Úspěšný reparát po pěti letech

Sonda Akatsuki

Studentka Akatsuki v roce 2010 ve třídě „Venuše“ nezvládla předmět „brzdící zážeh“ a profesorka „nebeská mechanika“ byla nekompromisní – šance na reparát přijde až za dlouhých pět let! Tak nějak by mohl vypadat personifikovaný příběh japonské sondy Akatsuki, který byl dnes ráno korunován úspěchem. „Studentka“ nic nepodcenila a opakovaný pokus zvládla na výbornou. 51 minut po naší půlnoci začal brzdící zážeh trvající 20 minut a 30 sekund a po jeho dokončení byla Akatsuki na protáhlé oběžné dráze kolem druhé planety sluneční soustavy.

Aktuální článek je poměrně stručný, jeho úkolem je pouze přinést informaci o aktuální události. Ale nezoufejte! Na středu pro Vás chystáme větší článek věnovaný sondě Akatsuki i celé její bohaté historii. Každopádně můžeme již dnes poslat do Japonska velkou gratulaci. Před pěti lety věřil jen málokdo,že sonda přežije tak dlouho, aby mohla po pěti letech vstoupit na oběžnou dráhu Venuše. Nyní začne fáze kalibrace vědeckých přístrojů – tam je zatím otázka, kolik z nich bylo poškozeno dlouhodobým vystavením sluneční radiaci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/12/akatsuki_1280_800-2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Úspěšný reparát po pěti letech”

 1. Racek napsal:

  Další vesmírná Odyssea v podání Japonců. A to se o nich za mého mládí tvrdilo, že neumí improvizovat a jen napodobují. Bylo to ovšem úplné nepochopení jejich nátury a způsobu práce. Jestliže se u nás říká dvakrát měř a jednou řež, oni měří spíš stokrát a proberou všechny možnosti…

 2. Adhara napsal:

  Ajéje, konečne môžem Akatsuki na Wikipédii odstrániť kategóriu „Neúspešné sondy“! 🙂

 3. Martin Gembec Administrátor napsal:

  Nádherná personifikace 😀 Jsem rád, že sonda pracovala jak má. Ještě si raději počkám na výsledek rádiového sledování, ale ten jen upřesní parametry dráhy kolem Venuše. Poté, co skončila Venus Express je to vítané zpestření a Japonci maj další super úspěch. Jejich schopnost zachránit misi po několika letech je úžasná.

 4. Spytihněv napsal:

  Ten pesimismus ohledně druhého pokusu byl tehdy opravdu velký a v průběhu let se to nijak výrazně nelepšilo. Holt Japonci jsou na záchranné mise experti a moc jim to (i nám) přeji.

  Takže se podařilo spustit hlavní motor? Mluvilo se o možném použití manévrovacích motorků a že to bude jen nejistý pokus.

 5. Vincent Kerman napsal:

  Japonci poslali nějakou sondu k Venuši? Popravdě jsem na tomto portálu už asi něco přes půl roku a ještě čtu časopis o kosmonautice a vesmíru, ale o této sondě slyším poprvé. Co se člověk nedoví. 😀

 6. inhum napsal:

  Dobry den,

  moc diky za clanek/info.
  Jen si nevim radu: Vase „vlekou gratulaci“ je preklep nebo to ma souvislost s trvanim letu? 🙂

  inh

  PS: knizka je super!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.