou složitější strukturu, nebo je to prostě válec s dírou uprostřed? A jaký to má případně vývoj na průběh síly, kterou SRB vyvine? Pokud by to byl jen válec s dírou, tak by měla postupně stoupat, protože se zvětšuje plocha hoření, nebo se mýlím?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Já s oblibou přirovnávám segmenty motorů SRB k ruličkám toaletního papíru, které se postaví na sebe. A co se tvaru středového kanálu týče, tak tam může být buďto klasický kruhový průřez, nebo se může použít tvar hvězdy.

MRR
MRR
9 let před

Motory

MRR
MRR
9 let před

Motory SRB majú tvar kanálu 11cípej (myslím) hviezdy, ťah je ale vcelku vyrovnaný pretože ide o system BATES,jedná sa o sústavu paliových zŕn „poskladaných“ nad sebou, ktoré odhrievajú aj zospodu a zvrchu, čím je zaistený optimálny ťah. Zo začiatku kvôli obrovskému povrchu odhrievania hviezdy ťah prudko rastie, neskôr ( cca. v 50 s ) klesá aby nedošlo k preťaženie a odhrieva už viac-menej rovnomerne, motory sa odpaľujú na konci ťahu ( cca4% ťahu-zbytkový ťah ) kvôli optimálnemu rozloženie ťahu raketoplánu a vlyvu gravitácie, výkovov ťahu pri konci horenia atd…

Štěpán
Štěpán
9 let před

Diky za poznámku pod čarou 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.