sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nejdetailnější snímek Pluta nyní v barvě

Povrch Pluta detailně a v barvě. Foto:: NASA/JHUAPL/SwRI

NASA nedávno uveřejnila mozaiku záběrů pořízených kamerou LORRI, které ukazují povrch Pluta v tom nejmenším detailu, který New Horizons při svém zběsilém úprku kolem Pluta stihla pořídit. Nyní byla tato data doplněna o barevnou informaci z trochu méně detailních snímků kamery MVIC. Snímky byly pochopitelně pořízeny už 14. července 2015, ale na Zemi putují postupně v pomalém tempu, jak to umožňuje tento „meziplanetární pradědeček“ dnešního internetu na vzdálenost více než 5 miliard km. Barevná mozaika zahrnuje jen část sekvence, kterou jsme mohli obdivovat zhruba před týdnem.

Rozlišení snímku je 77 až 85 metrů na obrazový bod. Snadno bychom tedy rozeznali třeba fotbalové hřiště, nebo blok domů. Barevná data měla rozlišení 630 metrů na pixel. Na snímcích, v pruhu širokém 80 km, vidíme zleva doprava nejprve terén „badlands“ (doslovný překlad snad „nehezká“ či „zlá země“). Tento terén najdeme severozápadně od známé světlé oblasti tvaru srdce. Od něj se postupně prokousáváme přes pohoří al-Idrisi právě na pláně Sputnik, které jsou součástí onoho srdce.

Povrch Pluta detailně a v barvě. Foto:: NASA/JHUAPL/SwRI
Povrch Pluta detailně a v barvě. Foto:: NASA/JHUAPL/SwRI

Připomeňme ještě, že LORRI je zkratka pro Long Range Reconnaissance Imager a že tato kamera pořídila detailní snímek povrchu Pluta 15 minut před největším přiblížením ze vzdálenosti 17 000 km. Barevná data jsou z přístroje MVIC, což je ve skutečnosti kombinace přístrojů Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera. Barevná data v modrém, červeném a blízkém infračerveném kanálu pak byla tímto přístrojem zaznamenána 40 minut před největším přiblížením.

Jako bonus NASA představila ještě jeden detailní snímek LORRI z oblasti, kde pravděpodobně vlivem eroze došlo k vytvoření prohlubní dlouhých stovky metrů a hlubokých zřejmě desítky metrů. Shora pak vytváří úžasnou strukturu. Snímek vznikl 13 minut před průletem ze vzdálenosti 15 400 km. Výřez má 80×80 km. Dole vidíme zřejmě dva erodované krátery.

Detaily povrchu Pluta. Foto: NASA/JPL/SwRI
Detaily povrchu Pluta. Foto: NASA/JPL/SwRI

Při pohledu na tato skvělá data se zdá, že výběr místa snímání byl vcelku šťastný, protože zde máme nádherný detailní pohled do Plutonovy geologické nedávné i vzdálené minulosti. Na své si tak přijde jak laická veřejnost, tak vědecké týmy.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://pluto.jhuapl.edu/
http://pluto.jhuapl.edu/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/color-swath-use-12-10-15-vertical.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width/public/thumbnails/image/color-swath-use-12-10-15_closeup.jpg
http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/pics/PressImageContext_12-10-15.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cateye
Cateye
9 let před

Existuje nějaká teorie za jakých podmínek mohla ta eroze vzniknout?

Edemski
Edemski
9 let před
Odpověď  Cateye

Vypadá to velmi zajímavě! Nějaké plynové kapsy?

Martin Gembec
Martin Gembec
9 let před
Odpověď  Cateye

Mrzí mě, že jsem na to nereagoval dříve, ale faktem také je, že se o původu mnoho neví. Vědci říkají, že by mohlo jít o kombinaci prasklin v ledu a jejich eroze.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.