sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

15 let nonstop obydlená stanice

Včera tomu bylo už 15 let od chvíle, kdy u zárodku ISS zakotvila kosmická loď Sojuz TM-31. Na vznikající stanici přivezla jednoho Američana – Williama Shepherda a dva Rusy – Sergeje Krikaljova a Jurije Gidzenka. Na první pohled nic neobvyklého, vždyť takových Sojuzů za historii ISS už bylo … jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru. Už je to více než 15 let – Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla do mnohem větší velikosti a stala se nejdéle nonstop obývaným místem mimo zemský povrch. Věděli jste třeba, že za tu dobu posádky nafotily více než 2,7 milionu snímků? Pojďme si teď v krátké do češtiny přeložené infografice z dílny NASA připomenout alespoň v nejzákladnějších bodech její hlavní přínos.

Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Autor

Plné rozlišení zde (obrázek se otevře na nové záložce).

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/…/11/2015-11-02-033221-350×250.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/15th_anniversary_infographic_20151030.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
9 let před

Skvele, gratulujem.
Okrem ineho, je to SYMBOL moznosti ludskej spoluprace bez ohladu na debilne politicke hry a umelo zivenu nenavist medzi narodmi.
Tesi ma, ze take nieco ako ISS existuje a kym bude, tak je nadej, ze na tejto planete spejeme k niecomu zmysluplnemu…. ehm.

Som sa trochu nechal uniest 🙂

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  zvejkal

Ono tych 15 rokov je aj dovod na vyronenie slzy stastia. ISS je samozrejme majestatny majak ludskosti a medzinarodnej spoluprace a patri uznanie a vdaka kazdemu, kto sa o nu zasluzil. neostava nic ine, nez popriat este niekolko rokov vydrze, malo skratov, mikrometeoritov, nezdarov ale hlavne spravne rozhodnutia od direktorov.

Thelvyn
Thelvyn
9 let před

jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru.

Nebol nahodov uz MIR „nonstop“ obyvany ?

edemski
edemski
9 let před
Odpověď  Thelvyn

Nebyl nonstop obývaný…

maro
maro
9 let před
Odpověď  Thelvyn

Od roku 1988 až do roku 2000, , tedy 12 let, byl nonstop obývaný (nová posádka přiletěla dřív než stará odletěla). Výjimkou bylo jen 5 měsíců v roce 1989, kdy se spozdila výroba přístrojů pro experimenty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mir

Vlastimil Svoboda
Vlastimil Svoboda
9 let před

Mně se zase líbí, že v NASA použili pro srovnání naši Olomouc a Liberec.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Zase až tak dobře naši republiku neznají. V originále byla tuším šestina státu Vermont, což by našinci nic nereklo. Proto jsem se rozhodl k tomu, že při překladu použiju něco známějšího. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.