sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Školáci vyberou jméno pro SLS

Saturn – byl římský bůh zemědělství a sklizně, Ares – řecký bůh války, SLS – Vesmírný vynášecí systém. Kdo uhodne, co se do téhle trojice nehodí, dostane bludišťáka. U rakety je samozřejmě rozhodující, jak je postavená, jaké používá materiály a technologie, jak je spolehlivá a tak dále. Už Shakespeare říkal: „Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ Jenže v prostředí kosmonautiky dostává názor anglického velikána trhliny. Jméno pro raketu, nebo kosmickou loď je velmi důležité, protože pak se dá tato technologie mnohem lépe marketingově uchopit a lety do vesmíru se pak pro veřejnost popularizují mnohem lépe.

Nyní se zdá, že nová americká superraketa SLS – Space Launch System  – dostane nové jméno, které bude důstojnější a zapamatovatelnější. Přecijen má jít o raketu, která by měla lidstvu otevřít nové možnosti (zda tomu tak skutečně bude, necháme zatím otevřené) a proto je vhodné, aby měla nějaké zvučné jméno. A nejde jen o samotnou raketu. Nové jméno by měl dostat i samotný program, který obnáší využívání rakety SLS a lodi Orion, kterému se zatím říká „Nová éra americké kosmonautiky“. Pokud projde schvalovací proces americkými úřady, mohli by jména vybírat američtí školáci.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.collectspace.com/images/news-082814a-lg.jpg

 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
9 let před

Když už to mají všechno z mytologie, tak mě by se líbila „Theia“

– manželka Titána Hyperióna, matka boha Hélia (Slunce), bohyně Seléné (Měsíce) a bohyně Éós (Jitřenky)

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Kenny007

Oproti Saturnovi nebo Aresovi to nezní moc úderně 😉
Já bych logicky pokračoval v řadě a pojmenoval ji Uranus.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpověď  Asdf

Nebo opačným směrem Gaia 😀

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Kenny007

Proč Gaia?

Kenny007
Kenny007
9 let před

Ares je Mars, Saturn je jasný, no a Gaia (Země) je opačným směrem než Uranus 😀

Michal Bursík
Michal Bursík
9 let před
Odpověď  Kenny007

To jako symbolicky, že se dál nedostane?

Kenny007
Kenny007
9 let před

Tož to ne, ale zvykli jsme si na jména nosičů jako Agena,Ariane, Titan, Delta, Sojuz, R7, Saturn, Proton, Redstone, Thor, Vega a podobné. Zvykneme si na cokoli.
Tento nosič je navzdory brutální ceně nejlepší co bude teď lidstvo mít. Na jméně nezáleží. Jak napsal už Shakespeare „Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“
Jen abychom ho dokázali využít na maximum. Theia co jsem psal já, je stejné jméno jako kterékoli jiné, jen ve mě evokovalo v souvislosti s tou mytologíí lety k Měsíci a dál. To je celé. A Gaia ? To byl řecký název pro Zemi. A ta by měla vkládat v podobné kroky kupředu velké naděje.
Byť fandím spíše soukromému sektoru, tak tohle je nosič co nás může dostat k asteroidům a planetám.

Michael Voplatka
9 let před

Na jednu stranu souhlasím s Asdf, že by to chtělo nějaké údernější jméno ve stylu Vulkán, Titan nebo mě teď třeba napadl Poseidon, ale na stranu druhou, Gaia i Theia se mi moc líbí.

Dušane, známe nějaké termíny, kdy by jména mohla být vybrána?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Termín jsem zatím žádný neviděl.

MarekV
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Hezky úderné je Zetor. To ale, myslím, neprojde.

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  MarekV

Ještě úderněji zní Rudý únor, to by mohlo projít 😉

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Asdf

To by prošlo určitě. Koneckonců spolu se 4. červencem se jedná o jednu z nejvýznamějších událostí amerických dějin 🙂

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Asdf

No právě 😉

Josif
Josif
9 let před
Odpověď  MarekV

Ale zrovna pro to bych hlasoval Jenomže já nejsem americký školák

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Poseidon by byl skvělý. Pokud SLS bude vozit převážně Oriona, tak to bude docela stylové, protože podle některých bájí to byl Orionův otec. Prsty v Orionově zrození měl i Zeus a proč tedy krále mezi raketovými nosiči nenazvat rovnou podle vládce všech řeckých bohů? Akorát by byla sranda to pak skloňovat:“Vstříc oběžné dráze letí Zeus s Orionem….a teď už vidíme Dia, jak odhazuje pomocné bloky.“ 🙂

gg
gg
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Výkonnější alternativa Saturnu V se měla jmenovat Nova. Tohle sice nebude tak impozantní stroj, ale vzhledem k efektivnějším motorům by se jako výkonnější asi klasifikovat dal (určitě na meziplanetární dráhy). Tak proč ne Nova? 😉

Kenny007
Kenny007
9 let před

Poseidon by byl fajn, očistilo by to jméno, bohužel použité pro balistickou střelu UGM-73 Poseidon..
Podle konfigurace 10, nebo 14 jaderných hlavic po 50 kt, dolet 4000 – 5200 kilometrů.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Na Gaiu je ještě brzy. Sice máme dablované třeba i Juno, ale tam je to s odstupem více než půlstoletí. Navíc mně osobně Gaia evokuje spíš něco jako generační kosmickou loď.

Rico
Rico
9 let před

dalo by sa inspirovat nazvami lodi zo Star Treku, tam bolo vela dobrych mien z mytologie aj inych oblasti:
Defiant, Ulysses, Antares, Stargazer, Nebula, Souvereign, Galaxy, Armstrong, Callisto, Reliant, Intrepid, Oddysey, Yeager,…

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Rico

Antares asi ne, ten si zabrala už Orbital. A upřímně, pro raketu takové veliksoti mi z uvedených jmen přijde vhodné jen Galaxy případně Oddysey.

Milan Školuda
Milan Školuda
9 let před

Ja by som jednoznačne zahlasoval za Titanic 🙂

Kenny007
Kenny007
9 let před

Mno zas to s tím megalomanstvím nepřehnat. SpaceX prý mají do konce roku přijít s něčím novým, tak třeba nevydrží tohlo prvenství SLS dlouho. Abysme se nedočkali za chvíli nějakých VLUBR (Very Large Ultra Big Rocket) 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.