Na úterý připravujeme speciální článek

Asi bychom mezi fanoušky kosmonautiky nenašli nikoho, kdo by neměl v kalendáři, na počítači, na sociální síti, nebo alespoň v paměti nějak zvýrazněné datum 14. července. Právě tehdy totiž americká sonda New Horizons proletí pouhých 12 500 kilometrů od trpasličí planety Pluto. Poprvé v v historii prozkoumáme tento neznámý svět, který se zatím jen nesměle ukazuje na stále se zlepšujících fotkách. Na našem portálu nemůžeme tuto kosmonautickou událost roku ignorovat a proto Vás prostřednictvím tohoto článku chceme seznámit s tím, co jsme si pro Vás, čtenáře našeho portálu, na úterý připravili.

Naši pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou na náš speciální článek, kde jsme pokrývali přistání pouzdra Philae na kometě. Na 14. července chystáme velmi podobný formát. V deset hodin dopoledne našeho času vyjde článek, který budeme během dne doplňovat o nové události, zajímavosti a zkrátka všechno, co by nemělo zapadnout.

Snímek Pluta ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů

Snímek Pluta ze vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Je tu ale jedna velmi důležitá věc, kterou budeme v průběhu „online přenosu“ opakovaně zdůrazňovat. Jak jsme již vysvětlovali v tomto článku s často kladenými dotazy, sonda New Horizons nebude po dobu 24 hodin v době nejbližšího průletu komunikovat se Zemí. Má se totiž plně věnovat focení a měření a nezdržovat se s odesíláním dat. To znamená, že prvních fotek z maximálního přiblížení bychom se mohli dočkat až v na konci noci z úterý na středu, spíše ve středu dopoledne. O tyto fotky Vás neochudíme, jen budou zařazeny do nových článků.

Náš přenos poběží zhruba od již zmíněných deseti hodin dopoledne do zhruba jedenácti večer. Budeme se snažit, abyste se tu ani při absenci aktuálních fotek nenudili. Jednak se můžete těšit na aktuální informace o tom, kde sonda zrovna je, kolik km ji od Pluta dělí a další zajímavosti – třeba z historie této mise, ale ukážeme Vám také fotky ze sondy, které pořídila v posledních hodinách a dnech před nejbližším průletem.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/300px-Encounter_01_lg.jpg
http://www.nasa.gov/…/nh-7-10-15_pluto_image_nasa-jhuapl-swri_0.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Na úterý připravujeme speciální článek”

 1. Vincent Kerman napsal:

  Neví někdo kdy nebo jestli vůbec přijdou v dohledné době pár dní i informace o tamní dusíkaté „atmosféře“? Ty mi přijdou stejně zajímavé jako fotky.

 2. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Zajímavé. Pěkně kulatá rychlost 🙂 100 000 km každé 2 hodiny….

 3. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Už jen 500 000….

 4. Spytihněv Čumpelík napsal:

  Právě teď přesně 700 000 km od Pluta. Už se rozehřívám 🙂

 5. Radoslav Packa napsal:

  Ocenil by som, keby sa v názve článku pri slove „AKTUALIZOVÁNO“ použil dátum a čas, aby bol lepší prehľad o čase aktualizácie.

 6. hulvath napsal:

  A jste Velkopodnikatel, Stredni podnikatel, nebo Malopodnikatel ?

 7. sima napsal:

  Zajímalo by mne, kolik lidí z redakce si bude brát v úterý dovolenou v práci 🙂

 8. Papánek napsal:

  sonda New Horizons nebude po dobu 24 hodin v době nejbližšího průletu komunikovat se Zemí.

  To je myšleno jak? To furt opakujete, není lepší napsat od do? Pokud to je 12 hodin před a 12 hodin po průletu + ten signál nějakou dobu letí, tak moc nechápu, jak mohou být první fotky v úterý v noci.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.