sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dva podařené časosběry z paluby ISS

Britský astronaut Tim Peake, který momentálně pobývá na ISS, čas od času pořídí snímky pro časosběrná videa. V posledních dnech se na oficiálním kanálu Evropské kosmické agentury objevila hned dvě taková videa. Na prvním Tim Peake zachytil křehkou krásu polárních září těsně před orbitálním východem slunce a na druhém pak vidíme přelet přes kanál La Manche vstříc severní Evropě a Rusku. Každé video má sice jen okolo 20 sekund, ale jde o velmi uvolňující pohled.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/BEhIGoq9tow/maxresdefault.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
9 let před

Ty polární záře jsou úžasné, ale jako amatérskému astronomovi se mi svírají chodidla v pěst, když vidím to nesmyslné množství světelné energie vyzářené do atmosféry. Je to prasárna, svítit se má na zem a ne do nebe. Jednak jsou to doslova peníze vyhozené do vzduchu a zadruhé tím poškozujeme biosféru, noční živočichy a připravujeme se o úžasný pohled na nebe plné hvězd.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kenny007

Chápu Váš názor, ale berme to tak, že díky světelnému znečištění si můžeme vychutnávat takováto videa. Tím nechci problematiku nijak bagatelizovat, ale v životě se vždy snažím na všem hledat alespoň drobek pozitivního. 😉

Daniel Bozner
Daniel Bozner
9 let před
Odpověď  Kenny007

Problém je v tom že se světlo stejně odrazí od povrchu, z letadla je to krásně vidět. Lampy mají kolem sebe velké světlé halo. Jediné řešení je v noci nesvítit nebo až budou všude Ledky tak je v noci postupně stlumit na minimum. Ale to je nereálné páč většina led lamp funkci snížení jasu nemá.

Df4
Df4
9 let před

Nemá někdo ambici doplnit video třeba o popisky hlavních měst, či nějaké geopolitické, demografické rozčlenění?

Df4
Df4
9 let před
Odpověď  Df4

Doplnění: mám na mysli 2. video (Flying over the English Channel)

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Df4

Zajímavý nápad, třeba se někdo najde 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.