Tomu procesu se říká CDR – Critical Design Review a jde o mimořádně podrobnou analýzu všech systémů, které projekt potřebuje pro svou realizaci. Raketa Space Launch System (SLS) tímto důkladným rozborem prošla na výbornou. Analýza trvala 13 specializovaným týmům celých 11 týdnů. Během nich odborníci z NASA, ale i z odborných firem, které s projektem nesouvisí analyzovaly na tisíc dokumentů a 150 GB dat. Výsledkem jsou jen drobné změny projektu. Aktuální CDR byl zaměřený pouze na nejslabší verzi rakety SLS s nosností 70 tun na nízkou oběžnou dráhu. Dokončení tohoto podrobného rozboru bylo klíčové pro další pokračování přípravných prací. Letový hardware se sice už vyrábí, ale stále je možné dělat drobné změny.
Za zmínku možná stojí, že po oznámení o dokončeném CDR se na webu NASA začaly objevovat vizualizace rakety SLS, která se v jednom detailu liší od minulých obrázků. První stupeň nosiče by podle těchto vizualizací měl mít oranžovou barvu, kterou známe z externí nádrže raketoplánů. Analýza zřejmě odhalila, že nátěr není potřeba a že může povrch tvořit jen samotná izolační vrstva. Stejným procesem prošla i externí nádrž raketoplánů, která se při prvních misích natírala bílou barvou a nakonec se ukázalo, že tvoří jen zbytečnou zátěž.
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/sls_block_1_expanded_view_orion.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-210-sls.jpg
http://www.nasa.gov/…/sls-70mt-dac3-orange-night-prelaunch-uhr2.jpg?itok=OTP5jMir
Chris Bergin z NSF už delší dobu tvrdí, že s nátěrem izolační pěny SLS se nikdy nepočítalo. Nepřesnost na dosavadních vizualizacích odůvodňuje PR pokynem od manažerů SLS, aby SLS nevypadal tolik jako zrušený Ares V, ale víc jako Saturn V.
Ta snaha o odlišení od Aresu V je docela dobrý postřeh! 🙂
Na Space News to jedna vtipná (a nostalgická) duše přejmenovala na Atari Launch System. 😉
No, když si vzpomenu, jak dlouho asi stavěli Saturn 5, s tehdejšími technologiemi a s prakticky žádnou zkušeností se stavbou velkých raket a motorů …
Ale naopak s mnohem větším objemem peněz a nadšeným národem v zádech, který bral lety do vesmíru jako součást národní identity a hrdosti … jak moc se za ty roky změnilo. :-/