Vodní ping-pong na ISS

Myslíte že jde použít vodní kapku jako míček na ping-pong? Scotty Kelly to zkusil a funguje to. I když se to může zdát jako hloupost, přesto má tohle video hlubší význam. Díky těmto záběrům si můžeme my, pozemšťané, kteří nikdy nepřišli do styku s dlouhodobým stavem mikrogravitace lépe pochopit všechny aspekty tohoto zvláštního prostředí. Stejně tak je to i vynikající ukázka povrchového napětí vody, o kterém často slýcháme, ale obrázek je v takovém případě za tisíc slov – zvlášť když je jako v tomto případě ve 4K rozlišení.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=TLbhrMCM4_0

Zdroje obrázků:
http://snappa.static.pressassociation.io/…f3ccdd27d2000e3f9255a7e3e2c48800-600×355.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Vodní ping-pong na ISS”

 1. Steve napsal:

  Mě by spíš zajímalo, jak můźou ve stavu beztíže dlouhodobě přežít, co to dělá s krví a dalšími tělními tekutinami. Nebo srdce jako pumpa po dostatečný tlak, aby krev v kosmu stále dostatečně cirkulovala ? Rovněž močení funguje na Zemi samospádem, když není gravitace nemůže kosmonatovi dobře fungovat ani stolice, která je rovněž závislá na samospádu, tedy zemské gravitaci.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Srdce je dostatečná pumpa, aby to všechno zvládla. Mění se ale rozložení vody v těle – zatímco běžně je víky gravitaci u nohou, v kosmu se rozloží po celém těle, takže kosmonauti vypadají trochu jako kdyby měli oteklý obličej.
   Močení ani vyměšování nezáleží na zemské gravitaci. Tyto pochody jsou řízeny svalovými skupinami. U močení jde o tlak na elastický měchýř, u vyměšování zase hraje velkou roli bránice. Oba pochody jsou tedy na gravitaci nezávislé.

 2. roman.hronza napsal:

  I věda dokáže být zajímavá pokud ji rozšíříte o praktickou ukázku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.