Cubesaty startují z ISS

Vzpomínky na výcvik

„Dnes máme s Terrym příhodně načasovanou výuku v JAXA. Teprve před několika hodinami byla japonskou robotickou paží (JEM RMS) z ISS vypuštěna skupina CubeSatů a náš dnešní trénink se týkal právě tohoto. Prováděli jsme podpůrné operace posádky při takovýchto vypuštěních satelitů. Vlastně to vypadá, že JEM RMS bude v nadcházejících letech vytížené vypouštěním nanosatelitů. Je to výborný způsob jak umístit malé a relativně jednoduché zařízení na oběžnou dráhu za dostupnou cenu!

Pátek 28. února 2014

Jak jsou tedy nanosatelity umístěny na oběžnou dráhu? Nejprve jsou na ISS dopraveny nákladní lodí a jsou připevněny k zařízení, které obsahuje také systém pro samotné vypuštění satelitu. Pokud jsem tomu porozuměla správně, jedná se o jednoduchý pružinový mechanismus.

Úkolem astronautů je umístit satelit či kombinaci satelitu a systému pro vypuštění na speciální platformu, která může být uchopena robotickou paží. Jak můžete vidět na fotografii, robotická paže se poté přesune do správné pozice pro oddělení – takové, která dává smysl z hlediska orbitální mechaniky – a vypouštěcí systém je aktivován. Nanosatelity se okamžitě vydají na svou samostatnou cestu, aby vykonávaly jakoukoli práci, pro kterou je jejich tvůrci zkonstruovali.

Robotická paže se přesune do správné pozice pro oddělení a vypouštěcí systém je aktivován.

Robotická paže se přesune do správné pozice pro oddělení a vypouštěcí systém je aktivován.
Zdroj: https://plus.google.com/

Možná se nyní ptáte sami sebe, jak se platforma se satelity dostane ven z ISS, aby mohla být uchopena japonským robotickým manipulátorem. Je to jednoduché, modul JEM má opravdu perfektní vybavení – svou vlastní přechodovou komoru. Členové posádky připevní platformu se satelity na rozhraní, které je nainstalováno na posuvném stole, zasunou tento stůl do přechodové komory a uzavřou vnitřní poklop. Poté v přechodové komoře sníží tlak, otevřou vnější poklop a vysunou posuvný stůl ven na externí platformu JEM Exposed Facility. Následně počkají, než náklad uchopí robotická paže a nakonec mohou celou platformu z posuvného stolu uvolnit.

Poté, co dojde k vypuštění satelitů, JEM RMS umístí prázdnou platformu zpátky na posuvný stůl, aby mohla být přesunuta dovnitř ISS a znovu použita pro další dávku nanosatelitů.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Cubesaty startují z ISS”

  1. Petr Dolejsi napsal:

    Zajimave, clanek. Primlouval bych se za podrobnejsi cteni o nanosatelitech. Jestli jsem to spravne pochopil, satelity jsou tak male, ze nemaji zadny svuj pohon. Jak se zajistuje aby se vydali na spravnou drahu ? Resp jaka draha se jim voli oproti draze ISS aby nemohlo dojit ke kolizi ? A Jaka je jejich zivotnost (myslim na orbite – ne funkcni)

    • Michael Voplatka napsal:

      Tomuto druhu satelitů jsme se u nás už mnohokrát věnovali. Mají obrovský potenciál zejména v oblasti testování nových technologií. Cubesaty svůj pohon mít mohou (i když většinou nemají) například ve formě solární plachty nebo mikroiontového motoru (výborný článek o pohonech cubesatů). Pokud se vypouštějí z ISS, jejich dráha má podobné parametry jako stanice, lze ji měnit jen minimálně v rámci směru vypuštění, když jim pružiny udělí určitou rychlost. Cubesaty ale startují také jako sekundární náklad mnoha raket a to někdy i v počtech převyšující 20 kusů. Je to velice široké téma, které v kosmonautice zasahuje takřka do všech oblastí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.