křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (OneWeb F20)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké ministerstvo obchodu

Americké ministerstvo obchodu oznámilo změny pravidel pro kontrolu vývozu vesmírných technologií. Nové předpisy usnadní americkým společnostem prodej družic, nosných raket a dalších technologií souvisejících s vesmírem blízkým spojencům v rámci konkurenceschopnosti.

Ramses

Představitelé ESA a OHB Italia smlouvu v hodnotě 63 milionů eur pro přípravné práce na misi Ramses, Rapid Apophis Mission for Space Safety, která se vydá k asteroidu Apophis před jeho těsným průletem kolem Země v dubnu 2029.

Memorandum kosmodromů

Osm kosmodromů z šesti zemí podepsalo memorandum o porozumění 13. října během akce konané na Mezinárodním astronautickém kongresu (IAC). Smlouva nastiňuje plány pro spolupráci kosmodromů při řešení problémů s rozvojem a provozem jejich zařízení.

Kepler Communications

Evropská kosmická agentura udělila skupině vedené Kepler Communications, menší kanadský družicový operátor, kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na vývoj optické přenosové sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Další mise Crew Dragonu

NASA uvedla, že použije Crew Dragon pro misi Crew-10 k ISS, která je plánována na únor 2025, tak pro misi Crew-11 naplánovanou na červenec. Důvodem je vyhodnocení zda bude nutné provést další zkušební let kosmické lodi Starliner.

Axiom Extravehicular Mobility Unit

Na Mezinárodním astronautickém kongresu dne 16. října společnosti Axiom Space a Prada odhalily podrobnosti o obleku Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který Axiom vyvíjí pro lunární mise v rámci programu Artemis.

Gaofen-12

Raketa Dlouhý pochod 4c vynesla z kosmodromu Jiuquan družici Gaofen-12. Družice je součástí civilního čínského systému pro pozorování Země s vysokým rozlišením.

Airbus defense and space division

Divize obrany a vesmíru společnosti Airbus oznámila plány na snížení až o 2 500 pozic do poloviny roku 2026. Tento krok následuje po téměř dvou letech těžkých ztrát, což Airbus přimělo přizpůsobit se vyvíjejícím se tržním podmínkám.

Qianfan

Čína v úterý úspěšně vypustila druhou skupinu 18 družic Qianfan pro plánovanou megakonstelaci Thousand Sails, která má mít 14 000 družic. Družice vynesla raketa Dlouhý pochod 6A odstartovala z Taiyuan Satellite Launch Center.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Jaké články byste u nás chtěli vidět o prázdninách?

Logo kosmonautix.cz

Vážení čtenáři, po více než dvou měsících přichází opět krátký článek, ve kterém se nedozvíte nic nového o kosmonautice. Přesto si myslím, že má důvod pokračovat ve čtení. Následující řádky Vám ukáží, že anketní pole, které máme v pravém sloupci tam není jen na okrasu, ale že s jeho pomocí sbíráme informace od Vás, čtenářů. Do právě skončené ankety, jejíž výsledky si tu nyní rozebereme nám přišlo téměř 550 hlasů, takže výsledky mají slušnou vypovídací hodnotu. Zároveň jsme pro Vás připravili anketu novou – jejím prostřednictvím se můžete spolupodílet na přípravě tématického plánu na letní prázdniny.

Jak už naši pravidelní čtenáři vědí, na našem blogu vychází denně minimálně jeden článek, poslední dobou to ale bývají spíše články dva. Stejně tak naši čtenáři vědí, že si ani v létě nevybíráme dovolené a stále vydáváme články. Letos bychom Vás chtěli do přípravy na léto zapojit – zajímá nás, jaký formát článků by se Vám v červenci a srpnu nejvíce líbil.

Jen pro upřesnění – pokud vyhraje například možnost „více fotočlánků“, tak to neznamená, že fotočlánky budou tvořit 75% našich článků. Stále budeme informovat o aktuálních událostech na poli kosmonautiky a pokud se stane něco důležitého, připravíme o tom článek. Nicméně zkušenost říká, že léto s sebou nese témat relativně málo a proto je potřeba tyto díry něčím vycpat – vloni u nás například každý čtvrtek vycházel jeden kosmonautický kvíz. Při tvorbě tématického plánu na prázdniny pro nás budou mít výsledky ankety velkou váhu – dali jsme Vám proto možnost zaškrtnout rovnou dvě možnosti.

A nyní ještě pár slov k anketě právě skončené. Ptali jsme se Vás „Co Vás nejvíce láká k přečtení článku?“ Anketa byla aktivní od 17. února do 23. dubna. Všem 549 uživatelům, kteří do ankety vložili svůj hlas tímto děkujeme.

Výsledky ankety "Co Vás nejvíce láká k přečtení článku?"
Výsledky ankety „Co Vás nejvíce láká k přečtení článku?“
Zdroj: Autor

Výsledky jsou potěšující – při rozhodování, zda si čtenář článek přečte či nikoliv hraje největší roli téma článku – pro tuto možnost hlasovalo 251 uživatelů. Na druhém místě skončila velmi potěšující možnost, kterou zatrhli ti, kdo u nás čtou všechny články – těchto hlasů bylo 126 – moc děkujeme! Potěšilo nás i to, že na třetím místě skončil název článku – právě u nich si naši autoři často lámou hlavy. Vymyslet krátký, atraktivní, nebulvární nadpis není vůbec lehké. Máme proto radost, že tato snaha není marná a že nadpisy mají ve Vašich očích význam.

Naopak docela překvapení jsme byli z nejméně volené možnosti – náhledová fotografie rozhoduje o přečtení článku pouze ve třech procentech případů. Na tomto místě se krásně ukazuje, jak nám Vy, čtenáři, můžete být nápomocní. Díky této anketě jsme zjistili, co je pro Vás při rozhodování o přečtení článku důležité a co ne. ještě jednou zopakuji, že jsem mimořádně potěšen drtivým vítězstvím možnosti „Téma článku“ – pokud pomineme možnost „čtu všechny články“, pak téma získalo víc hlasů, než všechny ostatní možnosti dohromady. Těší mne to proto, že téma by mělo být vždy tím hlavním nositelem článku. Mám proto radost, že to naši čtenáři berou stejně.

Ještě jednou děkuji všem, kdo se do ankety zapojili. Zpětná vazba je pro naši redakci mimořádně důležitá, protože víme, že spokojený čtenář se k nám vrátí. Chceme proto znát Vaše názory, sledovat trendy a změny v zájmech a chování. Pro tyto účely jsou ankety nenahraditelné.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
9 let před

Mě by třeba udělaly radost články o vesmíru / kosmonautice ve sféře umění. Filmy, knihy (literatura faktu i beletrie), výtvarné umění a hudba inspirovaná nekonečností vesmíru… to by bylo něco pro mě. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jiří

Díky za tip, promyslíme to.

Martin Jaroš
Martin Jaroš
9 let před

Dobrý den mne by se líbilo něco z historie, vesmírné osudy jsou super (hlavně při čtení příběhu o Story Musgrave jsem si připadal méněcenný :)), ale mám spíše na mysli něco z techniky. ( zajímavosti z některých projektů, neuskutečněné projekty). Dále by mne zajímalo také něco z budoucnosti. ( připravované projekty, studie o dalším směřování, nerealizovatelné, nebo těžko realizovatelné projekty. Vím, že spoustu věcí se dá najít na internetu, ale jsem líný a když jste ochotní mi to tu připravit přímo pod nos, tak proč to nevyužít? Jinak děkuji za skvělé články, které rozšiřují mé obzory.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Martin Jaroš

Díky za tip, popřemýšlíme o tom. Co se historie techniky týče, tak se můžete podívat na již ukončený seriál Kosmická strojovna, který vycházel na našem webu.

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

V tomto směru by nebyl od věci ani seriál o „Projekt-X“. I z něj Nasa čerpala a myslím, že by byl čtivý. Ale o kosmonautiku v tomto primárně nejde, to je fakt…

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

No, když jsme u Kosmické strojovny, tak v díle věnovaném raketám šedesátých let se píše: „Tak a toto je už koniec článku o raketách šesťdesiatych rokov. Určite ste si všimli, že som tu nespomenul rakety Saturn. Tým sa budem venovať v časti s názvom Superrakety, ktorá uzrie svetlo sveta o pár mesiacov.“
Zopár mesiacov uplynulo a neuzrela :-(, tak třeba o těch prázdninách …?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Uvidíme, autor Kosmické strojovny bohužel momentálně nemá na psaní mnoho času a proto jeho články nevychází. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna.

Steve
Steve
9 let před

Dobrý den, nepochybuji o tom, že na tento web chodí profíci z oboru kosmonautiky a všechny odborné témata jsou jim předem jasné do detailu a tito očekávají jen nové aktuality, co se právě děje v tomto oboru. Já jsem ovšem představitel laické veřejnosti, která jistě také chodí na poučný web kosmonautix.cz získávat nové poznatky z kosmonautiky a vesmíru.

Já hltám články, které srozumitelnou formou vysvětlují jak fungují zákony gravitace v praxi, jak probíhá třeba sond na Mars a do vzdálených koutů sluneční soustavy, jak vypadá jejich dráha než dorazí k vytyčenému cíly, jak v parxi funguje gravitační prak, jak se kosmické lodě a sondy orientují ve vesmíru, aby letěli tím správným směrem a neminuly cíl, jak se vyhřívají sondy a kosmické lodě, aby nezmrzly v tom extrémním kosmickém mrazu. Kromě toho jaké jsou nejnovější výzkumy (i teoretické) jak cestování vesmírem výrazně urychlit novými pohony třeba na fyzikálním základě, baví mě články které pojednávají, co je dál za sluneční soustavou, mapování naší domácí galaxie, jaké jsou teoretické možnosti cestování do vzdálenějších končin vesmíru.

Kromě kosmonautiky mě vždy potěší semtam nějaký zajímavý článek i z astronomie, líbil se mi třeba článek o získání dosud nejpodrobnějšího obrazu (fotky) sousední galaxie Andromedy, tím narážím na populární články o vesmírných teleskopech, co právě zkoumají a co zajímavého objevily za poslední dobu. Nebo jak pokračuje mapování 1 miliardy hvězd v našem nejbližším okolí a sestavování podrobného 3D atlasu zatím malé části (ale pro nás nejbližší části) naší domácí galaxie.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Díky za tipy! Co se týče „laického vysvětlování základních pojmů“ – máme na blogu seriál Pro začátečníky, který obsahuje právě takové články. Můžete se podívat sem: https://kosmonautix.cz/tag/pro-zacatecniky/

Steve
Steve
9 let před
Odpověď  Steve

Omlouvám se za drobné překlepy, pokud píšu rychle a spontálně, často se dopustím překlepů a gramatických chybiček. Člověk chce rychle sdělit myšlenku, ale korektura chyb taky zabere nějaký čas. Přitom chyby nejvíce vyniknout, když už je příspěvek odeslaný. Rád by si člověk po sobě dodatečně nějaký překlep opravil, ale už to nejde. Možná by pomohla funkce editovat příspěvek (jak bude vypadat) před definitivním odesláním. Je mi jasné, že dodatečné opravy lze prakticky provádět jen přes registrované účty, kde tyto pokročilé funkce potom bývají.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Momentálně o takové změně neuvažujeme. Chyby v komentářích jsou tolerovatelné a nikdo jim nepřikládá velkou váhu, klidně je hoďte za hlavu. 😉

Petr B.
Petr B.
9 let před

Dobrý den. Jsem fanda do letů s posádkou tak by se mi líbil nějaký seriál na téma blízká a vzdálená budoucnost pilotovaných letů a to jak těch orbitálních, tak i těch turistických, suborbitáních (pokud to teda není moc míchání hrušek s jabkama 🙂 V současné době se připravuje relativně velké množství projektů jak v národních kosmických programech, tak v soukromém sektoru. Je toho řekl bych až tolik, že už není úplně snadné se v tom zcela zorientovat. Co je ještě aktuální, co už ne, na co peníze jsou a na co zatím vůbec, co má prioritu a co je zatím spíš jen vize. Bylo by fajn nějaké shrnutí každého připravovaného programu – nic rozsáhlého, jen pár bodů o co jde, v jaké je to fázi, kdyby se to mohlo stát realitou plus nějaká fotka k tomu. Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Petr B.

zajímavé, díky za tip.

Mroks
Mroks
9 let před

Ja by som vo Vesmírnych osudoch privítal aj nejaké astronautky/ kozmonautky (napríklad prvé z jednotlivých národností/štátov). Doteraz bola myslím len Valentina Tereškovová. Sám som bol prekvapený, koľko žien rôznych národností už bolo vo vesmíre. Denník astronautky je perfektný, len škoda po návrate na Zem asi skončí.

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Mroks

V tom případě Vám doporučuji sledovat pozorně tento blog 12. a 19. května, myslím, že pro Vás máme příjemné překvapení! 😉

MarekV
9 let před

Dobrý den,
osobně mě v poslední době velice zajímá téma lékařství a zdraví ve vesmíru. Konkrétně například postupy, kterými kosmonauti (a astronauti) musí před letem do vesmíru projít v souvislosti s předcházením nemocí, a dále historie nemocí a zdravotních obtíží, které se v průběhu vesmírných letů objevily, tj. jaké (pozemské nemoci) se u kosmonautů objevily (chřipka, atd.), pokud vůbec, a jak se to řešilo. Eventuálně jak by se to případně řešilo, kdyby k tomu došlo, jaké existují postupy. Zkrátka mě fascinuje řešení podobných situací v těchto dalo by se říci extrémních podmínkách.
Druhou z věcí, která poutá moji pozornost, je výcvik astronautů pod vodou, a to jak v nádržích, tak i ve volném moři (Aquarius Reef Base). O tomto tématu bych se taktéž rád dozvěděl více.
Každopádně mnohokrát díky za všechny vaše články.
Marek

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  MarekV

Děkujeme za tip.

Daniela Mačurová
Daniela Mačurová
9 let před

Dobrý den,

mě osobně by moc zajímalo něco z lékařského hlediska. Tohle téma se je příliš okrajové. Například podrobněji, co se děje v organismu, když najednou přejde do nulové gravitace i pocity kosmonautů. Kdy jsou schopni přijímat potravu a jaké to je polykat bez gravitace a jak si zvykají.
Stejně tak, když se kosmonauti vrátí po půl roce zpět do gravitace,co se děje v organismu bezprostředně po návratu. Jejich pocity, jak organismus na gravitaci reaguje, než se přispůsobí. Také zda taková kosmická cesta zanechává nějaké trvalé následky. Moc děkuji 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Děkujeme za tip, promyslíme to.

Vlastimil Svoboda
Vlastimil Svoboda
9 let před

1. Děkuju moc za tento web a přístup, s kterým ho děláte.

2. Určitě si nenechám ujít články o raketové technice (především nosiče), nebeské mechanice (navigace v rámci sluneční soustavy) a astrofyzice.

3. Uvítal bych rovněž nějaké „darovací tlačítko“ PayPal.

4. Stručně k anketě: Profesně se snažím pomáhat velkým e-shopům s použitelností jejich aplikací. Proto denně pracuji se statistikami a závěry socio./psycho. výzkumů, které si necháváme vyhotovovat. Jednu věc jsem se za těch deset let naučil: „Je velký rozdíl mezi tím co lidé říkají a tím co skutečně dělají.“

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

1) Nemáte za co děkovat, děláme to rádi. 😉
2) Díky za tip!
3) Zatím nechci. Myslím, že je lepší stávající systém – pokud chce někdo podpořit konkrétního autora, může mu napsat e-mail (kontakty jsou v sekci redakce). pokud někdo chce podpořit celý web, může kontaktovat přímo mne.
4) Máte pravdu – nečerpáme pouze z anket. Snažíme se analyzovat i návštěvnost např. pomocí Google analytics. Ankety nám ale mohou prozradit i věci, které nám GA neukáže. Samozřejmě musíme pořád počítat s tím, že výsledky nemusí odpovídat realitě.

David
David
9 let před

Dobrý den,
tento web jsem objevil před nedávnem. Chodím sem občas, jako fyzika mě zajímají hlavně novinky. Nicméně myslím, že pro hodně lidí by mohli být zajímavé články o tom jak přispívá ČR k výzkumu vesmíru. Kupříkladu na MFF UK – Katedra fyziky povrchů a plazmatu se staví detektor tlaku slunečního záření. Tuším, že pro sondu ESA (už je to delší dobu co jsem tam byl), údajně nejlepší na světě. Je to již několikátá generace. Jsem přesvědčen, že takových projektů existuje mnohem více a je škoda, že nejsou více popularizovány. Lidé kolem vědy jsou zaneprázdněni výzkumem a psaním odborných článků a v dnešní době bohužel i sháněním dotací, ale co mám zkušenost, tak pokud má někdo o jejich výzkum zájem a chtěl by se dozvědět víc nebývá odmítnut.

Každopádně díky za skvělý web.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  David

Díky za pochvalu i za námět. Promyslíme to. Jako takovou malou vlaštovku mohu zmínit náš článek o českém 3D tisku – https://kosmonautix.cz/2015/03/cesi-tisknou-ve-3d-pro-esa/

MU
MU
9 let před

Třeba něco jak se vyvíjí ITER? (plasmový reaktor)
A další podobné?

Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  MU

To bohužel nemůžeme sloužit. Ačkoliv ITERu fandím a jeho vývoj soukromě sleduju, tak na náš web tohle téma nepatří. Věnujeme se kosmonautice a do doby než se fúzní reaktory podívají do kosmu (a tím pádem to začne patřit do našeho tématického ranku) ještě nějaký ten pátek zbývá 🙂

Adam
Adam
9 let před

Dobrý den.

Děkuji za práci, kterou na tomto webu odvádíte !
Čtu vlastně všechny články a moc si o užívám 🙂

Pokud se mohu přimluvit za nějaké budoucí téma, tak by mě moc zajímala problematika přenosu dat mezi blízkými i vzdálenými sondami a zemí.
Jak to celé funguje, DSN, rychlosti přenosu, jak systém pozná od které sondy data pochází atd. atd. Mohlo by to být třeba součástí seriálu pro začátečníky.

Děkuji moc a přeju co nejvíce čtenářů !

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adam

Hezký den,
díky za pochvalu i za tip. Popřemýšlíme o tom. Každopádně prozatím Vám doporučím tento článek, který jsme vydali před rokem a půl 😉 https://kosmonautix.cz/2013/12/pulstoleti-dukladne-vesmirne-komunikace/ Není v něm sice úplně všechno, co by Vás o DSN mohlo zajímat, ale dokud nepromyslíme formu článku nového, který jste navrhoval, tak to zatím svou roli splní 🙂

Adam
Adam
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji ! 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.