sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Proton-M s družicí Eutelsat 9B

Sotva se na správnou dráhu vydala družice Intelsat z nové generace Epic, máme tu také chystaný start družice Eutelsat s označením 9B. Zatímco v případě startu ve čtvrtek po půlnoci se o úspěch postarala spolehlivá raketa Ariane 5, nyní se ke startu chystá raketa Proton-M. V úterý došlo k vývozu kompletní rakety na startovní rampu a ta byla týž den zdvižena. Pokud by celý titulek vznikl před nějakými deseti roky, nikoho by asi nenapadlo přisuzovat slovo spolehlivost raketě Ariane a nespolehlivost raketě Proton. Mezitím však několik nešťastných událostí trochu pošramotilo pověst této výkonné ruské rakety. Můžeme jen předpokládat, že časté nehody z posledních let už probraly k zvýšené pozornosti i Rusy a start tak snad bude bezproblémový. V článku můžete sledovat živý, česky komentovaný přenos startu. Kromě toho tu máme připraveny i informace o družici samotné a také zde najdete video z vývozu rakety i přenos startu. Půjde-li vše podle plánu, raketa odstartuje v pátek 29. ledna ve 23:20 našeho času.

Náš přenos bychom chtěli rozjet okolo 23:05. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Aktualizace:

Eutelsat-9B, dráha na finální
Eutelsat-9B: manévry horního stupně Briz-M. Po šestém zážehu bude družice na finální geostacionární dráze.

10:15: Družice Eutelsat 9B byla úspěšně umístěna na geosynchronní dráhu. Briz-M fungoval bezchybně. Cesta k vypuštění ExoMars 2016 byla vydlážděna.

0:45: Také druhý zážeh se podařil, nyní už je to pro noční ptáčata. Děkujeme za pozornost a případně sledujte aktualizace na Twitteru.

23:45: Briz-M provedl první zážeh, potvrdila to společnost ILS, která rakety Proton vypouští. Na další se musí čekat do 0:27, přičemž poslední proběhne až během dopoledne.

23:38: Třetí stupeň dokončil svou práci a měl by pracovat horní stupeň Briz-M. Tento stupeň musí provést postupně několik zážehů tak, aby se stále více zvyšovala dráha horního stupně a družice samotné. Teprve pátý zážeh přivede družici na přechodnou dráhu ke geostacionární. Jak je vidět na obrázku, dráha byla skloněna asi 52° k rovníku a postupně se sklon musí změnit na nulu. Sklon dráhy ovlivnila pozice kosmodromu (46° severní šířky) a také fakt, že se po startu snaží vyhnout problematickým oblastem, především území Číny. Proto také třeba ISS má také sklon dráhy k rovníku 51,65°.

23:20: Proton rozzářil noční oblohu na Bajkonuru a stoupá k nebi.

Raketa Proton na rampě. Zdroj: Roskosmos
Raketa Proton na rampě. Zdroj: Roskosmos

Informace o nákladu:

Eutelsat 9B, jak je z názvu patrné, bude sloužit rostoucím potřebám evropského trhu. Jde o 5 162 kg těžký vysokokapacitní komunikační satelit v Ku-pásmu, který má být umístěn na pozici 9 stupňů východně, kde posílí letku současných satelitů. Výhodou bude nejen několik pásem vyhrazených celému kontinentu, ale především lokální laloky, které by měly vybraným zemím umožnit rozjet placené digitální služby. To je jistě pěkné, ale pro nás, jako fanoušky kosmonautiky, je tu ještě jedna zajímavost. Evropská ESA totiž na tento satelit přibalila první vysílač EDRS A (European Data Relay Satellite). To znamená, že díky dohodě mezi ESA a soukromými partnery může mít umístěny přijímače a vysílače tohoto systému, které umožní komunikaci satelitům a lodím na nízké oběžné dráze. Ty vyšlou signál na některou z družic na dráze geostacionární a tento signál je následně poslán dolů na Zem. Díky tomu lze se satelity komunikovat nepřetržitě.

Nejnapínavější fází startu bude možná až práce stupně Briz-M, který je nejvíce pověstný svou (ne)spolehlivostí. To však ukáže až večer. Závěrem se ještě můžeme podívat na video z vývozu rakety.

Zdroje informací:
http://www.eutelsat.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/The_gold_standard_for_EDRS.jpg
http://spaceflight101.com/proton-eutelsat-9b/wp-content/uploads/sites/67/2015/10/E9B-Profile.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
8 let před

Tak díky, už se těším.
Ve videu toho vývozu – v čase cca 1:22 jsem čekal jak (ne)měkce dosedne ten čep do uložení, protož se mi zdálo, že „to“ pádí nějak rychle a ejhle, zrovna ten okamžik dosednutí tam není… 🙂

Lazy
Lazy
8 let před

Je na startu Protonu vůbec co komentovat? Zážeh bez varování, pár sekund plamenů a pak už jenom tma a „poljot normalny“ (v lepším případě). Nebo se rusové konečně umoudřili a bude kvalitnější přenos? Divák rozmlsaný starty SpaceX si start Protonu příliš neužije.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Lazy

Pokusíme se, aby bylo co komentovat. Máme připravené informace o jednotlivých stupních, informace o vynášeném nákladu a podobně. Po vizuální stránce to asi tak atraktivní nebude, nicméně budeme se snažit originál ještě trochu zatraktivnit. 😉

Racek
Racek
8 let před
Odpovědět  Lazy

https://youtu.be/TD1DINmgswc dost dobrý záznam startu.

vicky79
vicky79
8 let před

Hezký start,proton ukázal,že na oblohu patří,tečka.
Zajímá mě jak to že na trupu Protonu byla krom ruské i americká vlajka.
Co má usa společného s eutelsatem,airbusem,protonem,bajkonurem?….nic!

gg
gg
8 let před
Odpovědět  vicky79

Možná proto, že International Launch Services je právně americká firma?

vicky79
vicky79
8 let před
Odpovědět  gg

Aha,díky za info,no tak jim tu vlajku usa měly udělat o poznání menší,třeba v provedení malé samolepky a tuto samolepku nalepit třeba já nevím do vnitřní strany trysky motorů.
Je to stejné jako koukat na start amerického raketoplánu kde by byla vlajka ruská.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  vicky79

Nechápu dvě věci
– proč některým lidem vadí jakákoliv vlajka na jakékoliv raketě, případně její velikost.
– jak Rusko souvisí s americkým raketoplánem?

Jak už bylo vysvětleno, firma ILS je americká a tudíž je americká vlajka na Protonu zcela právem. Nechápu proto přirovnání k raketoplánu, se kterým Rusko absolutně nesouvisí. Znovu vám ještě jednou důrazně opakuji, že na našem portálu opravdu nejsme zvyklí na podobné politicky podbarvené komentáře, které se snaží trollit.

gg
gg
8 let před
Odpovědět  vicky79

Předpokládám, že úplně stejně budete argumentovat pro to, aby na téhle výšivce http://www.collectspace.com/review/carlwalker/esa-shoulderpatch_22flags01-lg.jpg byla naše vlajka taky zmenšená?

Lubomír
Lubomír
8 let před

ILS má sídlo v Reston, VA, předměstí Washingtonu, DC
a je to americká společnost zapsaná v státu Delaware .
Byla založena v roce 1995. Od té doby, ILS uskutečnila více než 80 komerčních startů raketami Proton .
Je dceřinou společností GKNPC Chruničeva (Khrunichev) , Rusko.

Petr Kasan
Petr Kasan
8 let před

Oficiální videostream byl zhusta vycpávkový, ale komentář dokazal tato obrazově chudá místa využít ke sdělení zajímavostí i faktických údajů. Troufám si říct, že bez přidané hodnota Dušanova komentáře a vložených sekvencí/infografiky by to byl vcelku nudný přenos. Živě a česky rulez! 🙂
Díky!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Petr Kasan

Díky moc, cením si takové pochvaly. Doufám, že to půjde i do budoucna. 🙂

vicky79
vicky79
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

možná to bude tím že kosmické lety jsou na politice přímo závislé.Bez politiky nemůžete létat.Že vám nevadí některé vlajky ještě neznamená že všichni budou stejný jako vy.Říká se tomu názorová rozmanitost,jen vy to demonizujete.Nebo Vy jste měřítkem toho jediného správného a všichni musí mít stejné názory jako vy?
Zase sem toho nenapsal tolik aby jste reagoval tak jak reagujete,pokud tedy netrpíte nějakou neléčenou psychickou poruchou.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  vicky79

Nejde mi jen o tento jeden komentář, ale prakticky o všechny, které jste na našem portálu zatím napsal. Berte to tak, že za ty roky, co náš portál existuje už u nás diskutovalo několik desítek lidí a tak jsme si již zvykli na určitá pravidla, která vy nyní porušujete. Znovu opakuju, že nejde jen o tento jeden komentář, ale i o vaše předchozí. Proto jsem vám napsal varování, abyste si to uvědomil. Stojíme tu o přínosnou diskusi, ale nikoliv o politicky orientované rýpavé komentáře ve stylu velikosti vlajek a podobně. Pokud chcete diskutovat věcně, pak tu budete vítán jako každý jiný uživatel a čtenář. Pokud budete psát politicky orientované trollovací komentáře, jako doposud, pak o takového diskutujícího nestojíme. A rád bych zdůraznil, že je jedno, zda favorizujete USA, Rusko, nebo Čínu. Jde o vzorce chování, nikoliv o objekt zájmu. Pokud budete diskutovat k tématu, nebudeme s tím mít sebemenší problém.

EDIT: V dalším komentáři píšete, že máte jako zvyk do něčeho Šťouchnout – v tomto případě do americké vlajky. Proto vás žádám, abyste si v komentářích na našem webu jakékoliv šťouchance (nejen proti jakékoliv vlajce, ale proti čemukoliv) odpustil. Opravdu tady nejsme na podobné chování zvyklí. Ceníme si toho, že naše diskuse mají úroveň a opravdu bychom neradi dopadli jako třeba novinky.cz, kde „šťouchá“ každý druhý.

gg
gg
8 let před
Odpovědět  vicky79

No vida, vy nejdřív říkáte, že kosmické lety jsou na politice závislé a že bez ní nemůžete létat, a pak se vám zase nelíbí, že na nějaké raketě je z politických důvodů nějaká vlajka.

Jediný logický závěr je, že nemáte rád kosmické lety. 😀

vicky79
vicky79
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Nikoho tady jsem neurazil,jen jsem si tradičně štouchl do americké vlajky.Je to můj zvyk.Vy ale reagujete přehnaně na člověka.Já jen na kus látky s pruhama a hvězdičkama.Není to nic posvátného-jen kus hadru.

vicky79
vicky79
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky za info,rozumím.Konečně normální komunikace z které necítím zjevnou agresi.Budu se snažit tady o něco méně urážet obyčejný kus barevné látky.:-))
Na přímí přenos startu protonu jsem se koukal na vašem webu.
Perfektně těm technickým věcem rozumíte-obohatil by jste svými komentáři i černou obrazovku.
Chci se zeptat:v roce tuším 1997 kdy se zachranovala ta geo. družice pomocí gravitace měsíce,to také selhal ten prstenec brezze-M? nebo co tenkrát bylo za problém při startu?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  vicky79

Agresi jsme neprojevovali ani dříve, pouze máme zkušenost s tím, že pokud někdo porušuje pravidla, je potřeba proti němu vystoupit jasně a důrazně, aby viděl, že podobné vzorce chování tu opravdu nemáme rádi.
V případě družice AsiaSat3/HGS 1 šlo o start na raketě Proton, ale jako horní stupeň se tehdy nepoužil Briz-M ale DM-3.

Těší mne, že se vám česky komentovaný přenos líbil.

https://kosmonautix.cz/2016/01/29/zive-a-cesky-proton-m-s-druzici-eutelsat-9b/