sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pozrite si toto 4K video galaxie Androméda

NASA nedávno zverejnila najostrejšiu fotku nášho najbližšieho vesmírneho suseda. Galaxia Androméda je približne dvakrát väčšia, ako Mliečna Dráha a nedávno sa jej ušlo veľa pozornosti, keďže sa zistilo že sa k nám približuje a v budúcnosti sa s našou Galaxiou zrazí. Predtým však bude musieť prekonať vzdialenosť 2,5 miliónov svetelných rokov. Používateľ z Redditu si fotografiu stiahol, a spravil z nej krásne video.

Fotografia od NASA prišla v neuveriteľnom rozlíšení 69 536 x 22 230, čo je približne 1,5 gigapixelov. Ak by ste si ju chceli uložiť do počítača, uistite sa že máte na hard-disku aspoň 4,3 GB voľného miesta

Ak sa chcete na Andromédu pozrieť sami, tu ju nájdete. Približujte jednoducho kolieskom myši.

Zdroje informácií:
http://www.spacetelescope.org/images/heic1502a/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Knihovník
Knihovník
9 let před

A kde teda všichni jsou?

Steve
Steve
9 let před

Opravdu úchvatný snímek Andromédy.
Ty jasné větší body jsou co ? Supernovy, pulsary ?
I když se zdá, že je tam hvězda na hvězdě, jaká je mezi nima průměrná vzdálenost ?

salm
salm
9 let před
Odpovědět  Steve

Ty jasné větší body – kotoučky jsou hvězdy naší Galaxie v popředí. Průměrná vzdálenost mezi hvězdami bude podobně jako v naší Galaxii nepředstavitelná: v okrajových částech jednotky světelných let, blíže k centru budou hvězdy hustěji.

salm
salm
9 let před

Velká galaxie v Andromedě se s Mléčnou dráhou ani tak nesrazí – spíš splyne. A o tom se ví už několik desítek let. Jen se stále upřesňují směry a rychlosti pohybu.

salm
salm
9 let před

A rozhodně není náš „nejbližší vesmírný soused“ ani zdaleka.

https://kosmonautix.cz/2015/01/13/pozrite-si-toto-4k-video-galaxie-andromeda/