sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Trpasličí planeta Ceres začíná dostávat obrysy

Pokud byl loňský rok ve znamení komet – přistání na 67P/Čurjumov-Gerasimenko a průlet C/2013 A1 Siding Spring kolem Marsu – pak letošní rok můžeme bez starosti nazvat rokem trpasličích planet. Prozkoumáme totiž hned dva neznámé světy, které patří do této kategorie. Největší pozornost je upřena na sondu New Horizons, která proletí kolem Pluta, ale už o několik měsíců dříve se dočkáme průzkumu trpasličí planety Ceres. Americká sonda Dawn se již blíží ke svému cíli a na Zemi budou chodit stále lepší fotky.

13. ledna, v době, kdy sondu dělilo od trpasličí planety zhruba 383 000 kilometrů vyfotila sonda Dawn několik fotek, které umožnily vytvoření animace, na které je vidět pomalé otáčení trpasličí planety. Velmi zajímavě vypadá světlý útvar v levém horním rohu, který je patrný i na fotkách z Hubbleova teleskopu.

Kromě této animace jsme se dočkali také snímkování v infračerveném spektru, o které se postaral přístroj VIR. Díky těmto fotografiím bude možné vytvořit teplotní mapu povrchu a určit, kde je větší teplo a kde naopak chlad.

Fotka z infračerveného spektrometru VIR.  Snímek vznikl 13. ledna ve vzdálenosti  383 000 km od trpasličí planety.
Fotka z infračerveného spektrometru VIR. Snímek vznikl 13. ledna ve vzdálenosti 383 000 km od trpasličí planety.
Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://dawn.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.newsbharati.com/…approach_phase_toward_dwarf_planet_Ceres.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/PIA19169_VIR_700.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
asdf
asdf
9 let před

Na to, že je tak blízko, mi ty fotky přijdou dost rozmazané…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  asdf

Ono to bude tím, že Ceres je strašně malá – v průměru má jen 950 kilometrů. To je na takovou vzdálenost těžko zaměřitelný cíl. Ale o tom, že Dawn umí dělat krásné fotky jsme se přesvědčili už když kroužila kolem Vesty, kterou nafotila mimořádně dobře.

Racek
Racek
9 let před

Vesta byla zajímavá, od Ceres ovšem očekávám víc, přece je jen trochu větší.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Racek

Určitě se dočkáme, jen je sonda zatím moc daleko 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.