Včera tomu bylo už 15 let od chvíle, kdy u zárodku ISS zakotvila kosmická loď Sojuz TM-31. Na vznikající stanici přivezla jednoho Američana – Williama Shepherda a dva Rusy – Sergeje Krikaljova a Jurije Gidzenka. Na první pohled nic neobvyklého, vždyť takových Sojuzů za historii ISS už bylo … jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru. Už je to více než 15 let – Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla do mnohem větší velikosti a stala se nejdéle nonstop obývaným místem mimo zemský povrch. Věděli jste třeba, že za tu dobu posádky nafotily více než 2,7 milionu snímků? Pojďme si teď v krátké do češtiny přeložené infografice z dílny NASA připomenout alespoň v nejzákladnějších bodech její hlavní přínos.
Plné rozlišení zde (obrázek se otevře na nové záložce).
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/…/11/2015-11-02-033221-350×250.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/15th_anniversary_infographic_20151030.jpg
Skvele, gratulujem.
Okrem ineho, je to SYMBOL moznosti ludskej spoluprace bez ohladu na debilne politicke hry a umelo zivenu nenavist medzi narodmi.
Tesi ma, ze take nieco ako ISS existuje a kym bude, tak je nadej, ze na tejto planete spejeme k niecomu zmysluplnemu…. ehm.
Som sa trochu nechal uniest 🙂
Ono tych 15 rokov je aj dovod na vyronenie slzy stastia. ISS je samozrejme majestatny majak ludskosti a medzinarodnej spoluprace a patri uznanie a vdaka kazdemu, kto sa o nu zasluzil. neostava nic ine, nez popriat este niekolko rokov vydrze, malo skratov, mikrometeoritov, nezdarov ale hlavne spravne rozhodnutia od direktorov.
jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru.
Nebol nahodov uz MIR „nonstop“ obyvany ?
Nebyl nonstop obývaný…
Od roku 1988 až do roku 2000, , tedy 12 let, byl nonstop obývaný (nová posádka přiletěla dřív než stará odletěla). Výjimkou bylo jen 5 měsíců v roce 1989, kdy se spozdila výroba přístrojů pro experimenty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mir
Mně se zase líbí, že v NASA použili pro srovnání naši Olomouc a Liberec.
Zase až tak dobře naši republiku neznají. V originále byla tuším šestina státu Vermont, což by našinci nic nereklo. Proto jsem se rozhodl k tomu, že při překladu použiju něco známějšího. 😉