sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Curiosity: Jak šel čas

Curiosity sluneční hodiny během času. Zdroj: NASA

Následující článek je věnován pěkné animaci změn, které byly zaznamenány v okolí slunečních hodin na palubě Curiosity. Ano těch hodin, nebo chcete-li, toho kalibračního terčíku, který vám byl zamlčen v našem posledním článku o dvanáctiletém výročí Opportunity. Zkrátka když se daří, tak si najde cestu na světlo světa i takový šotek a ne a ne se jej zbavit. Dnešní krátký článek je tedy zároveň omluvou našim čtenářům, že jsme je uvedli v omyl, neboť Curiosity tento kalibrační terčík má, podobně jako jej najdeme na Opportunity, ale také poděkováním za toleranci podobných omylů. Mimochodem, toho prachu se za ty roky usadilo celkem dost, že?

První obrázek se zaměřil na zmiňovaný kalibrační terčík v podobě slunečních hodin. Druhá animace vznikla také nedávno (pro zobrazení klikněte na odkaz, níže je pro úsporu pouze statický obrázek) a je neméně poutavá, protože na ní vidíme celého robota na jednotlivých selfie portrétech za celou dobu mise. Curiosity přistála v srpnu 2012 a první autoportrét pořídila v solu 84 v lokalitě Rocknest. Od té doby se podobné snímky pořizují při příležitostech vrtání hornin, ale výjimečně i jindy, jako například naposledy u tmavé vysoké duny Namib. Poslední pořízenou fotografii jsme měli možnost prohlížet v 360° panoramatu.

Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré
Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré

Pokud jde o aktuální dění, Curiosity kontroluje pomocí kamer na stěžni stav přístroje CHIMRA na robotické paži. Různé animované snímky ukazují testy přístroje a jakmile budou dokončeny, dá se předpokládat návrat paže zpět k běžnému provozu.

Zdroje informací:
http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=38882
https://c2.staticflickr.com/2/1612/24729503745_4b9065f99d_o.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
milo
milo
8 let před

Toto curiosity je moj chlapak. Chudak raz sa zahrabal potom sa vyhrabal. Raz sa zasekne hento potom tamto a chlapak ide dalej. Mam 3 dokumenty o tychto robotoch nikdy sa mi neokukaju. Kracat po susednej planete, este neaky cas a bude nasa.

xy
xy
8 let před

Ono to sem nepatří ale v rubrice živě a česky je 12.2 to už bylo a kliku na odkaz tam je 15.2 celý pátek sem hledal proč to neletí

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  xy

Omlouvám se za neaktualizaci daného okna. Nyní je to již opraveno. Startovat by se mohlo v pondělí. uvidíme, zda nepřijde další odklad.

Racek
Racek
8 let před

Spolehlivost (a výkony) amerických automatů je opravdu neuvěřitelná, až to dělá problémy kapacitě celé logistiky kolem nich. Fakt tohle umí.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Racek

To máte naprostou pravdu.

https://kosmonautix.cz/2016/02/13/curiosity-jak-sel-cas/