sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak nehoda Progressu ovlivní jízdní řád ISS?

Pohled na ISS očima termokamery Dragonu.

Progress M-27 shořel i s téměř dvěma a půl tunami zásob včera ve 4:20 našeho času nad jižní částí Tichého oceánu. Nespálené trosky mohly dopadnout do oceánu, nebo na území Chile a Argentiny až po Falklandské ostrovy. Zatím ale nikdo žádný úlomek nenašel a není jisté, zda se někdy vůbec něco najde. Po Progressu se tedy „slehla zem“, ale následky jeho selhání se budou řešit ještě několik týdnů. Z bezpečnostních důvodů bude potřeba překopat dosavadní plány provozu ISS na nejbližší období. Dojde k odkladům, urychlením ale i prohození pořadí startů.

Než se dostaneme ke změnám, které mohou nastat, řekneme si nejprve, jaký měl být původní plán – už za pár dní – 11. května se měl od ISS oddělit Sojuz TMA-15M. V jeho útrobách by se na Zemi vracela trojice Samantha Cristoforetti, Anton Škaplerov, Terry Virts. V okamžiku oddělení lodi od stanice by skončila 43. dlouhodobá expedice a na stanici by zůstal zárodek 44. dlouhodobé expedice – Scott Kelly, Michail Kornijenko a Gennadij Padalka.

Posádka Sojuzu TMA-17M - Oleg Kononěnko, Kjell Lindgren a Kimija Jui
Posádka Sojuzu TMA-17M – Oleg Kononěnko, Kjell Lindgren a Kimija Jui
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Tato trojice by se 26. května dočkala doplnění na plný stav šesti osob. Právě v tento den měla totiž z Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz-FG, která by na oběžnou dráhu vynesla kosmickou loď Sojuz TMA-17M – její posádku by tvořili Rus Oleg Kononěnko, Japonec Kimija Jui a Američan Kjell Lindgren. Posádka by 19. června přijala zásoby, které tam má dopravit sedmá zásobovací loď Dragon (start 19. června). V srpnu by se pak 44. dlouhodobá expedice dočkala další zásobovací lodi Progress M-28M.

Kvůli selhání Progressu M-27M se ale zřejmě budou hrát termínová „škatulata, hejbejte se“. Vyšetřování zatím ukazuje, že nehodu pravděpodobně způsobil horní stupeň rakety Sojuz 2-1A, což je docela dobrá varianta, protože tento nosič se nepoužívá pro vynášení pilotovaných lodí Sojuz. Nikdo však zatím nedokázal spolehlivě garantovat, že chyba nebyla v Progressu samotném. To by byl pochopitelně mnohem větší problém, protože tato loď má některé systémy velmi podobné těm, které se používají na pilotovaných Sojuzech. Jelikož nikdo nechce riskovat problémy u letu s posádkou, je na místě maximální opatrnost.

Logo 44. dlouhodobé expedice
Logo 44. dlouhodobé expedice
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Momentálně se tedy zdá, že Rusové zařadí nepilotovaný let Progressu M-28M ještě před pilotovaný Sojuz TMA-17M. Výrobu ruských lodí sice můžeme označit jako sériovou, přesto není možné připravit novou loď za týden. Aby se splnily všechny potřebné testy, kontroly a nařízení, chvíli to trvá. Přičtěme k tomu i čas potřebný pro vyšetřování nehody a dostaneme se na začátek července, což je při posunu z původně plánovaného srpna docela slušný výkon.

Příprava Progressu M-28M
Příprava Progressu M-28M
Zdroj: http://www.tsenki.com/

Teprve až poté, co Progress M-28M bezpečně dorazí k ISS a nevyskytne se žádný problém, dostane start pilotovaného Sojuzu TMA-17M zelenou. Momentálně se počítá se startem v polovině července, tedy o necelé dva měsíce později, než se původně očekávalo.

Jelikož posádce na ISS nehrozí akutní nedostatek zásob, není nutné snižovat dočasně počet členů posádky na tři. Čím více je totiž na palubě lidí, tím více vědeckých experimentů mohou vykonat. Pokud by Sojuz TMA-15M odletěl v dříve plánovaném termínu, tak by na ISS pobývali tři lidé více než dva měsíce. plány tedy hovoří o tom, že Samantha Cristoforetti, Anton Škaplerov a Terry Virts zůstanou na ISS déle – jejich odlet by mohl přijít až 12. června. Uvidíme, jak to nakonec dopadne a zda se aktuální stav nějak odrazí na termínu příletu lodi Dragon. Podle aktuálně nastavené situace by byli v době příletu na ISS jen tři lidé. Zřejmě až další týdny přinesou odpovědi na pár zbývajících otázek.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/2015/05/progress-m-27m-demise-russia-schedule/

Zdroje obrázků:
http://forum.nextinpact.com/uploads/gallery_97095_146_448533.png
https://upload.wikimedia.org/…crew_at_Lyndon_B._Johnson_Space_Center.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/1188px-ISS_Expedition_44_Patch.png
http://www.tsenki.com/upload/iblock/927/IMG_1538.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
sima
sima
9 let před

Ahoj,
ví se(v případě, že by start TMA-17M přišel až v červenci), zda Kononěnko a spol budou na ISS jen cca 4 měsíce nebo se veškeré budoucí starty posunou o dva měsíce a tím pádem by se mohl ještě prodloužit roční pobyt Kellyho a Kornienka? Diky

Marek
Marek
9 let před

Pozitívna vec na tom je, že ak by prilietali až 12. júla, tak sa tým pádom môžeme tešiť o 2 mesiace dlhší „Denník astronautky“!

Michael Voplatka
9 let před
Odpovědět  Marek

To je pravda. A já už jsem si myslel, že si konečně oddychnu. 😀 😉

Michael Voplatka
9 let před
Odpovědět  Marek

A ještě malé upřesnění – současný plán počítá s návratem Sojuzu TMA-15M 12. června (tedy júna) ne července, jak jste psal vy.

Marek
Marek
9 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Pardon sekol som sa. Pri čítaní som čítal že červenec. 😀

https://kosmonautix.cz/2015/05/09/jak-nehoda-progressu-ovlivni-jizdni-rad-iss/