sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SLS má definitivně prověřené systémy

Tomu procesu se říká CDR – Critical Design Review a jde o mimořádně podrobnou analýzu všech systémů, které projekt potřebuje pro svou realizaci. Raketa Space Launch System (SLS) tímto důkladným rozborem prošla na výbornou. Analýza trvala 13 specializovaným týmům celých 11 týdnů. Během nich odborníci z NASA, ale i z odborných firem, které s projektem nesouvisí analyzovaly na tisíc dokumentů a 150 GB dat. Výsledkem jsou jen drobné změny projektu. Aktuální CDR byl zaměřený pouze na nejslabší verzi rakety SLS s nosností 70 tun na nízkou oběžnou dráhu. Dokončení tohoto podrobného rozboru bylo klíčové pro další pokračování přípravných prací. Letový hardware se sice už vyrábí, ale stále je možné dělat drobné změny.

Za zmínku možná stojí, že po oznámení o dokončeném CDR se na webu NASA začaly objevovat vizualizace rakety SLS, která se v jednom detailu liší od minulých obrázků. První stupeň nosiče by podle těchto vizualizací měl mít oranžovou barvu, kterou známe z externí nádrže raketoplánů. Analýza zřejmě odhalila, že nátěr není potřeba a že může povrch tvořit jen samotná izolační vrstva. Stejným procesem prošla i externí nádrž raketoplánů, která se při prvních misích natírala bílou barvou a nakonec se ukázalo, že tvoří jen zbytečnou zátěž.

Nová podoba rakety SLS zveřejněná po oznámení o dokončení CDR.
Nová podoba rakety SLS zveřejněná po oznámení o dokončení CDR.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Nová vizuální podoba rakety SLS
Nová vizuální podoba rakety SLS
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/sls_block_1_expanded_view_orion.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-210-sls.jpg
http://www.nasa.gov/…/sls-70mt-dac3-orange-night-prelaunch-uhr2.jpg?itok=OTP5jMir

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
9 let před

Chris Bergin z NSF už delší dobu tvrdí, že s nátěrem izolační pěny SLS se nikdy nepočítalo. Nepřesnost na dosavadních vizualizacích odůvodňuje PR pokynem od manažerů SLS, aby SLS nevypadal tolik jako zrušený Ares V, ale víc jako Saturn V.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Ta snaha o odlišení od Aresu V je docela dobrý postřeh! 🙂

gg
gg
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Na Space News to jedna vtipná (a nostalgická) duše přejmenovala na Atari Launch System. 😉

Racek
Racek
9 let před

No, když si vzpomenu, jak dlouho asi stavěli Saturn 5, s tehdejšími technologiemi a s prakticky žádnou zkušeností se stavbou velkých raket a motorů …

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Racek

Ale naopak s mnohem větším objemem peněz a nadšeným národem v zádech, který bral lety do vesmíru jako součást národní identity a hrdosti … jak moc se za ty roky změnilo. :-/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.