sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Největší motor na tuhá paliva na světě

QM-1 – za touto zkratkou najdeme první ostrý test vylepšeného motoru na tuhá paliva, který známe z dob raketoplánů. Oproti nim ale bude o 25% větší a stane se tak největším motorem na tuhá paliva na světě. Tyto motory mají v první fázi letu pomáhat chystané raketě SLS, je proto potřeba je důkladně vyzkoušet. Proto přichází zkouška QM-1 (Qualification Motor -1), která proběhne už zítra, tedy 11. března v 16:30 našeho času. Dá se očekávat přímý přenos na NASA TV – určitě bychom k tomu zítra vydali samostatný článek. Dnes jsme si pro Vás připravili dvě infografiky, které se týkají právě zkoušky QM-1, které jsme navíc přeložili do češtiny.

Motory na tuhá paliva pro SLS
Motory na tuhá paliva pro SLS
Zdroj: https://scontent-vie.xx.fbcdn.net
Překlad: Autor
Infografika ke zkoušce QM-1
Infografika ke zkoušce QM-1
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net
Překlad: Autor

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/qm-1_aft_skirt_2_0_2.jpeg
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/…43009a1609e66f2556aace015f481d19&oe=55802DF2
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/…8d2d035a1bbc17d60cdb80cb21e41509

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
10 let před

Nechci plejtváky, chci tradiční zavedenou měrnou jednotku, jako je Jumbo Jet a fotbalové hřiště (nejlépe na americký fotbal)… 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Michal

To víte, doba se mění, Fabie jakožto hmotnostní jednotka jsou překonané a jiná mezinárodně uznávaná jednotka – slon africký – je pro tenhle případ moc malá. Kontaktovali jsme proto Státní metrologický institut a ten nám povolil zavést novou jednotku – jednoho plejtváka obrovského. Pro přepočet na další jednotky funguje jednoduchý vzorec. Jeden plejtvák se rovná 40 slonů. 🙂

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
10 let před

Všimol som si, že je to skladačka z piatich motorov. Existuje možnosť variabilnej konfigurácie SRB napr. 3 motory, 4 motory a to podľa aktuálnej užitočnej váhy, ktorú raketa ponesie?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

S něčím takovým se nepočítá. SLS by měla vždy létat pouze s pětisegmentovými motory. Ono je to hodně i kvůli tomu, že je při startu velmi těžká a právě motory na tuhá paliva mají za úkol ji odtrhnout od země. U lehčích raket – třeba Atlas V je poměr mezi vynášeným nákladem a hmotností rakety menší, takže se dá nosnost kalibrovat přidáváním, nebo odebíráním motorů. Ale SLS bude mnohem těžší, takže by to u ní nefungovalo.

Vlastimil Svoboda
Vlastimil Svoboda
10 let před

Jsem velký fanda tohoto serveru a pravidelný čtenář, ale když vidím, jak se např. v první infografice motají dohromady segmenty s motory a bloky, je mi až těžko u technického srdce.
V každém případě, za články velký dík.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před

Máte pravdu, díky za upozornění. Zkusím to během večera trochu standardizovat. 😉

Nemo
Nemo
7 let před

Jak se vlastně dostane to ztuhlé palivo z horního bloku dolů do trysky ?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Nemo

Nijak. Uprostřed každého segmentu je válcovitá dutina, takže segmenty můžeme postavit na sebe jako ruličky papíru. Po zapálení hoří celý povrch tohoto vnitřního válce a palivo postupně odhořívá ke stěnám.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.