sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové plošiny pro obří montážní halu

Není to tak dávno od chvíle, kdy se z montážní haly VAB začaly odstraňovat staré přístupové plošiny, které umožňovaly dělníkům dostat se ke všem místům skládaného raketoplánu. Čas pokročil a tak přichází čas na instalaci plošin nových. Celkem zde bude umístěno deset pater přístupových plošin, které jsou pro lepší zapamatování označeny písmeny – plošina A bude nejvýše a naopak nejspodnější patro má označení K. Právě tato plošina byla před pár dny jako první uložena na své místo. Asi není nutné připomínat, že hala VAB prochází modernizací, která jí má umožnit sestavování nových raket SLS.

Znázornění poloh obslužných pater
Znázornění poloh obslužných pater
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsdo_vab_platform_k_installed.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsdo_platform_install_diagram_co.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavel Amcha
Pavel Amcha
9 let před

Dobrý den,
překvapuje mne, kolik lidí se těší na přistání sondy Rosetta. Možná se mýlím, ale nebude to podobný triumf jako bylo přistání sondy na planetce Eros ? Velký úspěch techniků, ale věda nic moc. Ta sonda přece na nějaký výzkum po přistání není stavěná. Budeme muset chytat vysílání přes všesměrovou anténu, je-li tam vůbec nějaká. Nebo snad bude schopná natáčet „v sedě“ směrovou anténu ? A co když budou panely slunečních baterií nepříznivě skloněny ? Moc rád bych se mýlil.
P. Amcha

Vítek
Vítek
9 let před
Odpověď  Pavel Amcha

Já myslím, že jde spíše o to, co Rosetta zjistí během „pádu“ vstříc kometě. Spojení s Rosettou se po dosažení povrchu už, pokud se nemýlím, neočekává.

Michal Bursík
Michal Bursík
9 let před
Odpověď  Pavel Amcha

Pokud vím, tak Rosetta není schopna natáčet anténu. Tudíž ihned po dosednutí ztratí možnost komunikace a mise tím bude definitivně zakončena. Ale do poslední chvíle by měla posílat data.
Jde o to, že kometa se tou dobou bude nacházet již hodně daleko od Slunce, kde Rosettě již nebude stačit sluneční energie k pohánění palubních systémů. Navíc se spolu s kometou bude i nadále od Slunce vzdalovat.
Takže tak jako tak o kontakt s Rosettou přijdeme.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Pavel Amcha

Realita je taková, že jakmile sonda dosedne na povrch, ztratíme s ní kontakt – nebude totiž možné orientovat anténu na Zemi, ani solární panely ke Slunci. Jak už tu ale napsal uživatel „Vítek“, čeká nás velká vědecká nadílka v podobě unikátních dat naměřených během klesání.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Pavel Amcha

Vždyť je v tom i romantika. Lidský výtvor navždy spočine na povrchu exotičtějšího kosmického tělesa. Stejně jako NEAR na Erosu, Huygens na Titanu nebo třeba naváděcí koule z Hayabusy na Itokawě. A samozřejmě Philae 🙂

Martin Gembec
Martin Gembec
9 let před

Když už se tu diskuze rozvinula, dokážu si za příznivých okolností po dosednutí představit omezená okna komunikace sondy přes nesměrové nízkoziskové antény. Má je dvě a baterie se taky nevybijí hned. Jistě, je to málo pravděpodobné, ale můžeme se vsadit, že antény DSN budou naslouchat.

Michal
9 let před

Nevíte jestli v hale připravují další sondu?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.