VIDEO: Přeparkování Sojuzu u ISS

Sojuz

U Mezinárodní vesmírné stanice panuje čilý provoz kosmických lodí. Čtyřikrát za rok se zde vystřídají Sojuzy s tříčlennou posádkou a mnohem častěji ke stanici přilétají a odlétají různé zásobovací lodě. Není divu, že řídící týmy musí mít dlouho dopředu naplánovaný letový řád a obsazenost jednotlivých dokovacích portů. Občas musí dojít i k přesunutí některého Progressu či Sojuzu k jinému portu. Taková situace se stala například 1. listopadu 2013. Během Expedice 37 tehdy Fjodor Jurčichin, Luca Parmitano a Karen Nyberg nastoupili do svého Sojuzu TMA-09M, odpojili se od modulu Rassvět a přeparkovali k modulu Zvězda, aby uvolnili místo přilétávajícímu Sojuzu TMA-11M, jehož posádka přivážela olympijskou pochodeň. Celý tento manévr byl natočen z okénka orbitálního modulu kamerou GoPro a my vám jej přinášíme v tomto článku ve FullHD kvalitě.

Video jsme 8x zrychlili, aby byl celý manévr o něco atraktivnější a hlavně aby vynikly jemné pohyby Sojuzu, které by jinak nebyly patrné. Kvůli rychlosti je však video bez zvuku. Pokud byste se chtěli podívat na video se zvukem a ve správné rychlosti, můžete navštívit kanál evropského astronauta Thomase Pesqueta na YouTube.

Zdroj obrázku:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “VIDEO: Přeparkování Sojuzu u ISS”

 1. hansnasa napsal:

  Toto video se opravdu povedlo.Je to paráda.

 2. roman hronza napsal:

  Je úžasné vidět jak kosmická loď postupně, mění vůči ISS svou pozici. Úplně nejlepší ale bylo dokování Sojuzu. Jestli tomu dobře rozumím, tak se nejříve „zástrčka“ zasune do „zásuvky“ a pak se pomalým otáčením lodi nestaví správná poloha k zaklapnutí pro „pevné spojení“. Laicky vyjádřeno 🙂

  • Michael Voplatka napsal:

   Chápete to správně. Sonda dokovacího zařízení Sojuzu se sklouzne po trychtýři svého protějšku na ISS a dojde k zachycení. Po otočení do požadované orientace je sonda zatažena dovnitř, dokud není Sojuz zajištěn háky, které jsou po obvodu dokovacího portu a na videu jsou velice dobře vidět.

 3. Tano napsal:

  Jedno z nejhezčích videi co jsem s ISS viděl. Super.

 4. Mroks napsal:

  Nádherné zábery. Mám len jednu otázku- to trepotanie (ako zástava vo vetre) odtrhnutého solárneho panela na pravej strane (aj keď je to video zrýchlené) je spôsobené zbytkami atmosféry okolo ISS alebo nejakými vibráciami ?

 5. Marek33 napsal:

  Dobrý den, zaujala mě jedna z šedivých destiček na stanici (vpravo), která při dokováni Sojuzu doslova vlaje. Dále i na spojovacím zařízení je ve spodní části jakýsi pohybující se (vlající) drátek. Co tento pohyb způsobuje? Trisky orientačních motorků Sojuzu? Díky.

 6. Martin Jaros napsal:

  Dobry den, mozna se ptam hloupe, ale neda mi to. Proc se stara lod premistuje z jednoho doku na druhy misto toho, aby nova lod primo prirazila k volnemu doku. Predem dekuji za odpoved.

  • Michael Voplatka napsal:

   Vůbec se neptáte hloupě. Naopak, výborná otázka! Snad to vysvětlím srozumitelně… Na ISS standardně bývají dva Sojuzy. Při střídání posádek jeden odletí a u stejného dokovacího portu jej později vystřídá nový. Na konci roku 2013 ale nastala mimořádná situace, kdy byly u stanice tři Sojuzy najednou. Bylo to proto, že Rusko na ISS poslalo olympijskou pochodeň před hrami v Soči (která se mimochodem dostala i na EVA). Z tohoto důvodu došlo ke střídání posádky přímo na stanici. Jenže nová posádka neměla volný port a kdyby se připojila ke Zvězdě, tak by toto místo půl roku blokovala pro budoucí Progress, který tudy přečerpává kapaliny a hlavně se stará o zvyšování oběžné dráhy ISS. Když ale na pár dní místo u Zvězdy blokoval Sojuz, který měl brzy odletět, nevadilo to.

 7. slappy napsal:

  Wow! Nedali jste tam omylem scénu z Vesmírné odyssey? : ))

  Nee, vážně nádhera!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.