sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co nás čeká kolem SLS

Program nové éry americké kosmonautiky se dává pomalu ale jistě do pohybu. Na mnoha stanovištích probíhají dílčí práce, které jsou nezbytné pro výrobu lodí Orion a raket SLS. Událostí je ale mnoho a tak se v nich člověk snadno ztratí. V dnešním článku Vám proto přinášíme výhled na poslední čtvrtletí roku 2015 a souhrn nejdůležitějších chystaných momentů, které jsou naplánovány na říjen, listopad a prosinec letošního roku. O všech těchto událostech Vás budeme průběžně informovat, až budou aktuální.

Informace přinesl na naše diskusní fórum uživatel JHošek, kterému za jeho příspěvek děkujeme.

  • Na konci října by mělo být svařovací středisko pro spojování dílů rakety SLS – Vertical Assembly Center v Michoud Assembly Facility předáno provozovateli, firmě Boeing. Předání odložily nutné opravy, které byly provedeny v záruční době – o nekvalitní podlaze jsme psali v tomto článku.
  • V Michoud Assembly Facility bude kromě toho pokračovat svařování letového přetlakového exempláře lodi Orionu pro misi EM-1.
  • Během října by měl být z firmy Thales Alenia Space Italia odeslán neletový testovací kus evropského servisního modulu. Bude mířit do Plum Brook Station v Ohiu (kde je již testovací exemplář adaptéru CMA). Tady na něj budou čekat vibrační a akustické testy.
  • Neletový testovací kus horního stupně ICPS se vydá z výrobního závodu v Decatur v Alabamě do Marshall Space Flight Center.
  • V Marshallově středisku by měl být dokončen neletový exemplář adaptéru LVSA – jde o kónický díl, který bude spojovat první a druhý stupeň rakety SLS.
  • Na listopad je naplánován kalibrační zážehový test motoru RS-25 č.2059 (ten letěl na pěti misích raketoplánů a nyní je určen pro misi EM-2). Zkoušky proběhnou samozřejmě na zkušebním standu A-1 ve Stennisově středisku.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.nasa.gov/
http://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/sls_blueprint_0.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
9 let před

Pochopil jsem, že Orion dostane na misi EM-1 nový dělený tepelný štít. Znamená to, že s tím původním na misi EFT-1 byly nějaké problémy?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Nedá se říci, že byly problémy. Monolitický blok se použil naddimenzovaný, aby nasbíral údaje. Stejně tak i „kostra“ lodi byla záměrně silnější, než u letových modelů a počítalo se s tím, že se na základě dat naměřených při EFT-1 na určitých místech zeslabí – při zachování pevnosti a snížení váhy. Stejné je to i s tepelným štítem. Fungoval správně, ale data ukázala, že namáhání je takové a takové, takže by se dal použít dělený štít – jeho doba přípravy je o 2 měsíce kratší.

Karl
Karl
9 let před

Nějak mám zmatek kolem té podlahy. Nejdřív to byl velký problém, potom to byla údajně jen novinářská kachna a teď už má po záruční opravě. Jak to tedy vlastně bylo?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Karl

Chyba tam byla, ale ne tak velká, jak to některá média nafoukla.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.