VIDEO: Přeparkování Sojuzu u ISS

Sojuz

U Mezinárodní vesmírné stanice panuje čilý provoz kosmických lodí. Čtyřikrát za rok se zde vystřídají Sojuzy s tříčlennou posádkou a mnohem častěji ke stanici přilétají a odlétají různé zásobovací lodě. Není divu, že řídící týmy musí mít dlouho dopředu naplánovaný letový řád a obsazenost jednotlivých dokovacích portů. Občas musí dojít i k přesunutí některého Progressu či Sojuzu k jinému portu. Taková situace se stala například 1. listopadu 2013. Během Expedice 37 tehdy Fjodor Jurčichin, Luca Parmitano a Karen Nyberg nastoupili do svého Sojuzu TMA-09M, odpojili se od modulu Rassvět a přeparkovali k modulu Zvězda, aby uvolnili místo přilétávajícímu Sojuzu TMA-11M, jehož posádka přivážela olympijskou pochodeň. Celý tento manévr byl natočen z okénka orbitálního modulu kamerou GoPro a my vám jej přinášíme v tomto článku ve FullHD kvalitě.

Video jsme 8x zrychlili, aby byl celý manévr o něco atraktivnější a hlavně aby vynikly jemné pohyby Sojuzu, které by jinak nebyly patrné. Kvůli rychlosti je však video bez zvuku. Pokud byste se chtěli podívat na video se zvukem a ve správné rychlosti, můžete navštívit kanál evropského astronauta Thomase Pesqueta na YouTube.

Zdroj obrázku:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “VIDEO: Přeparkování Sojuzu u ISS”

 1. hansnasa napsal:

  Toto video se opravdu povedlo.Je to paráda.

 2. roman hronza napsal:

  Je úžasné vidět jak kosmická loď postupně, mění vůči ISS svou pozici. Úplně nejlepší ale bylo dokování Sojuzu. Jestli tomu dobře rozumím, tak se nejříve „zástrčka“ zasune do „zásuvky“ a pak se pomalým otáčením lodi nestaví správná poloha k zaklapnutí pro „pevné spojení“. Laicky vyjádřeno 🙂

  • Michael Voplatka napsal:

   Chápete to správně. Sonda dokovacího zařízení Sojuzu se sklouzne po trychtýři svého protějšku na ISS a dojde k zachycení. Po otočení do požadované orientace je sonda zatažena dovnitř, dokud není Sojuz zajištěn háky, které jsou po obvodu dokovacího portu a na videu jsou velice dobře vidět.

 3. Tano napsal:

  Jedno z nejhezčích videi co jsem s ISS viděl. Super.

 4. Mroks napsal:

  Nádherné zábery. Mám len jednu otázku- to trepotanie (ako zástava vo vetre) odtrhnutého solárneho panela na pravej strane (aj keď je to video zrýchlené) je spôsobené zbytkami atmosféry okolo ISS alebo nejakými vibráciami ?

 5. Marek33 napsal:

  Dobrý den, zaujala mě jedna z šedivých destiček na stanici (vpravo), která při dokováni Sojuzu doslova vlaje. Dále i na spojovacím zařízení je ve spodní části jakýsi pohybující se (vlající) drátek. Co tento pohyb způsobuje? Trisky orientačních motorků Sojuzu? Díky.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Za všechno mohou vibrace. Jejich zdroje jsou různé – čerpadla v interiéru stanice, různé pohyblivé přístroje, ale třeba i cvičící astronauti. technici se při konstrukci na Zemi snažili šíření vibrací co nejvíce zabránit, ale úplně eliminovat nejdou. Vibrace jsou to droboučké, takže nemohou ohrozit například konstrukci solárních panelů (těm rozkmitání těmito drobnými vibracemi nehrozí. Chvění je ale dostatečné na to, aby rozhýbalo drobné díly vně stanice. Proud spalin z korekčních trysek je relativně slabý a navíc na tak velkou vzdálenost asi nebude mít žádnou sílu. Spíše bych sázel na ty vibrace.

  • slappy Redakce napsal:

   Taky mě to zaujalo. Mohlo by jít i o vliv zbytků atmosféry? Video je přecijen zrychlené, v reálném čase je to vlání sotva postřehnutelné..

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To se mi opravdu nezdá. Atmosféra je ve výšce ISS opravdu mimořádně slabá – rozhodně by to nestačilo na rozechvění čehokoliv. Opravdu bych věřil spíše těm vibracím.

 6. Martin Jaros napsal:

  Dobry den, mozna se ptam hloupe, ale neda mi to. Proc se stara lod premistuje z jednoho doku na druhy misto toho, aby nova lod primo prirazila k volnemu doku. Predem dekuji za odpoved.

  • Michael Voplatka napsal:

   Vůbec se neptáte hloupě. Naopak, výborná otázka! Snad to vysvětlím srozumitelně… Na ISS standardně bývají dva Sojuzy. Při střídání posádek jeden odletí a u stejného dokovacího portu jej později vystřídá nový. Na konci roku 2013 ale nastala mimořádná situace, kdy byly u stanice tři Sojuzy najednou. Bylo to proto, že Rusko na ISS poslalo olympijskou pochodeň před hrami v Soči (která se mimochodem dostala i na EVA). Z tohoto důvodu došlo ke střídání posádky přímo na stanici. Jenže nová posádka neměla volný port a kdyby se připojila ke Zvězdě, tak by toto místo půl roku blokovala pro budoucí Progress, který tudy přečerpává kapaliny a hlavně se stará o zvyšování oběžné dráhy ISS. Když ale na pár dní místo u Zvězdy blokoval Sojuz, který měl brzy odletět, nevadilo to.

 7. slappy Redakce napsal:

  Wow! Nedali jste tam omylem scénu z Vesmírné odyssey? : ))

  Nee, vážně nádhera!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.