křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Artemis Accords

Estonsko podepsalo dohody Artemis Accords. Stala se tak 45. zemí, která dohody podepsala.

FAA vydala licenci pro IFT-5

Úřad FAA vydal v 18:40 našeho času modifikovanou startovní licenci pro pátý start systému Super Heavy Starship.

FAA povoluje návrat Falconů do služby

Federální letecký úřad (FAA) oznámil, že přezkoumal a schválil výsledky vyšetřování SpaceX zaměřené na chybu při deorbiančím zážehu druhého stupně Falconu 9 při misi Crew 9. Rakety Falcon se tak mohou vrátit do služby.

Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking

Program Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking (TacSRT) US Space Force poskytuje družicové snímky a analýzu dat na podporu nouzových operací na jihovýchodě Spojených států po hurikánu Helene.

Mise Emirates

Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů (UAESA) oznámila 10. října, že vybrala společnost Mitsubishi Heavy Industries, aby v prvním čtvrtletí roku 2028 vynesla misi Emirates k pásu asteroidů (EMA) na raketě H3.

Federace komerčních vesmírných letů

Federace komerčních vesmírných letů (CSF) oznámila, že se jejím nejnovějším členem stala společnost Aetherflux. Společnost Aetherflux se připojuje k CSF, aby pomohla lépe komunikovat s Kongresem a výkonnými pobočkami.

Aetherflux

Společnost Aetherflux oznámila plány vyvinout a vynést konstelaci družic na LEO, které budou shromažďovat sluneční energii a přenášet ji na Zemi pomocí infračervených laserů. Společnost plánuje tuto technologii demonstrovat na malé družici roku 2026.

SpaceX

SpaceX obdržela 15denní zvláštní dočasné oprávnění (STA) k poskytování připojení zákazníkům T-Mobile na Floridě, kteří mohou přijít o mobilní služby kvůli hurikánu Milton. SpaceX povolila základní textové služby na telefonech T-Mobile.

HURCON I na Kennedyho středisku

Blížící se příchod hurikánu Milton způsobil přechod KSC do režimu HURCON I. Středisko je uzavřeno a jsou na něm pouze zástupci nezbytných záchranných týmů a výjezdových skupin.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Příprava na přesun modulu Leonardo

úvodní obrázek

„Jak jste už nejspíš slyšeli, přílet Dragona se o pár dní zpozdil. Kdyby se jeho start uskutečnil v pondělí, touto dobou už by byl připojen k modulu Harmony a my už bychom měli otevřený poklop a začínali bychom vybalovat urgentní náklad. Start se však zpozdil o jeden den a to oddálilo přílet k ISS o dny dva… to je orbitální mechanika. Ale pozor! Flexibilita je ve vesmírném businessu velice důležitá. Pokud jste si mysleli, že jsme měli dva dny volna a čekali jsme na to, až přiletí Dragon a zaťuká nám na dveře, obávám se, že nejste dostatečně obeznámení s lidmi, kteří řídí operace na ISS – ti mají vždycky záložní plán! Start byl odložen? Voila‘, starý plán je zrušen a je okamžitě nahrazen plánem novým. Připraveni? Jedeme!

Sobota 18. dubna 2015

Ano, kdykoliv naše činnost silně závisí na z podstaty nepředvídatelných událostech, jako je například start rakety, manažeři mise, letoví ředitelé a plánovači vždy připraví dva plnohodnotné harmonogramy. To na Zemi vyžaduje mnoho práce navíc, avšak zajišťuje to, že vzácným časem členů posádky ISS nebude plýtváno.

Tentokrát byl v případě zpoždění startu v záloze poměrně významný plán. Tak nějak jsem to tušila už v úterý. Když vám nařídí celou hodinu na to, abyste studovali nějakou proceduru, kterou budete dělat následující den, a poté vám vyčlení další hodinu na to, abyste shromáždili všechno vybavení, které budete následující den pro tuto proceduru potřebovat, a nakonec vám řeknou, abyste se nezdržovali s výběrem nářadí z boxu, ale namísto toho jej rovnou vzali celý… když se tohle všechno stane, začnete přemýšlet o tom, že si nejspíš ušpiníte ruce při nějaké velké a významné práci. A to já zbožňuju!

Řekli mi: "Prostě vem celý box s nářadím."
Řekli mi: „Prostě vem celý box s nářadím.“
Zdroj: https://plus.google.com/

Zatímco Terry a Scott měli plné ruce práce se svými vlastními aktivitami týkajících se skafandrů EMU, já jsem strávila celý den v modulu Tranquillity rekonfigurováním vnitřního ventilačního potrubí kvůli přípravám na přesun modulu Leonardo ze spodního uzlu Unity na přední uzel Tranquillity na konci letošního roku. Zjednodušeně lze říci, že musíme zajistit, aby byl modul Leonardo ventilován i na své nové budoucí lokaci. Nikdy bych neřekla, že je možné do Tranquillity vměstnat tolik vaků plných vybavení a to navíc jen do poměrně přecpaného prostoru mezi posilovacím strojem ARED a toaletou. Nakonec se to ale podařilo. Ve dvě hodiny v noci houstonského času byli specialisté na Zemi připraveni jakožto má podpora. Měli k dispozici model celého zařízení, aby mohli kopírovat a zkoumat jakoukoli situaci, kdybychom narazili na nějaký problém. Až na několik zatuhlých šroubů naštěstí všechno probíhalo hladce. Sláva týmu za přípravu tak skvělého a uživatelsky přívětivého postupu!

Zpoždění Dragonu dále poskytlo čas pro práci na Evropském modulárním kultivačním systému (European Modular Cultivation System, pozn. redakce) v Columbu. Musela jsem odstranit několik modulů nazvaných Rotorový systém podpory života (Rotor Based Life Support System, pozn. redakce). Jsou to nezávislé boxy, které jsou připojené k rotorům kultivačního systému. Dostane se jim možnosti svézt se s Dragonem na Zemi, kde budou zrenovovány, a poté k nám budou odeslány zpět, aby mohly podpořit budoucí experimenty s rostlinami.

Pracuji v Columbu na Evropském modulárním kultivačním systému.
Pracuji v Columbu na Evropském modulárním kultivačním systému.
Zdroj: https://plus.google.com/

Dále jsem také trochu pracovala se zařízením Kubik. Je to samostatná odstředivka s inkubátory, kterou občas v Columbu používáme pro experimenty s buněčnými kulturami. Experiment Stem Cells Differentiation (Diferenciace kmenových buněk, pozn. redakce) jsem zakončila přemístěním zkoumaných schránek do mrazáku a data získaná z Kubiku jsem odeslala na Zemi. Jak název napovídá, tento experiment studuje lidské mezenchymální kmenové buňky, které se dokážou měnit (diferencovat) na mnoho různých buněčných typů, aby obnovily poškozenou tkáň nebo vystavěli kost, tuk, chrupavku, sval, šlachu… Pokud byste byli kmenovou buňkou a měli byste všechny tyto možnosti, jak byste poznali, na co se potřebujete přeměnit? Co z vás bude až „vyrostete“? To záleží na tom, jaké signály obdržíte od takzvaných signalizačních molekul. Jednou z těchto signalizačních molekul je vitamín D, o němž víme, že je zapojen do činnosti, při které je kmenové buňce sděleno, že se má změnit na kostní buňku. Řídnutí kostí je v mikrogravitaci velký problém, jak víte. Tento experiment tedy pozoruje efektivitu hlášení vitamínu D tím, že porovnává výsledky u kmenových buněk s přítomností a absencí tohoto vitamínu. Docela senzační, že ano?

Mimochodem, nejsem si jistá, kolik slunečního záření za život přijmete (tady nahoře ho moc nemáme), takže pokud jste to ještě neudělali a budete mít šanci, při příštím odběru krve nic nezkazíte, když si necháte zkontrolovat hladinu vitamínu D!“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před

Jsem rád, že se Samantha zase rozepsala. Díky za tenhle seriál.
Mimochodem, takový pěkný box s nářadím by se mi hodil i na Zemi. 🙂

Kenny007
Kenny007
9 let před

Myslím, že tímhle seriálem toho Samantha udělala pro popularizaci kosmonautiky v evropě víc, něž ESA za celá ta léta předtím.

Jiří Brunner
Jiří Brunner
9 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Moc se s angličtinou nekamarádím, takže díky za překlad. Reportáže této sympatické Italky dají člověku alespoň představu jak tam nahoře žijí.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

Aj slovenský čitateľ oceňuje Vašu prácu.

Martin
Martin
9 let před

Dobrý den,
mám nutkání se přidat.
Velice děkuji za tyto pěkně a kvalitně přeložené články.
Moc hezky je vysvětleno fungování kmenových buněk.
Ta italská astrounatka moc hezky píše má mé sympatie…

Tvůrcům též děkuji za takto podávání informací o kosmonautice.
Jsem rád že jsem jej objevil „Kosmonautix“

Též si přeji at jim publikování vydrží co nejdéle a pokud možno
at na tom pracovně nevyhoří… 🙂

díky!

Michael Voplatka
Michael Voplatka
9 let před
Odpověď  Martin

Jsem rád, že se vám Deník astronautky i náš portál líbí. Děkujeme za přízeň a doufáme, že zde budete i nadále nacházet zajímavé a poučné články. Vidí-li členové redakce podobné komentáře, jako je ten váš, vyhoření nehrozí 🙂 Naopak, pochvala a spokojenost čtenářů je nám motivací a odměnou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.