Na dnešní den jsme si pro Vás opět připravili něco nového. Online přenosy startů raket Vám nabízíme pravidelně. Dnes ale chceme rozjet něco jiného – online přenos doplněný českým komentářem a dodatečnými informacemi a fotkami. Snažíme se tak vyjít vstříc těm, kdo si s angličtinou příliš nerozumí a přesto by se chtěli dozvědět něco o letech do vesmíru. Udělali jsme několik úspěšných neveřejných zkoušek, ale stejně jsme se pro začátek se rozhodli vysílat nějaký méně sledovaný start. Volba padla na dnešní vypuštění rakety Atlas V s navigační družicí GPS 2F-11.
Náš přímý přenos se rozjede přesně v 17:00 středoevropského času, ke startu rakety by mělo dojít v 17:13. Náš přenos by měl trvat zhruba půl hodiny. Končit budeme po dosažení dočasné oběžné (též parkovací) dráhy. Páteří našeho přenosu bude vysílání portálu spaceflightnow.com, které doplníme třeba fotkami z vývozu rakety na rampu, ale hlavně českým komentářem. Po skončení přímého přenosu zůstane záznam na YouTube, takže se k němu budete moci kdykoliv vrátit.
Dnešní pokus pro Vás připravují Dušan Majer a Tomáš Kohout. Je to náš první veřejný pokus a doufáme, že se Vám bude tato novinka líbit, živé přenosy jsou ale nevyzpytatelné a stát se může všechno. Proto všechny diváky už dopředu prosíme o shovívavost. I pro nás bude zajímavé, jaká bude sledovanost a jaký bude o přenos zájem. Doufáme, že se nový formát osvědčí a do budoucna Vám budeme moci přinášet i další přímé přenosy v češtině.
Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/63.jpg
No paráda 🙂
Už se moc těším.
Snad nebudete zklamaný 🙂
Rozhodně jsem zklamaný nebyl. Bylo to parádní.
Díky 🙂
Navi
Díky moc za pochvalu. 🙂
To je pěkné víkendové překvápko. Jsem připraven 🙂
Perfektní profesionální živý přenos!!! Jen tak dál…
Děkuji za pochvalu, těší mne, že se Vám přenos líbil.
Dobrý den, mohl byste prosím uvést souřadnice a čas, kdy budeme moct vidět (teoreticky) přelet rakety GPS 2F-11 na severu naší oblohy? Co nejpřesnějl. Napište to prosím na kosmonautix. Jdu pro dalekohled.
Dobrý den, zkusím ta data dohledat, ale nevím, jestli se mi to podaří.
Děkuji, už jesm na pozorovatelně PRAHA4! Viditelnost 100%:)
Přenos byl perfektní… je to prima zážitek! Jednou to bude běžně sledováno, jako třeba závody F1. Je to prima pocit…. jednou o tom budu vykládat vnukům, jako mě kdysi děda, když byl poprvé u vysílání televize! 🙂
Díky moc za pochvalu. Vím o chybách, ke kterým došlo a příště je zkusím odstranit.
No tak pozor, závody F-1 při startech Saturnů V zcela nepochybně byly „běžně sledovány“. 😉
Prohledávám to od SSZ k SSV, úhel 30-50 stupňů
Škoda,že nevidíme tu 3D telemetrii, tam by se to dalo nějak odhadnout.
Toto by bylo prima, kdyby to lidé mohli vidět při startu a potom hned na vlastní oči… „kosmonirvána“…. tohle bych dědovi technicky asi těžko vysvětloval 🙂
Třeba to jednou bude běžné 🙂
Rozhodně žijeme v úžasné době! 🙂
Zažít se to dalo při startech raketoplánu že třeba 15 min po startu byl vidět z ČR. Moc časté to není, důvod je odlišná dráha, denní doba nebo počasí.
Kdyby tu mezi nami byla takova kapacita, ktera by z avizovanych parametru drahy dokazala dopredu vycist moznost pozorovani, tak by se to mohlo znovu podarit. Potom by stacil jen zde umisteny odhad: azimut, uhel, cas a pocasi 🙂
Když jsem eliminoval pomoci http://www.flightradar24.com/50.09,14.62/10 vše co to být nemohlo, tak mi letělo něco „pidi“ a vcelku pomalu od severu k jihu, kurz cca 190… takže nic, ale to nevadí
Tak tohle je rozhodně skvělý nápad. Jen aby vám ten elán vydržel i do budoucna. Dělat živý komentář je jistě velmi náročné. Pár chyb se tam sice objevilo, ale na poprvé jste to zvládli, myslím si výborně.
Rozhodně to nechceme dělat nějak často – asi určitě to nebude častěji než jednou za měsíc.
O chybách vím, budu se snažit je pro další přenosy eliminovat. Každopádně díky za pochvalu.
Prenos som si pozrel zo zaznamu a musim povedat, ze hanbu ste si vobec neurobili. Prave naopak! Kedze prax robi majstra, silne odporucam najst si cas, aby ste komentare poskytovali castejsie ako raz za mesiac 🙂 Drzim palce a len tak dalej!!!
Díky moc, pokud bude čas, rádi zase nějaký přenos uděláme. Těší nás, že se Vám přenos líbil, i když vím, že v něm byly chyby, které bych do příště rád odstranil.
Potvrdzujem, že raketa Centaur s pripojenou družicou GPS bola dnes vynikajúco pozorovateľná voľným okom v čase okolo 17:37 SEC. Pohybovala sa pomerne rýchlo cca od SZ k JV, max výška okolo 50 stupňov, jasnosť v maxime cez 0 mag.
Řekl bych, že máte jeden slušný „zářez do pažby“. Byl jste u historicky prvního přímého přenosu startu rakety na kosmonautix.cz a následně jste ho viděl naživo. Myslím, že takových lidí u nás moc nebude. 😉
Gratuluji k pěknému úlovku!
No vida, gratuluju. Tohle jsem minul, protože jsem byl na cestách po Praze a domů.
Moc Vám děkuji Mariane, takže to nebyla marná myšlenka! Z jakého místa jste pozoroval? 🙂
Pozoroval som blízko mesta Zlaté Moravce. Pre istotu som to ešte overoval na calsky.com a heavens-above.com, či to nemohlo byť náhodou dačo iné, ale nemohlo 🙂 Mrzí ma, že u Vás Bill bolo pozorovanie negatívne, ale podľa vašich príspevkov usudzujem, že ste to minuli len o nejakých pár minút…
Řekl bych, že máte jeden slušný „zářez do pažby“. Byl jste u historicky prvního přímého přenosu startu rakety na kosmonautix.cz a následně jste ho viděl naživo. Myslím, že takových lidí u nás moc nebude.
Ano, minul jsem to přesně o 2 minuty….špatně jsem odhadl to zpoždění, kde končil záznam a vizuální kontakt na letové simulaci. Tady na Zemi nejsou 2 minuty nic, ale v kosmu je to pořádný kus. Takže ještě jednou pozdravení a gratulaci do Zlatých Moravců. 🙂
Dakujem pekne a prajem, aby sa pri nejakej podobnej blízkej príležitosti zadarilo aj Vám. Osobne ma mrzí len to, že to bolo pozorovanie veľmi narýchlo, dopredu som sa na to nepripravil a tak som nestíhal nachystať fotografickú aparatúru – dlhoexpozičná fotka by to pri tom určite bola pekná a hlavne výnimočná.
http://www.heavens-above.com/Satellites.aspx?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=UCT
Napadlo nás něco podobného. Protože byly opravdu mimořádně ideální podmínky, čistá obloha, slunce na správné straně… příště už budeme připravenější. 🙂
Napoprvé a dost povedené. Budu se těšit na podobný přímý přenos s komentářem u nějaké mise, kde opravdu o něco půjde (ne že by tady o nic nešlo, ale víte, jak to myslím 🙂
Víme 🙂
Děkujeme, jak jsme psal v článku – schválně jsme si to chtěli naostro vyzkoušet na nějaké méně atraktivní události. Předtím jsme dělali ještě neveřejný pokus při startu družice Turksat 4B. Velmi rádi bychom pokrývali všechny pilotované starty i vědecké mise. Pokud bude čas a chuť, tak i nepilotované lety k ISS. Ale to všechno se bude ladit až za pochodu. Dnes jsme rozepsali novou kapitolu a sami se musíme rozhodnout, jak ji budeme popisovat. 🙂
Tak opět velký překvapení!Bylo to pěkný,děkuju a pokračujte!Nejlepší je,že když nestíhám přímý přenos,tak je možnost přehrát ze záznamu a teď ještě s českým komentářem,to nemá chybu!Dík!
Moc děkujeme za pochvalu. Vím, že v přenosu bylo několik chyb, které se do budoucna budu snažit eliminovat. Opravdu mne těší, že se Vám náš přenos líbil.
Luxus !! , to mi vždy chybělo… díky.. Mám ještě dotaz, jak dlouho bude horní stupeň (po pasivaci) kroužit než spadne???, pokud spadne… díky a díky za komentovaný přenos..
Velmi mne těší, že se Vám náš přenos líbil – i když vím, že v něm byly chyby. Ty bych chtěl do dalších přenosů eliminovat.
K dotazu – velmi dlouho. Tady se bavíme o tisících let.Nevím přesně, jak výrazně po oddělení družice odmanévroval pryč, ale myslím, že v nádržích už neměl mnoho paliva a jeho oběžná dráhy tak nebude výrazně nižší než u vypouštěného satelitu.
Trochu bych si zaspekuloval, že tak dlouho tam nevydrží. Za dvě stě, tři sta let už bude existovat učební obor „Čistič oběžných drah Země“ (čtyřletý s maturitou) 🙂
Ale vážně. Myslím, že dříve či později dojde na organizované odstraňování zbytků raket a starých satelitů z okolí Země.
To je pravda, bral jsem to jako časový horizont bez zásahu člověka 🙂
Pokud mají v nádržích třeba jen zbytky paliva, proč se ho nepokusí sundat?? Asi nemá možnost manévrování tak aby provedl zážeh proti směru letu??
Myslím, že jde o drobná množství, která by nestačila na dostatečné snížení dráhy. Ono stačí, že se provede onen zmíněný úhybný manévr od družice – nevíme, jak je výrazný, možná na něm spálí horní stupeň poslední zbytky paliva.
Dobrý den.Moc vám děkuji za český komentář.Je asi spousta starších lidí,kteří nemají jazykovou výbavu v angličtině dokonalou.Proto je chvályhodný český překlad pro většinu z nás.Bylo by velmi příhodné aby se překlady všech vašich příspěvků konaly pravidelně.Prostě zavést tu možnost jenom nějakým kliknutím na tento překlad.To by od vás bylo velmi pozitívní.Né všichni zájemci o kosmonautiku jsou „rodilí“angličtináři…Děkuji moc!
Dobrý den,
velice nás těší, že se Vám náš nový projekt líbí. Rádi bychom takto pokrývali všechny pilotované a vědecké starty. Když bude čas a chuť, tak i nepilotované zásobovací lety k ISS.
Řekl bych, že hlavně najít ten čas, jinak skládám velké poděkování, s komentářem je sledování startu o hodně zajímavější. Díky!
E
To mne opravdu těší. Doufám, že i do budoucna budeme mít na tento program dost času. 🙂
Super doufám že to tak uděláte i při Falcon 9
Falcon bychom určitě rádi vysílali. 🙂
Výborný nápad.
Rozhodně přivítám další, ať už stihnu přímý přenos nebo později záznam…
Díky.
(bude Falcon?)
Díky za pochvalu. Falcon bychom rádi zpracovali. 😉
Mimochodem, rozhodně bych uvítal upozornění, že budou vhodné podmínky na pozorování letící rakety – sice oblohu příliš nesleduju, ale v takovémhle případě…
Tyhle případy nejsou moc časté, ale zkusit to můžeme. 😉
Super. Diky za komentovany prenos! Mimochodem, kdyz uz jste se tam tak trochu zamotal do prevodu mile-km … predpokladam omylem jste delil misto nasobil. Domnivam se spravne, ze kdyz nejprve u telemetrie uvadeli udaje (altitude) v milich (mi) .. tak se jednalo o „beznou-mezinarodni“ mili – tzn. 1.61km? Nasledne pak u udaju o perigeu a apogeu v nm = nautical (namornich) milich – tak zde to bylo 1.85km? Pak by odpovidalo, ze zazeh druheho stupne mel vytahnout drahu na 20k km (10950*1.85=20257).
Máte pravdu – měl jsem v kalkulačce nastavený obrácený převod, tedy z kilometrů na míle. A také máte pravdu s tím, že se u apsid začaly používat námořní míle.
Diky za odpoved. Abych doplnil jeste trochu chvaly – prenos „okoreneny“ o zajimave informace se nam moc libil. Cestinu ocenil hlavne muj 5ti lety kluk. Na prenosy startu koukame celkem pravidelne, tentokrat jsem mu nic nemusel prekladat + spousta zajimavych veci jako bonus. Diky!
To mám opravdu radost. Doufám, že do příštích přenosů vychytáme chyby – nejviditelnější byly míle vs. kilometry,ale byly tam i další věci, které bych chtěl eliminovat.
Jednoducho povedané – proste paráda…
Díky moc, jsme rádi, že se Vám přenos líbil.
Děkuji za živý český přenos, bylo to perfektní. Budu se těšit na další.
Děkujeme, velmi nás těší, že se Vám přenos líbil. Víme, že v něm byly chyby, ale budeme se je snažit eliminovat.
Super nápad. Sice jsem nestihl přímí přenos, ale i záznam jsem si užil. Děkuji za všechny, kteří mají tak trochu problém s angličtinou. 🙂
Těší nás, že se Vám video líbilo. Právě na neangličtináře tahle naše aktivita cílí. 😉
Dobrý den,
tak toto je zajímavá funkce, aby mi nic neuniklo.
Notify me of followup comments via e-mail
Informujte mě o reakci připomínky prostřednictvím e-mailu
(zaškrtněte políčko pod formulářem – Zanechte komentář)
Díky 🙂
Hezký den,
rádo se stalo. 😉
Dobrý den
Nevíte, k čemu jsou ty 4 věže kolem odpalovací rampy?
Dobrý den,
je to především ochrana před blesky, aby nezasáhly raketu na rampě. Jsou to v podstatě takové velké hromosvody.
Tak to som netusil, zaujimava informacia, dik!
Není zač, rádo se stalo. 😉