sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Změny na vesmírném parkovišti

Dnes v 9:11 středoevropského letního času se uvolnily západky na dokovací přírubě mezi lodí Sojuz TMA-16M modulem Poisk. Uvnitř lodi seděli Scott Kelly, Genndij Padalka a Michael Kornienko připraveni ve svých letových skafandrech. Není se třeba ničeho bát – mise nebyla předčasně ukončena. Sojuz TMA-16M pouze musel uvolnit své místo nadcházející lodi. Pojďme se podívat, jak manévr dopadl a za jakým účelem se vlastně podnikal.

Pár minut po půl desáté našeho času se Sojuz přiblížil k zadnímu portu modulu Zvezda a na ten se bez problému připojil. Přibližně 25 minut trvající akce byla úspěšně ukončena otevřením poklopu a posádka je nyní opět kompletní.

Řídící počítač Sojuzu TMA-16M během přeparkovávání. Zdroj: NASA.tv
Řídící počítač Sojuzu TMA-16M během přeparkovávání. Zdroj: NASA TV

Tento (na ISS již sedmnáctý) manévr měl za cíl uvolnit místo na modulu Poisk pro loď Sojuz TMA-18M. Ta nemůže blokovat Zvezdu po celou dobu trvání mise, protože se sem připojují hlavně nákladní lodě – odsud lze zvyšovat oběžnou dráhu stanice motory zásobovací lodě. Sojuz TMA-16M zde nevadí, protože zamíří k Zemi již týden po příletu nové posádky a během té doby žádný Progress nepřiletí.

Již 2. září se můžeme těšit na start Sojuzu TMA-18M. Na jeho palubě bude Sergej Volkov, který se stane součástí základní posádky, Dán Andreas Mogensen a Kazach Aidyn Aimbetov, který letí jako náhrada za zpěvačku Sarah Brightman. Poslední dva jmenovaní se za týden vrací Sojuzem TMA-16M společně s Gennadij Padalkou. Během tohoto týdne bude na stanici rekordní počet devíti lidí. Naposledy se na ISS sešlo tolik lidí v roce 2013.

Zdroj informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.stff.co.uk/blogs/wp-content/uploads/2011/11/SS-2011-11-16_21.33.18-300×187.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Jaros
Martin Jaros
9 let před

Zajimalo by mne zda by nesel tento manevr udelat v automatickem rezimu a pokud ne proc je nutne, aby v lodi byli vsichni tri kosmonaute? Predem dekuji za odpoved.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Martin Jaros

Tipuji, že proto, aby se mohli v případě problémů odpoutat od ISS a přistát na Zemi. Kdyby část posádky zůstala na stanici a Sojuz nedokázal znovu zakotvit, neměli by pak čím odletět. Rusové by jim sice mohli poslat náhradní Sojuz, ale nebylo by to hned a v případě problémů na stanici by po tu dobu chyběl záchranný člun.

maro
maro
9 let před
Odpověď  Martin Jaros

Když letíte Sojuzem, tak máte kvůli bezpečnému tvrdšímu přistání na míru vyrobenou sedačku. Tuhle sedačku musíte mít „pořád sebou“. A samozřejmě každý musí mít v kterékoliv chvíli po ruce záchranný prostředek. Není možné, aby Sojuz, který se z nějakého důvodu nemůže znovu připojit k ISS, odletěl k Zemi nekompletně obsazený. Kosmonauti musí být v každém okamžiku připraveni zahájit okamžitou evakuaci, kdyby se na ISS něco extrémně dramatického stalo. Proto se nesmí vzdálit od „své“ lodi.

maro
maro
9 let před
Odpověď  maro

P.S. Nejde samozřejmě o celou kovovou sedačku, ale jen o tu na míru vyrobenou výstelku. Když se některý kosmonaut vrací v jiném Sojuzu, než ve kterém letěl, tak si tohle „povlečení“ musí přenést do druhé lodi, ve které se bude vracet.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.