sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Startuje Ariane 5 s telekomunikačními stelity

Pokud přípravy nezhatí počasí, vznese se z kosmodromu v Kourou dnes ve 23:16 našeho času nejsilnější evropská raketa – Ariane 5. Na její palubě už jsou několik desítek hodin umístěné dvě telekomunikační družice. DirectTV 15 a Sky Mexico 1 mají za úkol šířit z oběžné dráhy signály televizních programů do milionů domácností ve Spojených státech a Latinské Americe. V tomto článku máte možnost celý start sledovat živě.

AKTUALIZACE: Okno s přímým přenosem jsme nahradili záznamem startu.

První stupeň se vypne 8 minut a 54 sekund po startu a ke slovu se dostane stupeň horní s kyslíkovodíkovým motorem HM7B. Jeho zážeh bude trvat téměř 16 minut, dokud sestava nedosáhne rychlosti témě 9 300 m/s. Výsledná oběžná dráha tak bude mít výšku 35 930 x 250 kilometrů se sklonem 6° vůči rovníku.

Družice DirectTV 15 se od horního stupně oddělí 27 minut a 14 sekund po startu, o pár minut později se odhodí válcovitý adaptér Sylda 5, čímž odkryje mexický satelit. Posledním krokem k úspěšnému startu bude oddělení satelitu Sky Mexico 1, ke kterému dojde 37 minut a 59 sekund po startu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/2015/05/27/a223-mission-status-center/

Zdroje obrázků:
http://i2.wp.com/www.broadbandtvnews.com/…/Arianespace-VA-210.jpg?resize=350%2C200

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Neználek
Neználek
10 let před

Já jsem myslel že telekomunikační družice je umístěná na geostacionární dráze. Velmi zajímavá novinka toto 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Neználek

Samozřejmě máte pravdu – ale na výše zmíněné oběžné dráze se družice uvolní od horního stupně. Svými vlastními motory pak vystoupají z této dráhy, které se říká dráha přechodová ke geostacionární na klasickou kruhovou geostacionární dráhu.

Neználek
Neználek
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Takže, pochopil jsem správně, že pro řídící středisko práce končím vypuštěním posledního satelitu? a zbytek práce(konečné umístění setelitů) převezme nejmenovaná společnost, která je vlastníkem družice?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Neználek

Přesně tak, uhodil jste hřebíček na hlavičku – jakmile se oddělí poslední satelit, je start považován za úspěšný. Středisko, které řídí start v tu chvíli začne aplaudovat a všichni se objímají :-). Další provoz družic, včetně testů palubních systémů, nebo úprav oběžné dráhy už řeší majitelé jednotlivých družic.

gg
gg
10 let před
Odpověď  Neználek

„Středisko, které řídí start v tu chvíli začne aplaudovat a všichni se objímají :-).“

Pozor, nezapomenout na proslovy! 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  gg

Pravda, nezbytná to součást každého startu 😀

roman hronza
roman hronza
10 let před

zdá se mi to, nebo se skutečně komentátor spletl a 2 x označil raketu Ariane jako AMAZON (v čase 1:33 záznamu) 🙂

gg
gg
10 let před
Odpověď  roman hronza

V novém, drsně konkurenčním kosmíckém prostředí je zapotřebí snižovat cenu startů product placementem a reklamami. 😉 Navíc jste si jako vnímavý jedinec právě ušetřil spoustu peněz – při objednávce orbitálního nebo suborbitálního letu od Blue Origin můžete zadat slevový kód AMAZON. 5 % orbitálního nebo 15 % suborbitálního letu tak získáte zdarma. Slevu nelze použít opakovaně! 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  roman hronza

On se do toho chudák zamotal sám. Ten první Amazon byl správně – „It was a new rumble in the Amazon jungle …“ otrocky přeloženo „V Amazonském pralese byl docela rámus“. Komentátor ale asi chtěl spíše připomenout historický zápas v boxu z roku 1974, kdy se proti sobě postavili George Foreman a Muhammad Ali – viz http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rumble_in_the_Jungle. No a jak pak chtěl říct Ariane, tak už mu Amazon zůstal na jazyku a bylo to na světě. 🙂

roman hronza
roman hronza
10 let před

podle informace ze spaceflightnow.com se jedná o 65 (!!) v ŘADĚ úspěšný start rakety Ariane 5 od roku 2003. GTATULUJEME !! (myslím že mohu mluvit i za ostatní)

http://spaceflightnow.com/2015/05/27/a223-mission-status-center/

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  roman hronza

To je hodně dobrá spolehlivost. Klobouk dolů.

Karel
Karel
10 let před

Start krásný, ostatně jako všechny, ale probůh satelit s televizními kanály? Nic užitečnějšího by tam nebylo ? ://

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Karel

Každý satelit má nějaký úkol – tyto družice budou šířit televizní signál. 🙂

Karel
Karel
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já vím, každé přání musí být splněno 😀
Ještě kdyby satelity šířily i peníze 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Karel

Ony je šíří – jejich provozovatelům do kapsy 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.