sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 120. díl (29.12.2014 – 4.1.2015)

Pokud jste měli obavy, že v novém roce už nebude vycházet nejdéle fungující seriál našeho webu, tedy Kosmotýdeník, můžete si právě oddychnout. Ani v tomto roce Vás nepřipravíme o souhrn všech významných událostí, které s sebou přinesl týden ležící na pomezí mezi roky 2014 a 2015. Jelikož lidé po celém světě měli v uplynulých dnech většinou příjemnější starosti, nedošlo k ničemu přelomovému. Přesto se najde pár momentů, které by neměly zapadnout.

Blížíme se k planetce Ceres

Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Jedním z nejzajímavějších momentů letošního roku bude mít na svém kontě americká sonda Dawn, která v březnu vstoupí na oběžnou dráhu trpasličí planety Ceres. Bude to poprvé v historii, kdy lidstvo prozkoumá tento největší objekt v pásu asteroidů a také poprvé, kdy uvidíme jakéhokoliv zástupce z kategorie trpasličích planet. A co víc – Dawn kolem Cerery pouze neproletí, ale 6. března vstoupí na její oběžnou dráhu.

Jen pár desítek hodin před koncem roku 2014 začala oficiální přibližovací fáze sondy k trpasličí planetě. Další dny a týdny budou velmi zajímavé – už na konci ledna bude Dawn na Zemi posílat fotky, které svým rozlišením překonají nejlepší fotky Cerery, jaké máme k dispozici díky Hubbleovu teleskopu. Do té doby můžeme spekulovat, co všechno nás na povrchu tohoto tajemného světa čeká? Bude zde voda? Fotky z Hubbleova teleskopu ukazují namodralé oblasti. Nechme se tedy překvapit.

SpaceX se chystá na start

Logo mise SpaceX-CRS 5
Logo mise SpaceX-CRS 5
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com

Původně měla soukromá raketa Falcon 9 v1.1 vynést nákladní loď Dragon k ISS ještě před Vánocemi. Ale všechno pokazil nepovedený zkušební zážeh na rampě. Firma chtěla všechno důkladně vyšetřit, aby měla jistotu. Druhý zážeh už byl v pořádku, ale to už byly Vánoce za dveřmi a s nimi přišlo i volno – nejen pro zaměstnance SpaceX, ale i pro obsluhu kosmodromu. Po štědrém dnu se navíc ISS dostala do pravidelného období, kdy je silně ozářena Sluncem. To klade vyšší nároky na chlazení a proto stanice nemůže vykonávat manévry potřebné k připojení lodi. Start je tedy naplánován na 6. ledna ve 12:20 SEČ.

V uplynulých dnech měly napilno hlavně týmy, které zajišťují přípravy na start. Podle meteorologů by mělo být v okolí kosmodromu v době startu počasí, které na 60% dovolí cestu k obloze. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k odkladu, má SpaceX připravený náhradní termín. Tím je 9. leden v 11:09 našeho času. Na palubě Dragonu je uloženo téměř 1700 kilogramů nákladu, mezi kterými jsou i vědecké experimenty, nebo pomůcky k nim. Celkem Dragon veze potřeby pro 256 experimentů, které na stanici proběhnou v rámci 42. a 43. dlouhodobé expedice.

Ještě zajímavější je ale to, co by mělo přijít krátce po startu – SpaceX chystá měkké přistání prvního stupně na speciálně upravené lodi, která se bude nacházet v Atlantiku (více info zde). Má se jednat o první výrazný krok k budoucí znovupoužitelnosti prvních stupňů. Přistávací plošina ASDS s dvojicí tažných člunů vyplula 3. ledna v noci z přístavu Jacksonville na otevřené moře.

Přání do nového roku
Konec roku se již tradičně nese ve znamení přání do roku nadcházejícího. Lidé si posílají „péefka“, na mobilech píší SMS zprávy a internetovým éterem se šíří videoposelství. Pozadu nezůstala ani posádka na Mezinárodní vesmírné stanici. V přiloženém videu ji reprezentují velitel aktuální 42. douhodobé expedice Barry Wilmore z USA a jeho krajan Terry Virts

Kosmické mini-zprávy
Poslední start roku 2014 měla na svém kontě čínská kosmonautika. 31. prosince ve 2:02 našeho času odstartovala z kosmodromu Si-čchang raketa Čchang-čeng 3A. Jejím nákladem byl satelit Fengyu 2-08 určený ke zpřesnění meteorologických předpovědí.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.kosmo.cz/
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/PIA17650_ip.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Ceres_optimized.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…36055.0;attach=626774;image

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.