sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Primární zrcadlo roste

Technici, kteří v Goddardově středisku umísťují šestiúhelníkové segmenty tvořící primární zrcadlo dalekohledu Jamese Webba, se už pomalu blíží do finále. Celkem je zapotřebí umístit 18 dílčích segmentů a nyní už je na svém místě 13 z nich. Na úvodním obrázku tohoto článku vidíte jednoduchou grafiku, která žlutě vyznačuje již uložené šestiúhelníky. V těchto dnech tedy probíhá instalace segmentu s pořadovým číslem 14. Daří se tedy plnit původní plán, který počítal s dokončením skládání primárního zrcadla ve druhé polovině ledna. A ještě připomínáme, že díky webkamerám můžete instalaci segmentů na konstrukci rodícího se teleskopu sledovat téměř živě.

13. segment je na svém místě
13. segment je na svém místě
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net
Instalace 14. segmentu
Instalace 14. segmentu
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153723806080049_6951872703894795048_o.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153723475585049_2611514694403680450_o.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…oh=01e464b5bc0bf3536d0ddec209f581f6&oe=57425F4D

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Daniel Bozner
Daniel Bozner
8 let před

Tak na konci ledna naložit na raketu a šup s ním do vesmíru, na co se zdržovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Daniel Bozner

Až na to, že tam chybí přístroje, sluneční plachta a pár dalších věcí 😀

Daniel Bozner
Daniel Bozner
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Boha jeho co dělali celý ty leta co už vědí jak má vypadat 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Daniel Bozner

Testy, testy, testy 🙂

Evžen111
Evžen111
8 let před
Odpověď  Daniel Bozner

jen ať pořádně testujou, tohle už neopraví jako Habla, když zjistili, že má v háji zrcadlo. Je pravda, že zrcadlo bylo v háji proto, že zmršili testy, ale ať testují o to víc a třeba i stokrát po sobě.
E

Adam
Adam
8 let před

Zajímalo by mě, co jsou zač přístroje na „trojnožkách“ ??? Je jich v místnosti opravdu hodně.
Ten na posledním foto vpravo je jak teodolit, ale co např. ten na prvním foto na modrém podstavci, který sahá až do druhého patra…

Fry
Fry
8 let před
Odpověď  Adam

Je to Leica – používa sa 3D meranie – každá stojí hóóóóódne prachov. U mňa v práci máme tiež jednu. Takže snažia sa tie zrkadlá umiestniť naozaj presne.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Adam

Všechno jsou to přístroje na bázi teodolitů a slouží k přesnému umístění segmentů pomocí laserových paprsků.

Anna Nova
Anna Nova
8 let před

😉 Pán Dušan, mala by som teoretickú otázku. Keď sa konečne (!) dočkáme, že by v roku 2018 JWST poletel, bodaj byť.. A bude umiestnený v L2 a všetky technológie budú fungovať a proste teleskop vydrží 3 (?) roky ako plánovali, prípadne bude fungovať trošku dlhšie … Technologická linka je odskúšaná, zakonzervovaná, nové silné rakety SLS (8 metrov) a Falcon Heavy (10 metrov)k dispozícií s väčším priemerom aerodynamického krytu … Aký teoreticky veľký by mohol byť JWST 2.0 a dokázala by ho odniesť daná raketa? Prípadne by sa našlo aj lepšie miesto na umiestnenie, keďže silnejšia raketa má väčšie operačné možnosti? Prípadne postavenie interferometra so základňou 1,5 mld km ? 😉 Viem, že sa teoreticky chystajú aj nástupcovia HST napríklad ATLAS ..

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Anna Nova

ATLAST má teoretický průměr 16 metrů (http://www.futuretimeline.net/21stcentury/images/advanced-technology-large-aperture-space-telescope-2025-2030-2035.gif) a dokonce jsem viděl jeho návrh ve složeném stavu na SLS – http://astronaut.com/wp-content/uploads/2014/11/20141119_planetary-concepts_f840.png 🙂
Pak je tu ještě HDST o průměru 12 metrů – http://static1.squarespace.com/static/558adc44e4b002a448a04c1a/t/559a8b94e4b0386248daed05/1435765090664/hdst-folded.jpghttp://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2015/07/hdst-head-2-640×353.jpg
Jak moc velké teleskopy by šly udělat je hodně těžká otázka. Vždy se bavíme o určitém časovém horizontu – třeba za 200 let budeme mít půlkilometrové teleskopy. 🙂 Ale bych odpověděl trochu reálně – pokud se dožiju teleskopu na oběžné dráze s primárním zrcadlem větším než 10 metrů, budu to považovat za velký úspěch.

Osobně si myslím, že interferometrie u optických spekter (ať už viditelném, nebo infra) moc velký význam nemá a uplatnění najde spíše u radioastronomie a podobných oblastí. Abych nebyl špatně pochopen -ne, že by tady neměla vůbec význam, jen ne takový, aby se to vyplatilo. 😉

Anna Nova
Anna Nova
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

😉 ďakujem za odpoveď. Aj ja by som sa veru rada dožila 8 viac metrového nástupca HST 😉 Uvidíme či v 30 tych rokoch s niečím prekvapia číňania. Keď napríklad tento rok idú spustiť 500 metrový rádioteleskop, a aj ich plány s optickými ďalekohľadmi v Antarktíde, kde sú podobne skvelé podmienky ako v Chille, sú veľmi zaujímavé. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušan: To znázornění ATLASTu vedle JWST a HST je velmi jednoduché a přitom velmi názorné. Pěkné monstrum. A četl jsem, že by měl pracovat v UV, viditelném i v IR.

Pokud jde o velikost, tak tam podle mě nejsme omezeni, protože chybí gravitace, která totéž komplikuje na zemském povrchu. Samozřejmě je problém ve vynesení, potom větší plocha zvyšuje pravděpodobnost zásahu nějakým kosmickým sajrajtem, atd…. 🙂

A když jsem u toho-co riziko zásahu JWST něčím kolem letícím? Asi můžeme jen doufat, že se to nestane…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Spytihněv

V libračním centru je riziko srážky mnohem menší než na LEO, takže by se snad nic stát nemělo.

Dan Heřt
Dan Heřt
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Navíc librační centrum L2 (stejně jako L1 a L3) je nestabilní, aby se v něm satelity udržely musí provádět korekční zážehy. Jakékoliv kosmické smetí tedy postupně odpluje pryč a nebude ohrožovat funkční satelity.

Martin
Martin
8 let před

Už jste viděli tento obrázek? Zrcadlo EELT bude skutečně monumentální.comment image

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Martin

Bude to určitě úžasný stroj, který posune naše znalosti výrazně vpřed.

Racek
Racek
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

V této oblasti dochází v posledním desetiletí k úplné explozi, já ještě zažil, když se Palomar a kavkazký šestimetr považovaly za hranici možností a o korekcích kmitání atmosféry nikdo ani neuvažoval…jo, člověk jen zírá, ale je to pěkné zírání .

Steve
Steve
8 let před

Stále mi není jasné, jestli nově chystaný teleskop Jamese Webba bude pouze a pouze pracovat jen infračerveném spektru, jak stále avizujou, takže krásné barevné snímky vzdáleného vesmíru ve viditelném spekru nebude tento teleskop za tolik miliard vůbec umět, anebo přece jenom bude umět fotit ve viditelném spektru ?

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Steve

Myslím, že se jedná opravdu jen o infra. Tím pěkně doplní tu nádheru, kterou přinesl Hubble. Může se mimo jiné zaměřit na stejné oblasti a vidět to, co Hubble ve viditelném světle nemohl.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Steve
Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Steve

Obrázky z Hubblu také často nejsou v pravých barvách. JWST také nebude snímat jen v jedné vlnové délce, takže podobné obarvení nebude problém. Barví se i snímky z mikrovlnných, rentgenových a gamma observatoří. O krásně barevné snímky bych se nebál.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.