sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ceres ukazuje první detaily

Jako když rozbalujete dárky pod stromečkem – zhruba takové pocity zažívají v posledních dnech fanoušci kosmonautiky po celém světě. Americká sonda Dawn se totiž blíží ke svému cíli – trpasličí planetě Ceres, kterou v posledních týdnech důkladně snímkuje. Fanoušci se nemohou dočkat chvíle, kdy NASA, respektive JPL zveřejní nové snímky. Čím blíže totiž sonda k trpasličí planetě je, tím lepší fotky posílá a tím více detailů na nich můžeme najít. Včera vyšla další nová várka, o kterou bychom se v dnešním článku chtěli se čtenáři podělit.

Zpracovaný snímek Cerery ze 13. ledna - vzdálenost 383 000 km.
Zpracovaný snímek Cerery ze 13. ledna – vzdálenost 383 000 km.
Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

20. ledna vyšel na našem blogu tento článek, který ukazoval nejnovější fotky ze sondy Dawn. Ty vznikly 13. ledna, kdy sondu od trpasličí planety dělilo 383 000 kilometrů. Obrázek, který vidíte napravo od tohoto odstavce je zpracovaný snímek. To znamená, že fotka prošla drobnými úpravami. Ne, nebojte se, že nešlo o žádné retuše, nebo něco podobného. Cerera měla na fotce průměr jen 27 pixelů. Bylo proto potřeba obrázek zvětšit a „změkčit“ ostré hrany obrazových bodů. I přesto bylo na snímku vidět několik impaktních kráterů.

V průběhu posledních dní sonda ukrojila značnou část z této vzdálenosti a 4. února ji od Cerery dělilo jen 145 000 kilometrů. Přišlo tedy další snímkování a jeho výsledek vidíte na obrázku.

Ceres ze vzdálenosti 145 000 km -  vyfoceno 4. února
Ceres ze vzdálenosti 145 000 km – vyfoceno 4. února
Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

Na nejnovějších fotkách odpovídá jeden obrazový bod zhruba 14 kilometrům na povrchu Cerery. Tato trpasličí planeta je největším objektem v takzvaném hlavním pásu asteroidů, který se rozkládá mezi Marsem a Jupiterem. Její rovníkový průměr je 950 kilometrů. Až se sonda Dawn usadí na její oběžné dráze, bude posílat detailní snímky povrchu a provádět různá vědecká měření.

Vědci se pustili do zpracování získaných fotografií a zkusili z nich složit (zatím nekompletní) mapu povrchu trpasličí planety. Složili dostupné snímky a následně tuto texturu v počítači natáhli na kouli, jejíž rozměry odpovídají Cereře. Abych zabránil šíření konspiračních teorií – v té černé oblasti se rozhodně nenachází nic tajného, co veřejnost nesmí vidět. Jen sonda zatím neměla příležitost zmapovat tuto část.

Z toho, co zatím máme k dispozici se zdá, že jižní polokoule je výrazněji pokryta impaktními krátery než severní hemisféra. Na ní se naopak nalézají světlé body, o kterých zatím nic bližšího nevíme. Teoreticky se může jednat o vodní led. O tom, že na Cereře je voda už víme z pozorování evropským teleskopem Herschel, který tu objevil spektroskopické důkazy přítomnosti H2O. Blíže jsme se objevu věnovali v tomto článku.

Sekvence z fotek pořízených 4. února
Sekvence z fotek pořízených 4. února
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/

Za zmínku určitě stojí fakt, že ačkoliv je Dawn americkou sondou, najdeme na ní i nemalý evropský podíl. Třeba palubní kamery jsou z Institutu Maxe Plancka, který sídlí v německém městě Gottingen. Na projektu spolupracuje i německá kosmická agentura DLR, berlínský Institut planetárního výzkumu, nebo Communication Network Engineering z města Braunschweig. Spektrometr pro viditelnou a infračervenou oblast poskytl italský Národní institut pro astrofyziku. Samotný přístroj vyrobila firma Selex ES.

Na závěr velmi zajímavý tip. Pokud chcete vidět fotky Cerery hezky na jednom místě, určitě navštivte tento archiv na webu Jet Propulsion Laboratory. Najdete tu všechny snímky i s detailními popisky.

Zdroje informací:
http://dawn.jpl.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://dawn.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://images.gizmag.com/hero/nasa_dawn_vesta_ceres.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/PIA19167_thmb.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/opnav3_700.jpg
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=34968

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kenny007
Kenny007
9 let před

Krásné snímky. Těším se až takhle začnou přicházet záběry Pluta.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kenny007

Něco málo už leze, na zítřek chystáme krátký článek. 😉

Leo
Leo
9 let před

Mno Ceres tedy nic moc. Doufám, že Pluto bude zajímavější.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Leo

Nic moc? 🙂 Promiňte mi mou zvědavost, ale co jste čekal? 🙂

Leo
Leo
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nečekal jsem nic, ale doufal jsem, že bude ten povrch nějak zajímavější, třeba něco jako Miranda 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Leo

Ono to jistě zajímavé bude – třeba ta bílá tečka, nebo impaktní krátery na „jižní“ polokouli. Miranda je celkově hodně specifické těleso a není příliš pravděpodobné, že by se takové světy nacházely ve Sluneční soustavě po tuctech. Ale i tak si myslím, že výzkum bude stát za to. 🙂

inhum
inhum
9 let před
Odpověď  Leo

Když to srovnám s tím výletem na Kokořín…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.