sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – Říjen 2015

Říjen 2015, sonda VERITAS nad Venuší zdroj:nasa.gov, wikimedia.org

Je první listopadový den a tak nemohou chybět Vesmírné výzvy, které shrnují to nejdůležitější a nejzajímavější, co se událo v kosmonautice minulý měsíc. Takových „pecek“ jako v září, jsme se v říjnu nedočkali. I tak nemůžeme říci, že by se v kosmonautice nic neudálo. Sonda Dawn slétla níže k trpasličí planetě Ceres a my jsme tak mohli vidět větší detaily, kosmonauti na ISS vyrazili na kosmickou procházku, stavba teleskopu JWST zaznamenala dílčí pokroky a program Discovery zúžil počet kandidátů pro nízkonákladové meziplanetární mise z 28 na 5, které si představíme podrobněji.

V krátkých zprávách vám ukážeme, jak se změnil harmonogram letů raket Falcon, necháme odstartovat zásobovací loď Progress, zjistíme, co se děje okolo nové lodi Orion a poskytneme vám informace o problémech při výstavbě ruského kosmodromu Vostočnyj.

Oproti minulému měsíci jsou Vesmírné výzvy o maličko delší. Atakují devatenáctiminutovou hranici. A ještě jedna věc se změnila. Jelikož je k dispozici čím dál více videí ve vysokém rozlišení, můžete se kochat počínaje tímto měsícem Vesmírnými výzvami ve Full HD (1920×1080). Přejeme příjemný kosmonautický zážitek.


Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://discovery.nasa.gov/images/news/ARTICLE%209.30.15%20veritas20150930.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Opět se to moc pěkně sleduje i poslouchá, dost se mi líbí i hudební podkres. Pokud jde o obsah, mám dotaz k termínu „lander“ u DA VINCI. Měl jsem za to, že se bude jednat spíše o misi ve stylu atmoférických pouzder Pioneer 13 než přistávacích modulů Veněra. Lander je podle mě plnohodnotné přistávací zařízení, nikoli atmosférické pouzdro, které se nějak dostane na povrch a uskuteční na něm měření. Což je zhruba představa, kterou mám o DA VINCI. Pokud se ale opravdu bude jednat o lander v pravém slova smyslu, budu jedině rád.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Tenhle projekt o sobě mnoho informací nesděluje. Jisté je, že středobodem výzkumu bude sestup atmosférou. Ale myslím si, že věda bude pokračovat i krátce po přistání.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jen jsem se chtěl dopátrat podoby toho přistání nebo co to vlastně bude. Ale máte pravdu. Počkáme si na bližší informace.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak. Všechny týmy dostaly finance, aby zpracovaly opravdu důkladný rozbor svého projektu. Pak budeme moudřejší – vždyť u některých projektů dodnes chybí vizualizace. Tím se ukazuje, že zatím jde o předčasnou fázi návrhu.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ono pouzdro pro průlet atmosférou a lander na Venuši trochu splývá. Jakmile rozevřete padák, tak je jisté, že měkce dosednete. Dokonce je to pravděpodobné i když žádný padák sonda mít nebude, jenom bude dostatečně pevná a robustní jako se to stalo u jednoho z pouzder sondy Pioneer-Venus 2.

Pro Venuši bych si přál spíš balonovou sondu, která by se udržela v atmosféře delší dobu. Kdyby se jí navíc dařilo odebírat vzorky z povrchu (prakticky lopatka na laně), které by tak mohla analyzovat z různých míst planety, byla by to pro mě dokonalá mise.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

To je věc definice. Podle mě lander musí mít nějaké přistávací zařízení, musí se předem počítat s jeho dosednutím a následným programem. Na Venuši třeba Veněra 9 a následné. Ale třeba atmosférická pouzdra Veněra 7 a 8 sice asi víceméně měkce dosedla a vysílala z povrchu, ale landerem bych je nenazval.

Stejně tak podle mě není lander denní pouzdro Pioneeru 13, které zmiňujete a které vysílalo ještě více než hodinu z povrchu, což bylo opravdu překvapivé u nebržděné sondy (ale holt atmosféra Venuše je fenomenální záležitost 🙂 Mimochodem z povrchu vysílalo pár vteřin i noční pouzdro.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.