sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Po betonu přichází na řadu ocel a technika

Už za necelých pět měsíců by měly plameny nosné rakety Sojuz sežehnout slavnostní nátěr ocelových konstrukcí a poprvé rozvibrovat masy betonu rampy kosmodromu Vostočného. Pod dohledem kamer Velkého bratra, jejichž signál je přenášen na monitor vicepremiéra Dmitrije Rogozina v Moskvě, tak v těchto dnech finišují stavební práce a do finále se blíží také instalace technického vybavení. Využijeme tedy situace, kdy ještě není všechno zakrytováno a přístupná jsou i místa běžnému smrtelníkovi zapovězená. Přiblížíme si specifickou část startovací rampy, která je našim očím běžně skrytá. Pro řadu čtenářů, autora nevyjímaje, se tak jedná o novinku, byť se na Bajkonuru poprvé objevila na legendární Gagarince už v roce 1956.

Pokud si dobře prohlédnete nosnou raketu Sojuz vztyčenou na startovací rampě, zjistíte, že trysky motorů prvního a druhého stupně jsou „utopeny“ pod hranou vypouštěcího stolu. Samotnému startu předchází řada operací, od testů po tankování, které však vyžadují přístup k patě rakety. Laik si jen stěží představí, o jak rozlehlou stavbu se v případě rampy jedná. Vězte však, že využití vysokozdvižné plošiny v tomto případě ani zdaleka nestačí. Pro závěrečnou obsluhu motorů prvních stupňů se proto používá Servisní plošina (či spíše soustava plošin) zvaná „Kabina Obsluživania“.

Servisní plošina
Servisní plošina
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Tato ocelová pohyblivá konstrukce je součástí rampy. Jak je patrné z úvodu, je umístěna pod betonovou deskou startovacího stolu. Ne však napevno. Aby bylo její vybavení chráněno před ohnivým proudem po zažehnutí prvních dvou stupňů, je konstrukce usazená na kolejnicích, po kterých zajíždí do podzemního hangáru pod rampou. Vepředu je opatřena několikatunovým štítem, který hangár uzavře. Je pro představu, celá konstrukce má půdorys cca 8×8 metrů a výšku 5 metrů.

Nákres plošiny vysunuté pod kruhový otvor v rampě, do kterého zapadají motory prvního stupně (vlevo). A plošiny zaparkované v hangáru uzavřeném čelním štítem v okamžiku startu (vpravo)
Nákres plošiny vysunuté pod kruhový otvor v rampě, do kterého zapadají motory prvního stupně (vlevo). A plošiny zaparkované v hangáru uzavřeném čelním štítem v okamžiku startu (vpravo)
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Plošiny a můstky zajišťující přístup k raketě jsou uspořádány ve třech patrech a jsou vertikálně stavitelné pomoci čtyř hydraulických zvedáků. Umožnují tak přístup k libovolnému místu motorové sekce prvního a druhého stupně.

Pohled do nitra startovacího stolu. Obslužná plošina je vysunuta, ale její můstky jsou složeny.
Pohled do nitra startovacího stolu. Obslužná plošina je vysunuta, ale její můstky jsou složeny.
Zdroj: https://img-fotki.yandex.ru
Pohled z hangáru, ve kterém plošina parkuje v okamžiku startu. Po stranách jsou patrné nosníky s kolejemi pro pojezd plošiny
Pohled z hangáru, ve kterém plošina parkuje v okamžiku startu. Po stranách jsou patrné nosníky s kolejemi pro pojezd plošiny
Zdroj: https://img-fotki.yandex.ru
Celkový pohled na rampu s vysunutou plošinou. Její šedý štít je patrný zhruba uprostřed přímo mezi nohama startovního stolu.
Celkový pohled na rampu s vysunutou plošinou. Její šedý štít je patrný zhruba uprostřed přímo mezi nohama startovního stolu.
Zdroj: http://siberiantimes.com/

Na závěr mi dovolte malé shrnutí. Stavba nového ruského kosmodromu se chýlí ke konci a zatím vše nasvědčuje tomu, že k prvnímu startu dojde v plánovaném prosincovém termínu. Jedná se nepochybně o velký úspěch ruské kosmonautiky. Tomu odpovídá i velkolepá prezentace, která jeho dokončení provází. Opět se dá říct, že právem. Zaznívají v ní však některá prohlášení, pro která platí, že přání je v nich otcem myšlenky. Zkusím alespoň některá z nich zasadit do reality.

Podle představitelů Kremlu se bude jednat o nejmodernější kosmodrom na světě.
Připomínám, že Kennedyho kosmodrom NASA prochází rozsáhlou modernizací v souvislosti s blížícím se obnovením pilotovaných startů z Floridy a zahájením letů nové nosné rakety SLS. Společnost SpaceX staví zcela nový kosmodrom v Texasu. A Čína vloni dokončila kosmodrom ve Wenchangu. Minimálně tyto tři jsou s Vostočným srovnatelné, či jej převyšují.

Pohled na staveniště startovací rampy s konstrukcí mobilní obslužné věže v dubnu letošního roku
Pohled na staveniště startovací rampy s konstrukcí mobilní obslužné věže v dubnu letošního roku
Zdroj: http://www.spaceflightinsider.com/

Vostočnyj zbaví Rusko závislosti na Bajkonuru.
Tento požadavek stál za rozhodnutím o výstavbě Vostočného. Projekt však byl výrazně osekán. Na kosmodromu bude k dispozici pouze jediná rampa a to jen pro nosné rakety Sojuz. Navíc odsud budou, minimálně v příštích 6-8 letech, do vesmíru dopravovány pouze bezpilotní náklady.

Pokud se týká pilotovaného programu, ať už mezinárodních letů k ISS nebo ruských letů v rámci případného ruského národního programu, ty budou nadále možné pouze z Bajkonuru.

Vostočnyj umožní start všech ruských raket z ruského území.
Momentálně nejtěžší ruské rakety Proton startují pouze z Bajkonuru. Tady sice bude řešením nový nosič řady Angara, nicméně než plně nahradí Protony, potrvá to několik let. Do té doby, stejně jako v případě pilotovaných letů, zůstane Rusko závislé na Kazachstánu. Angary navíc mohou startovat pouze z kosmodromu Pleseck, otevření Vostočného na ně nemá žádný vliv.

Pokud si tedy Rusko pronajalo Bajkonur do roku 2050, vědělo proč tak činí. Vostočnyj má šanci stát jedním z center světové kosmonautiky. Zahájení jeho provozu je první krok k tomuto cíli. Držme mu tedy palce, aby přišly i kroky další…

Zdroje informací
http://www.russianspaceweb.com/
http://gelio.livejournal.com/

Zdroje fotografií
http://www.russianspaceweb.com/vostochny_soyuz_ko.html
https://img-fotki.yandex.ru/get/4011/30348152.1c3/0_87f20_a349832e_orig
https://img-fotki.yandex.ru/get/20/30348152.1c3/0_87f1a_7571f5c2_orig
http://siberiantimes.com/…/inside%20equip%20closer%20up.jpg
http://www.spaceflightinsider.com/…7829872308214155164_o.jpg
http://iguru.gr/wp-content/uploads/2015/07/1326158464633084773.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matouš Klugar
Matouš Klugar
9 let před

Děkuji za hezký článek, těším se až odtud bude startovat první raketa

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  Matouš Klugar

První start je plánovány na 25.prosince. Takové „druhé“ vánoce! 🙂

maro
maro
9 let před
Odpověď  Radim

První vánoce. V Rusku dostávají dárky až na Nový rok 🙂

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  maro

Neupírám Rusům jejich zvyky (nemluvě o tom, že bychom mohli zmínit ještě otázku pravoslaví. Mi jsou ale bližší křesťanské tradice 😉
Trvám tedy na “druhých” vánocích. ;-D

maro
maro
9 let před
Odpověď  maro

Chtěl jste asi napsat západokřestanské tradice, protože pravoslaví je samozřejmě křesťanství zrovna tak.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

Já myslím, že si rozumíme a snad není potřeba až tolik slovíčkařit a chytat za slova. Význam sdělení chápeme. 😉

Jan Fohler
Jan Fohler
9 let před

A pořád nevím, jak na tom stole ta raketa sedí… Ta plošina to nebude, když se před startem schová…

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před
Odpověď  Jan Fohler

Pravdepodobne na odklopných ako na Bajkonure

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Na prevej fotke je ich vidieť

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Přesně tak, nosnou raketu drží na rampě čtveřice ramen. Odklápějí se v momentě, kdy všechny motory naběhnou a získají potřebný tah.

Pro názornost doporučuji třeba youtube.com a do vyhledávání zadat „soyuz launch“.

Petr Kasan
Petr Kasan
9 let před

Super! Díky za pěkně napsaný a obsažný článek. Jen houšť 🙂

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  Petr Kasan

Děkuji. Takovéto komentáře jsou pro redakci výzvou i závazkem.

asdf
asdf
9 let před

Když se za těžké miliardy buduje rampa pro Sojuzy, znamená to v podstatě, že tato letitá raketa se možná dočká jednou 100 let provozu 😉

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  asdf

Zahájení provozu na Vostočném k tomu dává solidní šanci. Stará dáma (snad se to u raket smí takhle říct 😉 ) rozhodně nepatří do starého železa.

A jen pro představu jak „těžké“ ony miliardy jsou, jedná se o 13,5mld USD.
Ale to se nejedná jen o rampu, ale celý komplex kosmodromu ve stavu ke konci roku 2015.

asdf
asdf
9 let před
Odpověď  Radim

Tak na to, že se zatím opravdu jedná jen o jednu rampu (+ nějaká infrastruktura), mi přijde ta částka vskutku astronomická.

gg
gg
9 let před
Odpověď  asdf

Tak oni ve SpaceX moc dobře věděli, proč chtějí raketu startovat ze sklápěcího vozítka, co s raketou jednoduše zajede nad díru. 😀 Ono to některými opovrhované „fsster, better, cheaper“ opravdu leckdy docela dobře funguje.

Umí si někdo představit, kolik by v ruské režii stál takový „Сокол 9“? Ponecháme-li aspekt sociálního dumpingu stranou, to by asi Američané nepřebili. Leda snad u znovupoužitelné verze amortizované spoustou letů…

maro
maro
9 let před
Odpověď  asdf

Jenže „faster, better, cheaper“ jaksi není cesta, ale cíl, ke kterému se chce každý nějak dostat. Nebo si myslíte, že někdo naopak chce být pomalejší, horší a dražší? Něco ve smyslu „Pojďme tudy. Je to dál, ale za to horší cesta“ 🙂

gg
gg
9 let před
Odpověď  asdf

Tak to si musíte stěžovat do NASA, kde takto pojmenovali konkrétní cestu (tedy nikoli cíl). Já jen prodávám, jak jsem koupil.

maro
maro
9 let před
Odpověď  asdf

Fakt je to pojmenování cesty NASA? Ale možná jo. Jako namíření k chlebodárcům, tedy kongresu, který je dnes na prachy skoupý, že odteď už se teda plýtvat nebude. Takže nelze očekávat žádné dramatické, ale taky extrémně drahé spektakulární programy – tedy takové jako byly Apollo nebo Space Shuttle. Naopak, bude vítězit levnější robotické programy a sondy.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

Faster, better, cheaper bylo oficiální heslo výzkumného programu Discovery, jehož snahou bylo ukázat, že je možné zkoumat okolní planety a vesmír i bez mimořádně nákladných strojů – https://en.wikipedia.org/wiki/Discovery_Program. V jeho rámci byly realizovány třeba mise Mars Pathfinder, NEAR Shoemaker, Lunar Prospector, Stardust, Genesis, CONTOUR, MESSENGER, Deep Impact, Dawn, Kepler, či GRAIL.

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  asdf

No, někdy v letech padesátých to u nás vyhlásil jistý Antonín Zápotocký při jednom projevu : ..Musíme vyrábět rychleji, lépe a levněji, soudruzi … :-))

maro
maro
9 let před
Odpověď  asdf

Tahle raketa je těžká sériovka. Nakonec těch přes 700(!) startů už něco vypovídá.
A tahle rampa bude jen jedna z mnoha. Sojuz může startovat z Bajkonuru, z Plesecku, z Kourou, a teď navíc i z Vostočnyj.

JP
JP
9 let před

Spíš mě zaráží, že prioritně nestaví rampu pro Angaru, když má nahradit časem všechny deriváty R-7

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  JP

Za tímto rozhodnutím stojí peníze. Respektive jejich nedostatek.

Jeden z původních plánů počítal s jednou rampou pro Sojuzy a dvěma pro Angary. Jedna pro bezpilotní mise a druhá pro pilotovaný program. Následně byl počet zredukován na jednou Sojuz a jednou univerzální Angara.

Rampa pro Angary se však stala odsouvanou Popelkou a realizace se zatím dočkala jen rampa pro Sojuz.

V prosinci 2014 vyhlásil Roskosmos nový tender na vybudování startovacího komplexu pro Angary ve Vostočném. Jako možné datum prvního startu se dnes uvádí rok 2021.

asdf
asdf
9 let před
Odpověď  JP

Angara má hlavně nahradit Proton a Dněpr a Zenit. Sojuz jen tak neskončí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.