Start rakety Sojuz ST-B je naplánován na dnešek ve 12:51 našeho času. Pod aerodynamickým krytem již čekají osmý a devátý plně operační satelit evropského navigačního systému Galileo, který by měl začít sloužit veřejnosti už v nejbližších letech. Do té doby je ale potřeba vypustit ještě několik družic. Jelikož je tento start docela atraktivní, navíc se týká evropského programu, rozhodli jsme se, že start odvysíláme živě i s českým komentářem. V tomto článku najdete okno přehrávače a pokud se budete chtít zapojit do chatu, stačí kliknout na název videa vlevo nahoře a dostanete se na stránku přenosu na YouTube.
V přímém přenosu se můžete těšit na doplňující informace, které si pro Vás připravil kolega Martin Gembec. Náš přenos bychom chtěli rozjet okolo 12:35. Důležité je, že startovní okno je dnes okamžité. Jakýkoliv odklad znamená, že se dnes nepoletí a start se odloží na další den. Nehrozí tedy žádné nepříjemné posuny o několik desítek minut.
Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.arianespace.tv/
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/v…/Artist_s_view_of_a_Galileo_Full_Operational_Capability_FOC_satellite.jpg
Mimo žáky základní školy Vás sledují i někteří vojáci z Pardubické logistiky 🙂
Díky za info, to nás skutečně těší! 🙂
Dneska jsem musel zodpovědět tolik dotazů o ESA a o raketách a družicích, že jsem se zapotil 🙂 Bylo to super, jak ráno v sedmičce, kde jsem si zopakoval s videjkem tíhovou sílu, tak v osmičce, kde jsme sledovali start. I dnešní děti překvapilo, že to je přímý přenos.
Je super, že žáci měli dotazy, v tom případě je to asi zaujalo 🙂
Tíhová síla je výslednice síly gravitační a odstředivé.
Pardon, ten komentář↑ měl být o vlákno níže…
Vím že je to nepopulární, ale trochu si rýpnu :D. Rozdíl mezi tíhovou silou na rovníku a na pólech je velice malý, okolo 0.5% (9.78 m/s² vs 9.83m/s²). Mnohem důležitějším faktorem je skutečnost, že obvodová rychlost otáčení země je nejvyšší na rovníku. Oproti pólům, kde je obvodová rychlost nulová, tak na rovníku je to celých 465 m/s (Na Bajkonuru okolo 300m/s). Tato rychlost se přičítá k rychlosti rakety, čímž se ušetří palivo. Snad ještě důležitější ale je, že během startu z rovníku se nemusí dělat žádná korekce sklonu dráhy při přechodu na GSO, která je velmi náročná na delta V (Kourou není přesně na rovníku, takže malá korekce je pořád potřeba).
Jestli jsem dobře Martina poslouchal, tak nemluvil o tíhové síle, ale o ostředivé. 😉
Dane to je dobrá připomínka, já jsem to v tom videu teda docela pomotal a lidi zmátl, ale už se stalo. Úplně jsem zapomněl, že to je třeba interpretovat přes tu obvodovou rychlost.
Pekny start a pekny komentar! Je to cim dalej, tym lepsie.
Je zaujimave, ze predchadzajuci prenos, start Sojuzu s posadkou, som nemohol pozerat, lebo stream nebol v mojej zone dostupny. Dnes bolo vsetko v poriadku. Obmedzujete nejako pozeratelnost prenosu?
Nikoliv, všechny přenosy mají úplně stejné nastavení. Neměnil jste třeba nějak nastavení svého internetu?
Siet sa nemenila, nastavenia taktiez nie. Z domu mi vzdy vsetko ide bez problemov, takze to bude v zamestnavatelovi alebo YT.
Ako je to pravne s moznostou streamovania tretou stranou, v tomto pripade vas, dalej? Museli ste poziadat o moznost streamovat, alebo ESA/Arianespace ma vo svojich podmienkach taketo veci osetrene apriori? Dakujem.
S první částí bohužel neporadím, ale je pravda, že některé firmy mají třeba na své síti YouTube omezený.
Nikoho jsme nežádali. Beru to tak, že dané agentuře vlastně děláme zdarma reklamu, když informujeme o jejích projektech a dostáváme tyto informace k dalším divákům, kteří by to jinak třeba nesledovali.
Vdaka za odpovede.
Kazdym prenosom, zatial som ich zazil 3, aj to nekompletne, sa zlepsujete. Co ma na dnesnom Vasom komentari prekvapilo je, bolo pripojenych 80 ucastnikov. Moj odhad sa pohyboval v stovkach pozerajucich :-). Vzhladom na to, ze dnes to bola trieda, ci vojaci, je sledujucich viac. Mozno zive prenosy zatial nie su v povedomi ludi a dufam,ze coskoro sa to cislo radovo zvacsi. Hadam tomu dopomoze aj dobry cas pre SpX 🙂 Drzim palce, nech to ide dalej.
Hezký den,
velice mne těší, že se Vám přenosy líbí a že cítíte zlepšování, což je naším cílem. Odezva od diváků je mimořádně důležitá, protože nám „vevnitř“ chybí náhled.
Co se počtu sledujících týče: Já jsem dneska nečekal víc než sto souběžně připojených přehrávačů. Startovalo se krátce po poledni, mnoho lidí bylo v práci a navíc nešlo o nějaký mimořádně důležitý start jako je třeba pilotovaná posádka, nebo důležitá vědecká sonda a podobně. U SpaceX bych kvůli nočnímu termínu tipoval 150, maximálně 200 souběžně připojených přehrávačů.
Snažíme se přenosy promovat, ale jak jste sám napsal, je to nové, je to o zvyku, mnoho diváků nám říká, že přenos doporučili svým známým. To je cesta, kterou bychom chtěli jít, aby nás diváci sami doporučovali ostatním, sdíleli na sociálních sítích a podobně. 🙂
Ještě jednou děkujeme za pěkný komentář. Upřímně řečeno jsem nečekal, že budou mít přímé přenosy až takový ohlas u diváků.
Zakopaný pes bude někde jinde, než v omezení streamu. Já sleduju starty z Irka, to bych neviděl žádnej…
Už jsem na to přišel. Dané video – přímý přenos startu Sojuzu TMA-19M je v některých zemích zakázáno. Je to docela složité, tak to zkrátím. Jde o to, že si část záznamu, konkrétně cca. 40 sekund v době startu nárokuje jakási společnost. Tím pádem má YouTube podezření na porušení autorských práv a proto video znepřístupnil v některých zemích. Proti nároku jsme již podali odvolání s tím, že vysílání pochází z NASA TV, která se dá používat volně pro potřeby propagace a tudíž záběry nemohou patřit žádné jiné společnosti – nepatří ani nám, nemůžeme si je nárokovat. na vyřízení našeho odvolání je 30 dní a očekáváme, že daná firma svůj požadavek stáhne a video bude dostupné. Mám totiž svou teorii o tom, že to celé vzniklo vinou nedorozumění, ale to už by bylo na delší povídání o ochranných principech YouTube a některých televizí. 🙂
Dobrý den pane Majer. Musím jednak ocenit jakým způsobem ESA prezentuje starty svých raket do vesmiru – start , průběh letu , infografika práce motorů a oddělování jednotlivých stupňů , číselné údaje o parametrech dráhy atd.,atd. Takovou vynikajíci LIVE prezentaci nemá žádná další agentura ani ta největší, což je NASA. A co k tomu ještě u nás v Čechách chybělo ??? Určitě to nevíte , chichi .. Povím : no Vaše komentování přece, takže Jste se 1* PANE a .. veliký palec nahoru a obrovský dík. Luba
Hezký den,
moc díky za pochvalu, je pro mne tou největší odměnou, když vidím, že se divákům přenos líbil. Budeme se i nadále snažit pokračovat v této práci.
ESA to má skutečně propracované. Abychom ale NASA nekřivdili, ona tyhle údaje při startech také poskytuje, ale pouze komentovaně, což je pro neangličtináře problém. Stejně tak NASA při těchto údajích používá míle, což je pro nás taky problém, takže si to musíme přepočítávat. Evropa to ale dělá perfektně, to je bez debat.
Dobrý den
Mám pocit, že vaše zdůvodnění, proč má raketa na rovníku vyšší nosnost není správné.
Rozdíl v přitažlivosti na pólu a rovníku je něco málo přes 0.3%.
Problém není zvednout se nad zem ale dosáhnout potřebné rychlosti (tj. něco kolem 7.9 km/s).
Bod na rovníku se pohybuje cca 6% této rychlosti a to je ten důvod, proč raketa, která odtud odstartuje uveze víc.
Máte samozřejmě pravdu. Ten rozdíl vlivu odstředivé síly na množství paliva pro pól a pro rovník je absolutně zanedbatelný. Proto taky u polárních drah je absolutně jedno, jestli raketa startuje z Bajkonuru nebo z Kourou. Důvodem pro start z rovníku je příspěvek rychlosti rotace Země který dostane raketa „zadarmo“. Podstatný vliv má umístění kosmodromu na rovníku právě u geostacionární dráhy a dalších drah, jejichž rovina svírá s rovinou rovníku malý úhel. Tam je pak příspěvek rotace Země k rychlosti rakety opravdu znatelný: až 0,46 km/s, tedy Vašich 6 procent.
Díky oběma, stal se prostě problém, že jsem si tu interpretaci popletl a teď už to nevrátím. Díky alespoň za komentář, člověk sice něco ví, ale někdy to úplně zmotá.
Dík, zkouknul jsem to ze záznamu. Na start Falconu zítra ráno zkusím být vzhůru.
P.S. V čase 9:22 jsem se od srdce zasmál. 🙂
Falcon bude startovat až v noci na pondělí, tedy v pondělí ve 2:29 našeho času. Dnes tedy můžete klidně spát. 😉
P.S. To je tak, když si člověk nevypne mikrofon :-/
Na titulní straně máte 20.12.2015 2:10. Z neděle na pondělí ve 2:29 už je 21.
Dobrý den,
máte samozřejmě pravdu, informace pochází z doby, kdy se ještě počítalo s nedělním startem. Dnes se definitivně potvrdilo, že se poletí až v pondělí. Snažil jsem se to opravit na všech důležitých místech, ale tohle pole je pořád ještě nové a tak jsem na něj zapomněl. Nyní je to již opraveno.