sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

VIDEO: Přeparkování Sojuzu u ISS

Sojuz

U Mezinárodní vesmírné stanice panuje čilý provoz kosmických lodí. Čtyřikrát za rok se zde vystřídají Sojuzy s tříčlennou posádkou a mnohem častěji ke stanici přilétají a odlétají různé zásobovací lodě. Není divu, že řídící týmy musí mít dlouho dopředu naplánovaný letový řád a obsazenost jednotlivých dokovacích portů. Občas musí dojít i k přesunutí některého Progressu či Sojuzu k jinému portu. Taková situace se stala například 1. listopadu 2013. Během Expedice 37 tehdy Fjodor Jurčichin, Luca Parmitano a Karen Nyberg nastoupili do svého Sojuzu TMA-09M, odpojili se od modulu Rassvět a přeparkovali k modulu Zvězda, aby uvolnili místo přilétávajícímu Sojuzu TMA-11M, jehož posádka přivážela olympijskou pochodeň. Celý tento manévr byl natočen z okénka orbitálního modulu kamerou GoPro a my vám jej přinášíme v tomto článku ve FullHD kvalitě.

Video jsme 8x zrychlili, aby byl celý manévr o něco atraktivnější a hlavně aby vynikly jemné pohyby Sojuzu, které by jinak nebyly patrné. Kvůli rychlosti je však video bez zvuku. Pokud byste se chtěli podívat na video se zvukem a ve správné rychlosti, můžete navštívit kanál evropského astronauta Thomase Pesqueta na YouTube.

Zdroj obrázku:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
9 let před

Wow! Nedali jste tam omylem scénu z Vesmírné odyssey? : ))

Nee, vážně nádhera!

Martin Jaros
Martin Jaros
9 let před

Dobry den, mozna se ptam hloupe, ale neda mi to. Proc se stara lod premistuje z jednoho doku na druhy misto toho, aby nova lod primo prirazila k volnemu doku. Predem dekuji za odpoved.

Martin Jaros
Martin Jaros
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Dekuji za odpoved, ted je mi to jasne

kopapaka
kopapaka
9 let před

Nádhera…

Marek33
Marek33
9 let před

Dobrý den, zaujala mě jedna z šedivých destiček na stanici (vpravo), která při dokováni Sojuzu doslova vlaje. Dále i na spojovacím zařízení je ve spodní části jakýsi pohybující se (vlající) drátek. Co tento pohyb způsobuje? Trisky orientačních motorků Sojuzu? Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Marek33

Za všechno mohou vibrace. Jejich zdroje jsou různé – čerpadla v interiéru stanice, různé pohyblivé přístroje, ale třeba i cvičící astronauti. technici se při konstrukci na Zemi snažili šíření vibrací co nejvíce zabránit, ale úplně eliminovat nejdou. Vibrace jsou to droboučké, takže nemohou ohrozit například konstrukci solárních panelů (těm rozkmitání těmito drobnými vibracemi nehrozí. Chvění je ale dostatečné na to, aby rozhýbalo drobné díly vně stanice. Proud spalin z korekčních trysek je relativně slabý a navíc na tak velkou vzdálenost asi nebude mít žádnou sílu. Spíše bych sázel na ty vibrace.

slappy
9 let před
Odpověď  Marek33

Taky mě to zaujalo. Mohlo by jít i o vliv zbytků atmosféry? Video je přecijen zrychlené, v reálném čase je to vlání sotva postřehnutelné..

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  slappy

To se mi opravdu nezdá. Atmosféra je ve výšce ISS opravdu mimořádně slabá – rozhodně by to nestačilo na rozechvění čehokoliv. Opravdu bych věřil spíše těm vibracím.

Mroks
Mroks
9 let před

Nádherné zábery. Mám len jednu otázku- to trepotanie (ako zástava vo vetre) odtrhnutého solárneho panela na pravej strane (aj keď je to video zrýchlené) je spôsobené zbytkami atmosféry okolo ISS alebo nejakými vibráciami ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Mroks

Detailně jsem to popisoval uživateli Marek33 v této diskusi – osobně bych věřil vibracím, které se šíří z interiéru stanice.

Mroks
Mroks
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ráno mi nezobrazilo všetky komentáre a tak mi tá diskusia o vibráciách úplne ušla.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Mroks

Nic se neděje, to se stane. 😉

Tano
Tano
9 let před

Jedno z nejhezčích videi co jsem s ISS viděl. Super.

roman hronza
roman hronza
9 let před

Je úžasné vidět jak kosmická loď postupně, mění vůči ISS svou pozici. Úplně nejlepší ale bylo dokování Sojuzu. Jestli tomu dobře rozumím, tak se nejříve „zástrčka“ zasune do „zásuvky“ a pak se pomalým otáčením lodi nestaví správná poloha k zaklapnutí pro „pevné spojení“. Laicky vyjádřeno 🙂

hansnasa
hansnasa
9 let před

Toto video se opravdu povedlo.Je to paráda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.