Tři malé měsíce Pluta

Když se řekne New Horizons, každému se vybaví Pluto, někteří doplní, že tahle sonda snímkovala i největší měsíc Charon. Ale co zbylé měsíce? I na ně sonda pohlédla svými kamerami, ale jelikož jde o malá tělesa, která navíc obíhají relativně daleko od Pluta, bylo už předem jasné, že není možné pořídit mimořádně detailní fotky. Sonda proto zaměřila svou hlavní pozornost na Pluto a Charon. V dnešním článku Vám přinášíme doposud nejlepší snímky tří malých měsíců, které jsou momentálně k dispozici (na náhledové fotce ještě navíc vidíme odděleně měsíc Nix). Je možné, že se časem dočkáme ještě lepších snímků s více detaily, ale nemělo by jít o nic přelomového. Možná si říkáte, kam se poděl Kerberos. Tento měsíček sonda fotila ze všech nejméně a zatím jsme se nedočkali jeho fotek.

Aktuálně nejlepší fotky tří malých měsíců trpasličí planety Pluto

Aktuálně nejlepší fotky tří malých měsíců trpasličí planety Pluto
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta

Vyobrazení oběžných drah měsíců kolem Pluta
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://blogs.nasa.gov/…/2015/10/nh-10-4blog-frame4_annotated.png
https://pbs.twimg.com/media/CQ6N6eGUsAAUYcP.jpg:large
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153592972801772_7191598693796819286_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Tři malé měsíce Pluta”

  1. Brič Jan napsal:

    Jedním slovem vzrušující!Před 55lety kdy jsem se o kosmonautiku jako takovou začal zajímat,byly moje představy o kosmu asi trošku jiné.Možná to bylo ovlivěno romány J.Werna,které jsem hodně četl.Dnes tady všechny články poctivě přečtu a těším se na další,hlavně od p.Majera

  2. slappy Redakce napsal:

    Hmmm… Pořád jsou to jen takové brambory. Doufám, že přijdou ještě o něco lepší snímky, abychom jasně viděli míru kráterování a aby bylo s čím porovnávat těleso, kolem kterého NH ještě proletí.. Tyhle malá tělesa nám mohou hodně prozradit o poměrech v Kuiperově pásu a o historii Pluta. A i samotné malé měsíce umějí být nesmírně rozmanité (viz Helene, Epimetheus, Methone, … – všechny u Saturnu a jak rozdílné!)

  3. Spytihněv napsal:

    Zvláště u Nix je ta změna proti prvním snímkům, kdy to byl prakticky jen takový flek bez struktury, opravdu dramatická. Jestli se mi to podařilo dobře dohledat, tak nejbližší vzdálenosti, ve kterých byly přístroje nasměrovány na jednotlivé měsíce (takže nemusí jít přímo o největší přiblížení sondy jako takové) jsou tyto: Nix 22 235, Hydra 156 723, Kerberos 350 000, Styx 600 000. To by znamenalo, že nějakého alespoň symbolického záběru na Kerbera bychom se ještě dočkat snad měli.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.