sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kamery pro OSIRIS-REx jsou připravené

Příprava na vypuštění americké sondy OSIRIS-REx (plánovaný start září 2016) úspěšně pokračuje. Před pár dny dorazily do střediska společnosti Lockheed Martin, která zodpovídá za stavbu letového exempláře tři cenné zásilky. Jde o kamery, které budou sondě sloužit jako oči. Tyto přístroje vznikly na Arizonské Univerzitě. Díky systému OCAMS (OSIRIS-REx Camera Suite) budou odborníci sledovat přibližování sondy k cílovému asteroidu 101955 Bennu, s jejich pomocí budou odborníci studovat povrch tohoto asteroidu a ze snímků vyberou i místo pro odběr vzorků. Kamery jsou sice fyzicky tři, ale při misi budou spolupracovat jako jeden celek, který bude poskytovat globální data o cílovém asteroidu.

Kamerový systém OCAMS během zkoušek na testovacím stole
Kamerový systém OCAMS během zkoušek na testovacím stole
Zdroj: https://www.nasa.gov

Největší z kamer nese jméno PolyCam. Ta začne snímkovat asteroid ze vzdálenosti 2 milionů km. Jejím dalším úkolem bude pořizování detailních snímků z plánované oblasti odebírání vzorků.
MapCam se zaměří na okolí asteroidu, kde bude hledat malé „satelity“, tedy drobnější materiál v blízkosti asteroidu 101955 Bennu. Kromě toho dokáže pořizovat barevné snímky. Právě z jejích dat budou pocházet důležité údaje pro vznik topografické mapy asteroidu.
SamCam bude mít za úkol mapovat blízké snímání odebraných vzorků a přímou lokaci celého experimentu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://cdn.phys.org/newman/gfx/news/2015/osirisrex.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/osiris-rex-ocams-suite.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

OSIRIS REx poletí k Bennu. To víme už teď. Jen ta Hayabusa zatím k obyčejnému shluku čísel a písmen 🙂 V listopadu bychom ale snad už měli znát jméno. Jsem zvědav, co Japonci vyberou.

Steve
Steve
9 let před

Na kosmické sondy by se měly umísťovat opravdu kvalitní profesionální kamery. Je ale s podivem, že dnes koupíte slušnou domácí kameru, která zvládá Full HD rozlišení doslova za pakatel a ESA umístila na Rosettu zřejmě jen černobílou kameru, protože nikde na netu jsem nenašel jediný barevný snímek komety Čurjumov-Gerasimenko !! Tak astroid chtějí teď natočit v barvě, ale kometu pořídili černobíle a to v 21.stol. Přičemž barevně fotit dokázali fotit už někdy kolem r. 1910 !

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

Zadejte si „colour photo 1910“ do Google a uvidíte sami, a v r. 2014 vyfotí vědci kometu černobíle. Mars i teď mnohem vzdálenější Pluto vyfotili Američané barevně. Vědci z Esa asi šetří.

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  Steve

Ono to snímání není taková sranda. Skutečně kvalitní kamery jsou jednak drahé, a jednak opravdu náročné. Jakous takous představu mám jen z pozemských aplikací vyžadujících vysokou citlivost, předpokládám, že ve vesmíru to bude ještě daleko komplikovanější kvůli pracovním teplotám a kosmickému záření, navíc bych čekal, že kromě citlivosti budou potřebovat i velký dynamický rozsah. Černobílé kamery jsou pro podobné účely obvykle vhodnější. A navíc se taky musí šetřit přenosovými kapacitami, jestli jste někdy viděl přenosové rychlosti z kosmických sond, jistě chápete, že třeba natočit HD video by bylo vysloveně kontraproduktivní. Prostě se musí hledat kompromis mezi tím, co je možné, co je potřeba, co má vůbec smysl a co se dá vyrobit a zaplatit. A barevná kamera těmito kritérii prostě kolikrát neprojde.

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

*asteroid

Westik
Westik
9 let před
Odpověď  Steve

Jestli to nebude tím, že kometa je prostě z větší části šedá. Já teda našel během 20 sekundového hledání toto: http://vesmir.stoplusjednicka.cz/barevne-filtry-odhaluji-led-na-povrchu-komety-67pchuryumov-gerasimenko

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Není možné posuzovat kosmickou techniku podle soudobých kritérií. Počítejte se mnou – Rosetta startovala v roce 2004. Předtím se několik let stavěla. Než se začala stavět, musely se udělat projekty, které velmi přesně specifikovaly použitý hardware. Pokud si k tomu přidáme, že do kosmu se vždy posílá ozkoušená, spolehlivá technika, která je navíc odolná nejen proti střídání teplot, ale kosmickému záření, poznáme, že v době, kdy vznikaly projekty pro Rosettu moc na výběr nabylo a rozhodně se to nedá srovnávat s aktuálním stavem spotřební elektroniky. Rosetta ale disponuje několika filtry, které jí umožňují pořizovat také barevné snímky. Ale pro vědecké účely jsou vhodnější monochromatické fotky.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Steve

Problém barevných kamer je jejich výrazně nižší citlivost. V principu nejde o nic jiného než o černobílou kameru s trojnásobným rozlišením a filtry na příslušných subpixelech. Připravit se o možnost použít kameru bez filtru, je prostě plýtvání. Kamery na vesmírných sondách mají především za úkol měřit a ne posílat hezké fotky. Pro měření se i na zemi používají téměř výhradně černobílé kamery (a rozhodně ne levné). Proč? U barevného čipu je velmi obtížné zaručit, že bude na všech pixelech správná citlivost i správný barevný filtr. Pokud máte barevné fotky z vesmíru, jde většinou stejně o černobílou kameru a o dobarvení buď za pomoci složení z několika snímků s různými filtry nebo dokonce pomocí dat z jiného zařízení jako je spektrometr, který umí měřit barvy daleko lépe než jakákoli existující barevná kamera.

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
9 let před

Je někde letový plán mise ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jaroslav.Alois

Start v září 2016. O dva roky později přílet k cílovému asteroidu, mapovací fáze trvající cca. 500 dní – snímky z výšky 5 kilometrů. Během toho odběr vzorků v září 2019. Přistání návratového pouzdra na zemi v září 2023.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.