sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

15 let nonstop obydlená stanice

Včera tomu bylo už 15 let od chvíle, kdy u zárodku ISS zakotvila kosmická loď Sojuz TM-31. Na vznikající stanici přivezla jednoho Američana – Williama Shepherda a dva Rusy – Sergeje Krikaljova a Jurije Gidzenka. Na první pohled nic neobvyklého, vždyť takových Sojuzů za historii ISS už bylo … jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru. Už je to více než 15 let – Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla do mnohem větší velikosti a stala se nejdéle nonstop obývaným místem mimo zemský povrch. Věděli jste třeba, že za tu dobu posádky nafotily více než 2,7 milionu snímků? Pojďme si teď v krátké do češtiny přeložené infografice z dílny NASA připomenout alespoň v nejzákladnějších bodech její hlavní přínos.

Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Autor

Plné rozlišení zde (obrázek se otevře na nové záložce).

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/…/11/2015-11-02-033221-350×250.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/15th_anniversary_infographic_20151030.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
9 let před

Skvele, gratulujem.
Okrem ineho, je to SYMBOL moznosti ludskej spoluprace bez ohladu na debilne politicke hry a umelo zivenu nenavist medzi narodmi.
Tesi ma, ze take nieco ako ISS existuje a kym bude, tak je nadej, ze na tejto planete spejeme k niecomu zmysluplnemu…. ehm.

Som sa trochu nechal uniest 🙂

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  zvejkal

Ono tych 15 rokov je aj dovod na vyronenie slzy stastia. ISS je samozrejme majestatny majak ludskosti a medzinarodnej spoluprace a patri uznanie a vdaka kazdemu, kto sa o nu zasluzil. neostava nic ine, nez popriat este niekolko rokov vydrze, malo skratov, mikrometeoritov, nezdarov ale hlavne spravne rozhodnutia od direktorov.

Thelvyn
Thelvyn
9 let před

jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru.

Nebol nahodov uz MIR „nonstop“ obyvany ?

edemski
edemski
9 let před
Odpověď  Thelvyn

Nebyl nonstop obývaný…

maro
maro
9 let před
Odpověď  Thelvyn

Od roku 1988 až do roku 2000, , tedy 12 let, byl nonstop obývaný (nová posádka přiletěla dřív než stará odletěla). Výjimkou bylo jen 5 měsíců v roce 1989, kdy se spozdila výroba přístrojů pro experimenty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mir

Vlastimil Svoboda
9 let před

Mně se zase líbí, že v NASA použili pro srovnání naši Olomouc a Liberec.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Zase až tak dobře naši republiku neznají. V originále byla tuším šestina státu Vermont, což by našinci nic nereklo. Proto jsem se rozhodl k tomu, že při překladu použiju něco známějšího. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.